Bled

scroll down for English

 

dalsi foto dole

 

Představte si průzračné jezero s ostrůvkem uprostřed, na kterém stojí malebný kostelík. Nad jezerem ční skála, na jejímž vrcholku je středověký hrad. V jezeře se zrcadlí rozkošné městečko, kolem dokola obehnáno vysokánskými horami.

Toto není popis pohádkové říše, ale skutečné romantické městečko Bled ve Slovinsku.

Je to tu tak kýčovité, že sem prostě musíte. A ano turisté tu jsou. Ti toto město živí. Je tu spousta hotelů, restaurací, stánků se suvenýry atp.

 

Na onen ostrůvek uprostřed jezera se dostanete lehce lodí. Všechny lodě tu musí být dřevěné! Pokud nechcete pádlovat, doveze vás tam dřevěný zastřešený člun „Pletna“ za 12 Euro. Pletna vyjíždějí ze břehu pod  Park Hotelem.

 

Právě Park Hotel je pověstnej místní specialitou – Krémovým řezem, neboli “Kremsnita” (Kremna rezina)

Tento dezert se stal symbolem města. Vymyslel ho jeden z cukrářů Park Hotelu – Istvan Lukacevic. Jde o piškotové těsto na kterém je vanilkový krém. Respektive puding té správné konzistence. Ani moc těžký, ani moc tekutý. Na krému je našlehaná smetana a  navrch zakryté tenkým listovým těstem. Celé jemně pocukrované moučkovým cukrem. …aaach ňamina.

Kremsnita se prodává  jak v hotelu, tak hned naproti v kavárně. Odtud je mimochodem úžasný pohled na hrad.

 

První dochovalá zmínka o bledském hradu  je z 11. století. Takže jde o nejstarší hrad ve Slovinsku. Dostane se k němu klidně autem, nebo po 99 schodech od jezera pěšky. Najdete tu malé muzeum, viný sklep, samozřejmě suvenýry ale i restauraci. Vstupné se vybírá už před hradbama. 10 Euro za osobu. Když ale nechcete jít dovnitř a cílem vašeho trmácení je jen vyhlídka, existuje možnost obejít hrad po pěšince od parkoviště. Tam se vám otevře úzasnej výhled. Potkali jsme tu vlastně jen Čechy ;-) no comment :-D

 

Ještě co se koupání v jezeře týče, tak přímo pod hradební skálou je udělaná taková pláž. Můžete si půjčit slunečník, lehátka. Jsou tu skříňky i převlékárny. Skluzavky, trampolíny a plavčíci. Vstup je za dospělého 7 Euro.

 

V Bledu se dá vyřádit i jinak. Například na bobové dráze. Uvidíte ji od jezera. Takže ji nemůžete minou, je naproti hradu. Jedna jízda za 9 Euro pro dospělého.

 

Nebo popojet 4 km za město k soutěsce Vintgar vytvořené v poslední době ledové. Procházíte se po pěšině 1,6 km dlouhé podél řeky a okolo vás jsou 100m vysoké skalní stěny. Říčka je plná ryb. Myslim, že pstruhů. Můžete si ho klidně dát k jídlu v restauraci před vstupem do soutěsky. 

 

Nebo popojeďte ještě kousek dál do mestěčka  Radovljica. Na krásně zachovalém středovékém náměstí, či spíš takové větší návsi, se koná během roku spousta akcí. Například v dubnu Čokoládový festival. Pokud zde budete v létě, tak se určitě spokojíte i s kávičkou a dortíkem pod některým slunečníkem.

A kdyby pršelo, můžete do muzea včelařství. Najdete ho přímo na radnici! Rodiný vstupný je za 7 Euro. Jednotlivec platí 3 EUR. 

 

Tak co byli jste v Bledu? Nebo se chystáte?

 

Dejte vědět!

 

dík

Z.

 Imagine: a crystal clear lake and little island in the middle; a cute church on the island;

a medieval castle, standing upon a cliff about 100 meters above the lake. Beautiful town surrounding by high mountains.  No, this is not a description of fairytale land. This is real place in Slovenia named Bled.

 

Such kitsch! You have to see this place. Of course you meet many tourists here. It is the top attraction of the country. However it is not so crowded as you could expect.  

 

Take a boat ride to the island in the traditional "pletna" – wooden vessel with colorful awning. Visit there the amazing little church and ring the church bell.

Or hire your own rowboat. Pletna Return Trip costs 12 euro.

 

Sit in a little restaurant overlooking the lake watching the world go by. Enjoy piece of local famous cream cake. Istvan Lukacevic, the former manager of Hotel Park patisserie. Tested recipes for many years before he finally succeeded. His cream cakes, which are prepared at this patisserie and sold in the cafe opposite the hotel, are famous. A golden crispy crust made form butter dough, a delicious vanilla cream of exact the right consistency.  If there is too much the cakes are not good, if too little, they collapse after cutting. Topped with whipped cream and a crispy layer of butter dough and finally a good dusting of icing sugar. Yummy!

 

After eating cake you should make some exercise…like 99 steps up to the castle ;-) Sure you can go by car, but you eat the cake!

The oldest castle in Slovenia. First written mention of it dates all the way back to 1011. Aside from the predictably gob smacking views , the castle offers  a number of attractions to entice longer visitors, among them a small museum, a wine cellar, on aloud ringing press, a castle forge, overreact shop ad a restaurant. Entrance fee is 10 Euro. If you want just enjoy the view, follow tine path from parking place along and behind the castle.

  

Just below Bled's castle rock you can find a public beach, you can rent a sun-bed umbrella or mat. Daily fee is 7 EUR.

 

Only 4 km from Bled is Vintgar Gorge. Glacier movements crated sheer canyon walls reaching heights of up to 100 meter. Walkway along is 1,6 km length.

 

Very close to Bled is a town Radovljica with perfect relaxing atmosphere. The main square is one of the best preserved medieval squares in Slovenia. This place hosts number of historical and cultural events through the year, but the biggest event is the Chocolate Festival in April. I recomned you to visit  the Museum of Apiculture which is located on the first floor of Radovljica Mansion. Take a flight to the world of the Carniolan honey bee, become acquainted with the history of beekeeping, and marvel at the variety of beehive panels to be seen.

 

Bled is really relaxing place. Have you been there? Or do you plan to go?

Let me know!

 

Thx!

Z.

Write a comment

Comments: 0