Cestování po Slovinsku / Traveling in Slovenia

Lake Bled
Lake Bled

scroll down for English

 

Letadlem

Lze letět letadlem na letiště Jože Pučnik. Není přímo v hlavním městě Lublani, ale až u města jménem Krajn. To je asi na půl cesty právě mezi Lublaní a městem Bled. (viz obrázek nahoře)

Můžete si vzít klidně taxíka, aby vás odvezl...ovšem bude to stát asi 45 Euro. Autobus je levnější - 5,4 Euro. Jezdí na obě strany. V pracovní dny dokonce spousta přímých spojů, nicméně o víkendu žádnej. Takže budete muset přestoupit v Kranji.

Dále jezdí z letiště dost soukromých kyvadlových autobusů, respektive minibusů a stojí kolem 13 Euro za osobu.

 

Autobusem

To jsem lehce naťukla výše. Pokud chcete jet z Bledu do Lublaně, nebo naopak, tak vám cesta busem zabere asi 80 minut. Jezdí to snad každou hodinu z hlavního autobusového nádraží. Všechny ostatní trasy a informace najdete třeba tady →   www.ap-ljubljana.si

  

Vlakem

Slovinská železniční síť není tak hustá jako česká. Do hlavích míst se ovšem dostanete v klidu. Například Bled má dokonce 2 vlaková nádraží...no jedno Lesce-Bled je sice 4km od centra Bledu, ovšem dostanete se tam přímým vlakem z Lublaně. Jezdí pak odtud i autobus, ale můžete se přece projít :-) Další nádraží je Bled-Jezero. Tam přímé spojení z Lublaně není. Musíte přesedat v Jesenici. Takže i cesta je mnohem delší...až 3 hodiny. Víc info tady → www.slo-zeleznice.si 

  

Autem

Dle mého nejpohodlnější cestování po Slovnisku. Pokud budete jezdit po dálnicích, tak snad ani nepotřebujete navigaci, vše je perfektně značené. Nicméně potřebujete dálníční známku. Týdenní je za 15 Euro, měsíční za 30. No neni to levný. Každopádně známky se daj koupit i na poště, nebo klasicky na pumpě. Ovšem síť čerpacích stanic tu rozhodně není hustá. 


By plane

You can fly to the capital City of Slovenia - Ljubljana. The Jože Pučnik airport is located quite far from the Lubljana, near town named Kranj. This is almost half way between the capital and town Bled. You can take taxi, but expect to pay about 45 Euros. Buses are cheaper 5.4 euro with up to 19 direct connections on weekdays, however non on weekends. If you plan to travel on Saturday or Sunday, there is necessary to change bus in Kranj. Shuttle between Airport and Kranj cost 13 Euros.

 

By bus

Buses leave every hour from the main bus station in Ljubljana and take about 80 minutes to reach Bled. Schedule and prices can be found on this official web page. www.ap-ljubljana.si

 

By train

Bled has 2 train station. First Lesce-Bled is on the main line from Ljubljana, but the station is 4 km from the Bled town center. But you can have a length hike or short bus ride into the town. The other station is Bled-Jezero is considerably closer but you have to transfer at Jesenice which can lead to a total journey time of almost 3 hours. www.slo-zeleznice.si

 

By car

from Austria, pass Jesenice following signs for Ljubljana. From Ljubljana take the A2 highway follow the signs for Kranj or Jesenice. Bled is very well sign-posted.

For the crossing highway must be a valid vignette! Slovenia vignettes sold as of 7 days, 1 month and the year. 7 day vignette costs 15 EUR. You can buy the vignette in post office or petrol pumps.


Write a comment

Comments: 0