Sever Paříže a TGV / North Paris & TGV

Paris North Train Station
Gare du Nord

scroll down for English 

 

 foto zcela dole

 

Když jsem zas letěla za svým mužem do Francie, nechtěla jsem zůstávat v Paříži, ale jet někam vlakem TGV.

 

Ovšem, aby nám to nezabralo půl dne a aby nás to nezruinovalo.

 

Takže maximálně 2 hodiny cesty a do 25€. Z toho mi vyšel Lyon a Štrasburg.

 

Další kritérium bylo možnost koupání se jinde než v přelidněným městským bazénu...takže to vyhrál Štrasburg. Navíc do Lyonu litá přímá linka z Prahy. Tak ho dáme jindy a na dýl než 3 dny. I s okolnímu alpskýma městečkama a túrama. 

Se svým mužem jsem se potkala na letišti Charlese de Gaulla. Odtud jsme se každej za 10€ dostali vlakem RER B na Gare du Nord. Poblíž jsme totiž přestávali. Byteček nám poskytla Brune přes AirBnB. Bydleli jsme tedy v chudší přistěhovalecké čtvrti La Chapelle v 18. obvodu. Trochu jsme si připadali spíš jako někde v Pákistánu, nebo tak.

 

Nicméně i tady najdete zajímavý místa. Například knihovnu Václava Havla. Ta je spolu vedlejším hostelem vestavěná do kovové konstrukce bývalé železniční haly. Je to velice industialní. Adresa: 26 esplanade Nathalie Sarraute 75018 Paris.

 

Na rohu v té samé budově taky najdete takovej bar-bistro-club jméneLes Petites Gouttes (12 Espl. Nathalie Sarraute, 75018 Paris, Francie). Má krásnou velkou předzahrádku s různýma stolkama a křesílkama á la co dům dal. Dáte si tu nějakej drinčík, vínko, jídlo. Pokocháte se pohledem na opravdický pařížany, možná si poslechnete i koncert, pak zaplatíte (lze i kartou) a opět vykročíte do toho úplně jiného, přistěhovaleckého světa. Kontrast jako blázen.

 

Vlak nám jel následující den v 10:55, takže spousta času na brunch. Šli jsme do opěvovaného Holy Belly. Musím říct, že lepší cappuccino jsem neměla ani nepamatuju! Sorry, nevím co měli na mlýnku. Co se týče jídla, tak palačinky byly božská mana a můj muž měl míchaný vajíčka se slaninou, žampiony a černý čaj a byl nadšenej. Oba jsme se přejedli zaplatili 32€, což nám vůbec nevadilo, protože to absolutně odpovídalo kvalitě jídla i servisu! Obsluha uměla i perfektně anglicky, to je ve Francii úkaz! Že to je Top místo Paříže, nám dokázala i fronta před dveřmi. Lidi čekali na stůl! My přišli asi v půl 10 a sedli jsme si úplně v pohodě. 

 

TGV do Štrasburgu odjíždí z Gare d´East. Jízdenky jsem kupovala on-line jakmile byli dostupný. Jsou to pěkný přehledný stránky i v angličtině. Francouzský dráhy mají během roku spoustu cenových akcí. Letní slevy, vánoční atp. Když si kupujete jízdenku dost dopředu, tak je levnější. Na poslední chvíli se vám navíc nemusí podařit sehnat místo!

 

Na jízdence máte určenej vagón a sedačku. Při nástupu a pak i ve vlaku, průvodčí naskenuje QR kód na jízdence. Všechny opravdový TGV maj uprostřed vlaku bar uprostřed, takže se můžete občerstvit klasickou vlakovou balenou stravou. Stevardi jezdí i s občerstvovacím vozíkem.

Mimochodem když jsme se vraceli do Paříže, tak mělo TGV 10 minut zpoždění. No jo no, neni to Šinkansen.☺ Navíc za náma seděla banda dětí, co celou dobu zpívaly! Dost peklo!

 

Co vaše zážitky z Paříže? A už jste jeli TGV? Kam to bylo?

 

Dík,

Z.


When I flew to France to meet my husband I didn't want to stay in Paris but I wished to go by TGV somewhere. My criteria were time and price. (No longer than 2-hour trip, no more than 25€. The result was Strasbourg or Lyon. Prague has direct connection with Lyon by plane so it’s better to go there next time and enjoy other places nearby as Grenoble, Chambery and Alps in general. Such trip takes more than 3 days! This time the winner was Strasbourg.

 

We met with my husband at the airport Charles de Gaulle. We took a train RER B to Gare du Nord. You can buy a ticket in machine at the airport. It costs 10€. I had booked accommodation throughAirBnb. The place was near Gare du Nord in the 18th arrondissement in La Chapelle. This is very lively and extremely cosmopolitan area with a predominantly immigrant population. You can feel like somewhere in Pakistan or so, when walking the streets of this diverse neighborhood.

You can find here lot of interested places for instance Vaclav Havel’s library. The library is integrated in the former railway building. The place also offers France's hippest youth hostel, built from wood, with 330 beds and a big covered garden. 

On the corner of the building is fancy hipster place named Les Petites Gouttes Gouttes (12 Espl. Nathalie Sarraute, 75018 Paris, France).  It is kind of bistro-bar-club with trendy mix and match pieces of furniture. You can sit outside in the patio, drink wine, eat food, observe real Parisians, maybe you attend a concert, then pay a bill (it is possible by a card) and join again the neighborhood’s robust immigrant population. Such a contrast!

 

Our TGV was departing the other day at 10:55 so plenty of time to get to brunch. We went to the famous Holy Belly. Café in the Canal Saint Martin neighborhood. Holy Belly isn't a typical French café. This spot is part of a new wave that focuses on quality and local seasonal production. My pancakes with bourbon butter and maple syrup was literally a divine food! My husband ordered bacon-and-eggs with thyme mushrooms. He was highly satisfied and also surprised by prove bread – soo delicious!

The cappuccino I ordered was totally amazing! Overall we spent there 32€. The price was worth it. Great English speaking service – this is really something in France. The proof of popularity was the long queue to get in! We were lucky or maybe came early in half past nine so we got the table immediately. 

 

TGV goes to Strasbourg from Gare de l'Est. The one of the city's oldest and largest stations. I purchased tickets once they had been available, about 3 months ahead. French railways (SNCF) have a nice webpage in English - a lot of important information about presales and special offers. If you buy a ticket ahead, the price is cheaper. I don’t recommend you to buy a ticket at the last minute because seats in the train are limited!

TGV ticket includes information about your coach and seat. Prior your boarding the steward checked the QR code on the ticket. Every real TVG have a bar in the middle of train, so you can purchase some packaged food or vine and coffee. Or you can meet stewards with catering trolley.

BTW when we returned back to Paris the TGV had 10 minutes was delayed 10 minutes. OK it isn't Shinkansen ;-) Moreover some group of children sat behind us and they sang all the way! Terrible :-)

 

What about your experience from Paris? And have you ever travelled by TGV? How was it?

 

Thx,

Z.

 


Write a comment

Comments: 0