Bohinj

Bohinjsko jezero, Lake Bohinj
Bohinjsko Jezero

Scroll down for English

 

foto zcela dole 

 

Po našem výstupu v Kobaridu na Stol jsme druhý den byli trochu zmoženi. Plánovali jsme si udělat jen malý okruh tzv. hystorickou 5 km trasu, podle prospektu je krasná. Projdete po důležitých místech jako je kostnice u kostela sv. Antonína, po krasných mostech, jeden zavěšenej, parádnický výhledy, vodopád Kozjak ....jenomže pršelo :-(

 

Přehodnotili jsme plán a skoncili v akvaparku v Bohinjske Bistrici. Chtěli jsme si i do sauny, ale ty tu maj otevřeny až od 16:00. Takže jsme se 3 hodiny bublinkovali ve výřivkách, jezdili na toboganu, trochu plavali.

 

Na jídlo jsme šli do útulný restaurace jménem Štrůdl ;-) už jen kvůli tomu jménu jsem tam musela zajít. Nabízí místní speciality, domácí koláče a samozřejmě štrůdl a je teplej a obrovskej! Dala jsem si extrémně hustou houbovou polívku a pohanku se škvarkama. Můj muž měl takové hodně široké nudle se sušenou šunkou ve smetanové omáčce. Fakt lahoda. Navíc tu maj i box s lokálními produkty jako sýry a klobásy. Vše si můžete koupit s sebou. Naproti Štrudlu je supermarket, kde maj  přesně ty samé místní sýry a cena je úplně stejná. Každou sobotu od 9 do 13 h je vedle Štrudlu thr! Miluju trhy. Což už asi víte, pokud čtete tenhle blog pravidelně.

 

Pro tuto noc jsme přespali ve vesničce Stredna Ves. Ve všech vsích kolem Bohinjského jezera snad každý druhý dům nabízí ubytování. Jsou to malé penziónky, kde většinou bydlí i majitelé. 

Ubytko jsem ale zamlouvala před Booking. Dá se rozhodně sehnat i na místě. Nicméně já mám radši ubytování domluvené dopředu.

 

Okolí Bohinjskeho jezera jsme si absolutně zamilovali. Není tu vůbec přeturistováno, asi proto , že u jezera se nesmí stavět žádné nové hotely. Jezero s průzračnou, ledovou vodou se dá krásně celé obejít po cestičce víc jak 11 km dlouhé. Můžete se v něm koupat, nebo jezdit na lodičce. Vesnička Ribčev Laz s druhou vesničkou Ukanc na druhém konci je spojena i  lodní dopravou. Cesta trvá kolem  půl hodiny.

 

Nicméně tahle oblast je zasvěcena pěší a cyklo turistice. Pěšky tu po upravených cestách či pěšinách dojdete úplně všude. A opravdu nemusíte být horolezec. Například vodopád Savica je dostupný po krásně upravené cestě a schodech. Je to jeden z nepopulárnějších a nejkrásnějších vodopádů ve Slovinsku, takže za hezkého počasí je tu lidí mraky. Vstup se platí pár eurama. Jo a parkoviště se taky platí. Před vodopádem je taková vyhlídková budka. Ještě pár metrů se dá k vodopádu jít, ale pak je mříž a z bezpečnostích důvodů se dál nesmí. Za hezkého počasí tu může bejt celkem těsno. Ovšem my tu byli, když pršelo. Jen další párek otužilých odvážlivců nám dělal společnost. Za mě absolutní paráda :-)

 

Od vodopádu můžete dojít zas po cestičce podél řeky k Bohinjskymu jezeru. Což jsme udělali, ale ještě předtím jsme si dali čaj a čekali až přestane pršet v Koče pri Savici. To je turistická bouda, kde se dá i nocovat. Dost horských pěších tras má nástup právě u ní. Dostanete se od ní k↓

  •  Dom na Komni (1520 m), 2.30 h 
  •  Koča pod Bogatinom (1513 m), 2.45 h 
  •  Planinski dom pri Krnskih jezerih (1385 m), přes Komno, 5.00 h 
  •  Koča pri Triglavskih jezerih (1685 m), přes Komarče, 3.00 h 
  •  Koča na Planini pri Jezeru (1453 m), 3.00 h (Náročná trasa)

 

Pro ty, kteří neholdujou příkrým výšlapům, či mají nějaké zdravotní omezení a přitom by si rádi užili Julské vrcholky je tu jedna možnost. Přímo od jezera vás vyveze lanovka na horu Vogel. V zimě tu funguje lyžařské středisko, v létě tu odtud můžete podnikat túry. Nebo se prostě jen kochat na Triglav a celé Julky. Jo a taky je tu restaurace :-)

 

 

Absolvovali jste nějaký výšlap v téhle oblasti? Určitě se podělte o své zkušenosti!

 

Dík

 

Z.


We were way worn after our hike to Kobarid's summit Stol.  Moreover the weather was really bad - rain, cold, wind. So we decide to reach our next destination - Bohinj area, particularly the Wellness Aquapark in Bohinjska Bistrica. You can enjoy swimming pools, whirlpools, two toboggans or massage and saunas. Unfortunately that day saunas were opened from 4 pm :-(  We spend there almost a half day.

 We were feeling a little peckish after our swimming session, so we go to the town to find out some place on this wet and chilly day. And we discovered Strudl. This is small restaurant offers only local made products - Sausages, cheese, and other local specialties that you can buy also as a gift. If you're a "normal" eater don't order too much because portions are well sized but for very reasonable price! We were more than satisfied! Btw. the name Strudl is well known central European apple cake. This is a must! And one more point - every Saturday from 9 am till 1 pm is a farm market right next to the Strudl.

 

I found accommodation for forthcoming night in village Stredna Ves. If you go through Bohinj area you will see that almost each house offers an accommodation. You don't find here any big hotels because the area is protected from large scale development. This is great for those of us who prefer a quitter, more relaxed travel experience. 

Glacial origin Lake Bohinj lies among steep and high surrounding peaks. Water is crystal clear but cold as hell :-) In the village Ribcev Laz is more than 700 years old Church of St. John the Baptist. Together with the stone bridge forms a great composition ;-) From Ribcev Laz to the camp Zlatorog in Ukanc on the other side of the lake, goes a tourist boat

 Along the whole lake is a pedestrian way. You can walk to Savica Waterfall nearby, which is the main influx to Lake Bohinj. The entrance fee is 2.5 Euro per person. You pay for the maintenance of the path to the waterfall.

 

Near the parking place to Savica Waterfall is Savica Mountain Hut (Koča pri Savici) which is a starting point for many hiking tours.

The first hiking trail leads from Dom Savica on the left side (not in the direction of the waterfall) through the Pekel valley. The hike to the Dom na Komni hut takes approximately three hours.  The second hiking trail goes across the bridge over the Savica by the hut and then towards Komarča. The steep and sometimes quite open but well secured trail with magnificent views takes you first to the Črno jezero lake and then to the hut at the Dvojno jezero lake (a 4 to 5-hour walk). 

 

If you are not a big fan of hiking you can still enjoy the view from mountains. Use a cable car access to Mont Vogel. On the top of the cabin you find a nice restaurant. In winter is Vogel ski resort.

 

What is your experience from Triglav national park? Let me know!

 

Thx,

 

 

Z.


Write a comment

Comments: 0