Štrasburk centrum / Strasbourg center 

Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Štrasburg se záhy stal naším oblíbeným městem!  Má asi 280tis obyvatel. Je to prostě malé město. Připadalo nám, jako bychom ho znali,  jak svý boty. Tak moc mile až útulně to tu na člověka působí! Stránky města toho v angličtině moc neobsahujou, ale jestli vládnete francouštinou, klidně koukněte.

Bydleli jsme v hotelu ibis Styles Strasbourg Centre Petite France (v Malé Francii). Museli  jsme se spokojit s hotelem, jelikož AirBnb tentokrát nevyšlo. Ti co jsem si vybrala, neměli volno, nebo se neozvali. Hotýlek je to pěknej, čistej útulnej. Na snídani bylo vždy spoustu ovoce, jogurtů, müsli, sladkého pečiva, ale i šunky a sýry. Ráno jsem občas slyšela jet tramvaj pod okny,  jakoby takové šumění. Celkově spokojenost.

 

Petite France je UNESCO chráněné centrum města, plné domků s typickou alsaskou architekturou. Tyhle domky najdete všude po městě, ovšem v centru bezvýhradně. V zimně o vánočních trzích to tu musí vypadat jako v pohádce ;-) ale taky je tu asi milion turistů víc.

 

První den jsme si prošli centrum. Vylezli na vyhlídku na Katedrále Panny Marie (330 schodů, 5€ za osobu). Zapálili v katedrále svíčku. Stavěli jsme se na místní pivo v Au Brasseur (22 Rue des Veaux ,67000 Strasbourg). Od 17 hodin maj happy hour - za velký pivo zaplatíte jako za malý. A to se vyplatí! Ty piva jsou celkem silný, tak jsme se trochu picli :-). Tady jsme taky měli nejvtipnejší gastro zážitek. Objednala jsem si sálat s ementálem. To co mi přinesli, byl ementál se salátem!  No a párky s hranolkama - gastroporno jako blázen! 

restaurant strasbourg centre
meal in Au Brasseur... oběd

Večer jsme se jeste vydali na projížďku lodí. Batorama za 12,5€ za osobu.  Jezdí to každou chvíli. Za hodinu a kus vás proveze okolo centra a do oblasti evropských institucí. Můžete poslouchat výklad ve sluchatkách v 12 jazycích - čeština tam není. 

 

Celé léto byly v noci od 22:30 na katedrále projekce. Na přední straně byly vyzdvyženy barvy jednotlivých soch. Za normálních okolností byste si jich ani nevšimli. Na boční straně projekce oživovala katedrálu.  Trvá to 15 minut a je to hezký. Letos (2015) to bylo tuším poprvé. Třeba to bude  i v budoucnu.

 

Jak to bylo dál? Pokračování tady a tady.

 

Jinak máte nejšílenější gastro zážitek? Dejte vědět!

Dík,

Z.

 


Strasbourg quickly became our favorite place! It has a population of about 280,000 people, so quite small. This nice friendly city seemed to be so familiar to us. What an effect!  City’s web page includes just few information in English, but checks it out.

 

We have stayed in hotel ibis Styles Strasbourg Centre Petite France "Little France" 

because I didn't find any suitable and available AirBnb. The hotel is very nice, clean, and cozy. Breakfast offers a wide choice of pastries, fresh fruit, yogurts etc. Sometimes at a morning I have heard a tram from outside. It wasn’t annoying, just some hissing sound. Overall we were satisfied.

Petite France, a UNESCO World Heritage area, is full of old houses build in German style or Alsatian style. You can find such building all over the whole city however they are very concentrated in this district. It must look like in fairytale during Christmas markets. I can imagine. However my imaginations do not comprise a billion tourists more…  

 

First day we walked around the center of the city, climbed to the top platform of the Cathedral Notre-Dame (330 stairs, 5€ per person), lighted a candle in the cathedral and then refreshed ourselves with a local beer in Au Brasseur.

In this brew-pub is happy hour from 5 pm till 7 pm. You pay half price for a regular beer and also cakes are cheaper.  In my opinion the beers were quite strong. Btw. don’t forget that I’m from Czech Republic I drink beer all the time ;-) …but here, after 2 beers I find myself a bit drunk! :-)

I need to mention our funny food experience in this place. I ordered a salad with an Emmental cheese. One will expect some green salad with pieces of cheese and maybe other vegetables. Not here thought! They brought me a shred cheese with 4 salad leafs and with sausage. LOL!  My husband ordered sausages with French fries. Strange combination isn’t it?

 

After the dinner we find out that the best way to sober up is to take a boat tour named Batorama. Covered river boats with panoramic views are heated up in winter and air-conditioned in summer. The ticket cost 12.5 € per person. Tours start any moment and it takes more than hour. Commentaries in 12 languages are broadcast via individual headsets. It was really nice way to discover the city from a bit different perspective.

 

Btw. this year (2015) were projection on the Cathedral – the illumination. The South face of the Cathedral, overlooking place du Château, is lit up to show the sheer size of the building and the extraordinary beauty of the architecture and the carvings. The western face brings buildings to life.  A meticulous interplay of light and shade reveals details of the facade. It was really pretty!  Let see whether this show will continue in the future. 

 

And what was next? Check out this and that post.

 

What is your the most crazy eating experiences? Let me know!

Thx.,

Z.

 


The ibis Strasbourg Centre Petite France hotel
our hotel ... tady jsme bydleli

Write a comment

Comments: 0