Kobarid

Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Jediný národní park ve Slovinsku je Triglavský. Ovšem zabírá značnou část země. Jmenuje se podle nejvyšší hory Slovinska. Na tu jsme bohužel nešli. Výstup a sestup zabere celkem 2 dny. Navíc o víkendech je to turistická dálnice. Takže sehnat místo v některé horské boudě tzv. Koče, je témeř nemožné. 

 

My si vybrali z tohoto nádherného parku jiná místa. 

V jižní části Julských Alp jsme si vyhlídli městečko Kobarid (italsky Caporetto). Jistě bude známé těm, co se zajímají o 1. světovou válku. Probíhali zde kruté boje. Připomenout si tuto historii můžete v Muzeu 1. sv. války. Otevřeno je každý den od 9 do 18. Dospělý zaplatí 6 €. Expozice je rozdělena do několika tématicky a chronologicky zaměřených místností, přičemž je zde možnost vidět opravdu rozsáhlou sbírku předmětů včetně několika kulometů.

 

My jsme sem, ale jeli na túru na vrchol Kobariški Stol (Gran Monte). Pokud jste paraglidista určitě toto místo znáte. Jsou zde prý nejlepší podmínky pro létání. A opravdu každý den bylo ve vzduchu desítky paraglidů. 

Jsou 2 cesty odkud na Stol jít. Počítejte s tím že uobou je první čtvrtina krutej krpál nahoru a pak už jen táhlá hřebenovka po pláních plných krav a divokých koz. Je možnost začít ve vsi Sedlo. Ta by měla být kratší. Psali o ní na Pohoře.

Nebo přímo z Kobaridu jako my. Za info centrem začíná nástup. Neni to nejlíp značený. Připadalo nám jako bychom šli k někomu po příjezdové cestě a ejhle najednou stoupáme lesem vzhůru. Vsechny trasy jsou ve Slovinsku značeny stejně (červenou těckou) ale kolikrát jsme si nebyli jisti zda jdem správně. No jsme zhýčkaný perfektním turistickým značením v Čechách. ;-) 

Výhledy po kraji jsou cestou krásné. Když máte štěstí na dobrou viditelnost prý dohlédnete až k Jaderskému moři. My měli lehce opar, tak to nemůžu potvrdit. Ráno jsme vyrazili kolem 8 hodiny. V údolí se ještě držela mlha. Cestou narazíte i na 1 koču. Kamennou chaloupku s kamny, nádobím a s půdou kde se dá přespat. Vsechno v perfektním stavu. Jo a ještě je tam kadibudka, ani toaletní papír nechybí. Pod vrcholem Stol je pláň pro paraglaidisty. Vede sem i taková štěrková cesta, takže se sem i s vybavením dá dostat autem. Celkem výstup z Kobaridu zabere nahoru víc jak 5 hodin a dolu je to samozřejmě rychlejší, pokud jdete tou samou cestou, (nejdete třeba do vsi Sedlo) tak už se ani tolik nekocháte, takže se jde rychlejc. 

Ještě poznámka pro cyklisty: na Stol se dá jet i na kole. Teda ne přímo na vrchol, ale alespoň pod něj.

 

Z nabídky kde se v Kobaridu najíst jsme nebyli moc nadšení. Buď strašně drahý, nebo pizzerka totálně narvaná lidma. Nakonec jsme sedli hned vedle obchodu Mercator do nějaký místňácký restaurace. Nevim ja jmenuje. Nabízeli jen 4 druhy jídla. V podstatě variace na čevapčiči s hranolkama a stálo to asi 7 euro! 

 

Bydleli jsme v kempu Rut. Ne ve stanu, ale v samostatným pokoji nad umývárkama. Bylo to tu fakt super. Čistý pokoje, sprchy i záchodky. Milej personál a perfektní Wi-Fi! Popravdě jsem tu ani nepotřebovala špunty do uší.

V okolí bylo ještě spoustu cyklostezek a kratších pěších okruhů. Například 5 kilometrový hystorický okruh kolem kostela sv. Antonína, který se tyčí na kopečku nad městem. Kolem je postavena kostnice a ukrývá pozůstatky 7014 italských vojáků padlých v okolí Kobaridu. Pak pokračujete přes Napoleonův most směr vodopád Kozjak. Krásná procházka.

 

 

Obecně všude v triglavu maj perfektní info centra. Doporucuju je navštívit. Opravdu vám poradí a doporučí ty nejlepší trasy, které vám budou vyhovovat.


The only national park in Slovenia is The Triglav National Park named after the highest mountain of the country and whole Julian Alps. It takes up a large part of the country and is full of incredible trails for all levels of hiking ability. Triglav is by far mostly climbed high peak in Slovenia. During summer it really hard to find free place in some Koca (mountain hut) for oversleep because it take 2 days to reach the summit.

 

Not only Triglav offers immense panoramas, so we chose a different summit – Kobariski Stol (Grand Monte) in southern part of Julian Alps. If you are fan of paragliding you probably know this place.  It says that is a paragliding pilot’s paradise thanks to ideal conditions. We saw plenty of paragliders in the air every day. Btw. Stol is very interesting for mountain bikers as well!

From the Slovenian side you can ascend on it from village Sedlo (which is bit shorter) or from town Kobarid (Italian: Caporetto). Other suitable points to start tours are on the Italian side, but I don’t know them. Every way is rising first steeply, then more and more moderately. We went from Kobarid. The road starts behind the info center. At first it doesn’t looks like an official way because all around are houses but once you turn right behind the last house, now you are in the forest on the right way to the top.

 

All hiking paths in Slovenia are marked with red dot. Sometimes it is not easy to find the next mark. Maybe not for you, but us as Czechs who are spoiled (in the positive sense) by well-marked tracks, it was difficult.

 

Among the whole way are beautiful panorama tic views. At a clear day you can see Adriatic Sea if you are lucky. Unfortunately it was a bit misty so I cannot confirm it. We took the trail early morning about 8 am. Fog shrouded the valley. It was amazing.

 

In the middle of the track stands one little mountain stone hut. It is maintained and includes open fire kitchen and also you can overnight here. I was surprised by a latrine with toilet paper. Anyway it was nice stop. If you are quiet and regardful you could see mountain goats. We weren’t lucky :-) But at least cows were everywhere:-D

 

Just few hundred meters under the summit on the meadow is the flying takeoff for paragliders. We took a break here and watch them to fly. The way from Kobarid to Stol took us more than 5 hours. Of course the way back down was faster…about 3.5 hour.

 

We were accommodated in the camp Rut, not in our tent but in a private room above the bathrooms. I cannot recommend this place highly enough. It was clean, nice service, peaceful and with perfect WiFi. It lies 0.5km from little town named Kobarid (Italian: Caporetto).

This town is known them who are interested in 1. Word War history, because there was the greatest highland battle in human history. In the town center is located the War Museum which is open every day and ticket for adult cost 6 €.

 

Around the Kobarid is many beautiful historical, cultural and natural sights connect by different trials. I highly recommend you to go to the info center. Helpful staff recommends you the most suitable trial for you.

 

Very famous is for instance the Kobarid historical trial to Kozjak Waterfall.

 

Do you have any other tips for this area? Or do you need more info? Let me know!

 

Thx.

 

Z.


Write a comment

Comments: 0