Na lodi v Chorvatsku / yacht week in Croatia

please scroll down for English

 

Foto zcela dole a taky v jiném příspěvku.  Video v zalozce :-)

 

Čisté, teplé moře Chorvatska – Jadran, si dle mého člověk nejlépe užije na plachetničce s partou přátel. Vyhnete se tak plným plážím, ale užijete si krásná městečka podle libosti. 

 

Naše cesta začala vlastně už ve čtvrtek odpoledne. Vyrazili jsme z Prahy do jižních Čech, kde máme rodiče. Tady jsme přespali. Celý další den jsme odpočívali před nadcházející nonstop cestou do Chorvatska. V řízení se střídáme. Řeněme, že mě patří tradičně průjezd Rakouskem a na mého muže zbývá Slovinsko a Chorvatsko.

Zvolili jsme cestu přes Vídeň na Gratz a směr Maribor (Slovinsko). Na hranicích Rakouska se Slovinskem u města Spielfeld jsme sjeli z dálnice a pokračovali těch 70 km Slovinskem mimo zpoplatněné silnice. Nicméně na hranících s Chorvatskem u města Gornij Macelj začíná chorvatská dálniční síť, která vás krásně provede celým státem :-) Daliční známku tu nepotřebujete na rozdíl od Rakouska a Slovinska - ale platí se celkem vysoké mýto.

 

V pátek večer jsme tedy vyrazili z Čech do chorvatského Šibeniku, kde na nás čekala již zaplacená jachtička pronajatá od společnosti ANKORA-NAUTIKA d.o.o .

Pokud jste kapitán nebo máte kámoše s kapitánským průkazem, stejně jako my, tak si prostě převezmete loď a tradá na moře. V opačném případě musíte kapitána najmout, jinak se na tu jachtu můžete akorát tak dívat.

 

V sobotu ráno jsme dorazili na místo. První koupačka v moři, pak převzít loď, nalodili se, trochu se projet, na seznámenou s lodí. Noc jsme strávili sice na lodi, ale v Marině Mandalina v Šibeniku. Bylo už dost pozdě někam jezdit. Navíc tu jsou fakt pěkný sprchy a vedle nich obchod s potravinami atp. Parkoviště je hned u kotviště. My parkovali nad marinou v nějaký ulici, protože se nám nechtělo dávat denně 10€  za parkování.

 

Na druhý den jsme ráno vyjeli na moře. Foukalo, takže se i krásně plachtilo. Odpoledne však začalo pršet a vítr ustal. Nicméne dojeli jsme do Primoštenu, kde bylo volné místo akorát na bojce. Bojka je levnější než molo, ovšem když chcete na pevninu a projít si město, musíte jet na člunu. Ještě ten večer jsme na pevninu na člunu jeli. Stání na bojce se platí buď přímo v marině, nebo si její zaměstnanci občas lodě objedou a peníze vyberou. Jde o stovky kun. Tady to bylo asi 200Kn.

 

Po propršené noci jsme se v pondělí vzbudili  do slunečného rána. Sice hned po vyplutí nás stihla ukrutná prška, ale naštěstí trvala krátce a během hodiny už bylo počásko na opalování. Bohužel vůbec nefoukalo. Na Šoltu do krásné vesničky Maslinica jsme dojeli na motor.

 

Maslinica (od slova maslina, což je oliva) je vlastně jedna velká marina sevřená z obou stran kopečky, ze kterých je celkem pěknej výhled na ostatní ostrovy. Navíc když za jasné noci vyjdete na kopec ke kostelu, pokocháte se osvětleným pobřežím. No romantika. Maslinica má krásnou promenádu po jedné straně, kde je luxusním hotelem s restaurací a na druhé straně různé rodinné restaurace s výborným telecím :-)   

 

Dá se ještě kotvit jakoby přes kopec v zátoce Šešula a pozor, tady je pár členy naší posádky oblíbený koktail bar/restaurace Šišmiš.

 

Z ostrova Šolta jsme přejeli na ostrov Brač do turisty vyhledávaného města Bol. Kousek od městského mola, kde jsme kotvili, je nejkrásnější pláž v Chorvatsku – Zlatni Rat. Krásná určitě bude, nicméně já se nechtěla mačkat s dalším asi milionem lidí, takže jsem ji viděla jen z lodi. Bol je na turisty připraven perfektně. Spousta obchůdků se suvenýry, s místními specialitami a super zmrzlina. Na promenádě je stolek vedle stolku, kavárna vedle kavárny...Ceny jsou tu samozřejmě trochu vyšší. A večer u mola byla diskotéka do časných ranních hodin. Špunty do uší jsou nezbytné, jestli se chcete vyspat. Nebo vyšší hladina alkoholu v krvi ;-) Osobně jsem nebyla z tohodle místa extra nadšená (až na to úžasný jídlo!)

 

To takové městečko Milna z druhé strany ostrova Brač, má takový chorvatštější ráz. Je potřeba počítat s tím, že turistů je v Chorvatsku v létě všude plno. Tenhle stát z turismu těch pár měsíců v roce žije. Nicméně Milna nemá žádnou pořádná pláž. Je tu jen velikánská marina....ne jedna. Sem návštěvníci jezdí téměř jen na lodích a kapacita kotvících stání je omezená. Takže tu přeturistováno není a není ani důvod stavět nějaké obrovské hotely. Malé penzionky v roztomilých kamenných domečcích tu samozřejmě jsou a je to dobře. Bývají většinou opravené, takže zkrášlujou tohle rybářské městečko.

 

Plán na další noc byla zátoka na ostrově Kakan....sice jsme 14 hodin plachtili, ale na ostrov nedojeli. Celý zážitek popíšu dalším příspěvku.

 

Co vy? Nechystáte se náhodou na plachtit na moře? Nebo už jste byli? A jaký to bylo?

Dejte vědět.

 

Z.


More pictures below or in this blogpost.

 

In my opinion the best way how to enjoy the clean, warm sea of Croatia - the Adriatic Sea, is to spend several days on a boat with friends. The boat helps you to avoid crowded beaches but you still enjoy all those pretty little towns … and the sea of course.

 

Actually our journey began on Thursday afternoon. We headed from Prague (where we live) to south of Bohemia (where our parents live). We slept over at their place. In the evening, the other day ,was the time to hit the road. Nonstop drive through Austria and Slovenia to the final destination Sibenik in Croatia.

 

We chose the way through Wien and Graz. It was on highway, so really convenient. Don’t forget to buy a Vignette if you go on highway. It is a form of road pricing imposed on vehicles, usually in addition to the compulsory road tax, based on a period of time instead of road tolls based on distance traveled. Vignettes are currently used in several European countries. The Vignette in Austria costs €8.5 for 10 days.

 

Before border crossing between Austria and Slovenia we exited the highway near the town Spielfeld and continued through Slovenia on the common roads. Those are free of charge. Weekly vignette in Slovenia costs €15. It seemed us a bit expensive for just 70km of toll road that we needed to go.

 

Just few meters behind the Slovenian-Croatian border near town Gornij Macelj starts Croatian highway network connecting whole state. However, the payment highway, is not charged a traditional way (Vignette), but with the use of toll gates where tolls are collected. You pay by cash or credit card in the amount equal to the distance traveled on the road.

 

In Sibenik waited for us prepaid sailboat from company ANKORA-NAUTIKA d.o.o .  If you don’t have a certified skipper, it isn’t permitted to cruise or maybe even to step on the boat. However, you can hire a professional skipper.  Or maybe someone of your friends or spouses is a real skipper … as well as our cousin…;-)

We arrived to Sibenik Marina Mandalina on Saturday morning. Follow first swimming in the sea, sleeping on the beach, then take over the boat, boarding, first familiarization ride on the boat. We were really tired so we went to the bed in our boat cabin very early.

 

In Marina Mandalina is really nice and clean sanitary facility and small groceries. Parking place is just near piers but it cost 10€ per day. It seemed quite expensive because we planned to be there whole week. Fortunately, in the street above the Marina are many parking slots for free. We kept our cars there. Nothing happened with them; none was stolen or damaged somehow....so satisfaction.

 

The other day morning we went to sea. It was windy so we sailed whole morning. Unfortunately in the afternoon it started raining and also the wind stopped blowing. We reached Primosten where we secured our boat to a mooring buoy. These buoys have been placed for boaters to secure their boat to without the use of an anchor. Tied to a buoy is cheaper than classical berthing places in marina or town pier. You can pay for it directly in the marina office or someone from staff comes to collect the appropriate amount. It is hundreds of Kuna per night. In Primosten we paid 200 Kuna.

So it is cheaper but if you want to see a town or need to purchase some food you have to use a dinghy. It is quite crankily, but it is fun to ride it.

 

After rainy night we woke up to a sunny morning. But once we left Primosten it started rain like crazy! Fortunately, it lasted just an hour or so. We cruised along the mainland to island Solta. There is our favorite fisherman village Maslinica. It is actually one marina between hills. Its name is derived from the word maslina, which means olive. I recommend you going ashore to walk through the village to browse in the tiny shops and dine at one of the traditional Croatian taverns is a pleasant way to spend a late afternoon or early evening. If you go up to the one hill between Maslinica and Sesula Bay you can enjoy beautiful view of seven islands. You can also overnight on the boat in the Sesula bay. Btw. there is our favorite restaurant/bar Sismis.

 

Next day we continued to Bol on the island of Brac. Arriving by yacht, you can moor on the town catwalk. It is perfect because you are directly in the city center with beautiful waterfront and numerous shops, restaurants and bars. Laud music plays all night long, so if you want to sleep don’t forget earplugs.  The path from center leads to the most photographed and beautiful beach in all of Croatia— Golden Cape. It is really famous, that means totally overcrowded… :-/

As far as I’m concerned this town wasn’t a highlight of our vacation except the most delicious food! Truly, all our food there was amazing!

 

Our next stop was the town of Milna indented deeply into the western coastline of the island of Brač. It is one of the most graceful small baroque towns on the Dalmatian coast. There are two fully equipped marinas offering quality service. Stone houses along the beautiful long coastline are small masterpieces of plebeian architecture. It seems me that the village serves only for sailors. It wasn’t crowded as in Bol.

 

Our plan for the last night was to overnight on the boat near island Kakan….we sailed more than 14 hours but we didn’t reach the island…how come? I’ll describe it in the next post. Stay tuned!

 

What about your experience with sailing in Croatia? Any experiences, ideas etc.? Feel free to share!

 

Thx.

Z.

Marina Mandalina Sibenik Croatia
Marina Mandalina v Šibeniku
Sibenik
Sibenik from our sailboat
Primosten
Primosten
Maslinica, Solta island
Maslinica, Solta island
restaurant  in Maslinica Solta island
Maslinica, Solta island
town Bol on island Brac
town Bol on island Brac

on the island Brac in town Bol.

Marina in Milna, island Brac
Marina in Milna, island Brac
Milna island Brac
Milna island Brac

Write a comment

Comments: 0