Okružní cesta Štrasburkem / Strasbourg tour

Strasbourg walking tour
Okružní cesta po Štrasburku / Strasbourg on foot

 

 

 

 Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

V pátek ráno jsme si koupili lístek na tramvaj  za 1,60€ na hodinu a jeli takovou okružní jízdu k Evropskému parlamentu. Nejdřív tramvají C a u univerzity jsme museli přestoupit na E.  Tenhle den byl hodně chodící. My totiž fakt rádi chodíme!

 

Každý měsíc se zde ve Štrasburku na 4 dny scházejí poslanci. Je možné tato zasedání sledovat a díky zhruba hodinové přednášce se dozvědět více o tomto zastupitelském orgánu. Rezervujte si ovšem vstup v předstihu. Podívejte se na stránky parlamentu v češtině, kde je kalendář zasedání. Když se nekoná zasedání, jednotlivci se dovnitř nedostanou. Tuhle možnost mají jen minimálně 20 členné skupiny.

My bohužel plenární zasedání o den nestihli, takže jsme to prohlídli zvenku. To samé i u Evropského soudu pro lidská práva a u budovy Rady Evropy.

 

Odtud jsme šli do parku - Parc de l'Orangerie.  Je to hned vedle těch Evropských institucí. Krásnej park plnej čápů! Čáp je symbol Štrasbuku. Můžete tu jezdit na loďce (7€ za 30 minut), pozorovat želvy v rybníčku, dát si něco v restauraci, piknikovat, běhat, relaxovat, nebo si číst. U jednoho vstupu je taková budka plná knížek v různých jazycích! 

 

Z tohoto parku jsme šli do dalšího - Parc de la Citadele. Odtud přes univerzitní kampus do bývalé rybářské části města. Tady jsme sedli na pozdní oběd v Mémé dans les Orties. (14 Rue Munch

67000 Strasbourg).  Je to docela stylovej bar. Ovšem mají i zahrádku a denní menu. To jsme si dali: lasagne, koláč + kafe = 8,9€. Jinak jen hlavní jídlo z denního menu stojí 5,5€. Chutnalo to skvěle. Koláč byl obrovskej. Ještě, že jsme na něj byli dva.

  

Na odpočinek jsme se stavěli na léto vytvořené městské pláži naproti Konzervatoři. Nejen na pláži, ale i na březích byla lehátka. Neodolala jsem slevám v nákupním centru hned vedle, takže jsem si i něco pěkného na sebe koupila

 

Pak jsme se vraceli do hotelu přes Parc du Hezritz, kde je lávka po řece. Ne přes řeku, ale po řece. Prošli jsme Barrage Vauban, což je takovej most, kterej se dá projít vnitřkem, ale i po střeše. Jsou odtud krásný fotky města :-)

 

Došli jsme na roh Rue Sainte-Marguerite a Quai Charles Altorffer a zastavili se na víno  v L'Abattoir Cafe. Takový milý místo plný mladých lidí. Zahrádkou se světýlkama. Happy hour od 5 hodin na víno. K vínku dostanete rovnou i olivy a preclíčky. Pěkná pozornost.  Byli jsme tu druhý den zas :-)

 

Na večeři jsme šli zpět do centra do La Corde A Linge   (2, place Benjamin Zix Petite France 67000 STRASBOURG). Všude říkaj, že je sem potřeba mít rezervaci, ale my měli opět štěstí a stolek se pro nás našel. Jelikož bylo vedro, neměla jsem chuť na nic teplého, takže jsem si dala výběr místních specialit - kachní rilettes, sýr a něco jako sekanou. Můj muž měl kachnu se zeleninou. Jídlo bylo opravdu výborný. Jestli se sem ještě někdy dostanu a nebude vedro, určitě vyzkouším špecle, což je taky místní specialita.

 

No a jak jsme zakončili svůj výlet do Štrasburku se dozvíte tady.

Předchozí článek z prvního dne tady.

 

Jakou máte zkušenost ze Štrasburku vy? Dejte vědět!

dík,

Z.

 

 


Friday in Strasbourg was walking day for us…we love walking. The morning we bought a tram ticket for 1,60 € per hour and took kind of a circular journey around Strasbourg to the European parliament. We took tram C and near University had to change to E.

 

Strasbourg is the official seat of the European Parliament. Each month, Members gather here for four days to vote and debate in a series of meetings known as plenary sessions. You can attend a plenary session. Admission to these guided visits is free, but should be booked in advance. In the rest of the month you are not allow to visit the European parliament unless you are a member of 20 member group. More info here.

Unfortunately we missed the plenary sessions by one day:-/  But the building is cool from outside as well ;-) We passed this European district containing a concentration of pan-European institutions (notably, those of the European Union and Council of Europe).

 

Next to this area is large park - Parc de l'Orangerie. It is really nice and peaceful place full of storks! The white stork is a symbol of Strasbourg and you can see their nests high atop buildings and church towers. As we walked thru the park, we were able to see plenty of them so close! Anyway in this park you can rent a row boats on the little lake (7€ per 30 minutes) or watching turtles, having a lunch or picnic, running, relaxing or just reading...next the entrance to the park is a wooden booth filled by books. You can borrow a book for free. 

 

From this park we moved to another one - Parc de la Citadele. We passed it and continue thru campus of the Strasbourg’s university to the former fishing area of the city. We had a late lunch here in a place named Mémé dans les Orties. (14 Rue Munch 67000 Strasbourg).  Cool atmosphere. Kind of hipster place. They offer a daily menu. It was lasagna. Soo yummy. The main plate + dessert + coffee cost 8,9€. Only main plate cost 5,5€. Pie as a dessert was huge!

 

We took a rest on a city beach in front of the conservatory which is created only for summer.  On the beach and also on the banks of the river were plenty of deckchairs. It was nice.

Then we go back to the hotel through Parc du Heyritz. There is a nice designed footbridge for pedestrians and cyclists that let you cross the canal. We passed Barrage Vauban, This is fortified covered bridge or weir. It is possible to walk inside or on its roof from which is beautiful panoramic view of covered bridges and the cathedral.

 

We continued to the corner of Rue Sainte-Marguerite and Quai Charles Altorffer where is a nice wine bar  L'Abattoir Cafe. It has a quiet atmosphere within its cozy interior or on the terrace. From 5pm starts a happy hour. So you pay less for a glass of wine. At that they give you pretzels and olives. Well, we came the other day again. ;-)

 

We had a dinner in La Corde A Linge   (2, place Benjamin Zix Petite France 67000 STRASBOURG). It says that you have to have a reservation for this place. But with a bit of luck you get a table without previous reservation - especially in summer, because people can seat also outside. I ordered a variation of local food - duck rillettes, cheese and something like a meat loaf. My husband had a roasted duck with vegetables.  Food was delicious. Next time I have to try spaetzle which is also local specialty....it's sort of pasta.

 

How did we end up our trip to Strasbourg? You can learn more here. And previous post find here.

 

Let me know your experiences from Strasbourg!

 

Z.

 

 


Write a comment

Comments: 0