Lublaň / Ljubljana

scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Lublaň - hlavní město Slovinska. Velké asi jako Brno. Trochu ho i připomínající hradem čnícím na kopci uprostřed města.

Hrad sloužil nejen jako panské sídlo, ale zejména jako vojenský špitál, vězení a naposledy, až do 60. let minulého století, jej obývala chudina. Dnes je moderně zrekonstruován. Najdete tu muzea a galerie. V létě se tu dle velkého plátna na nádvoří, promítají i filmy.

Na hrad vede lanovka jako na Petřín – ale víc skleněná. Jedna jízda stojí dospělého 2,20 €. Jezdí každou chvíli a kopíruje otevírací hodiny hradu.

 

Dále se nahoru můžete vydat turistickým vláčkem, nebo i autem. Já doporučuju projít se. Není to zas takovej krpál;-) Cestu určitě najdete. Jsou to prostě ty co vedou do kopce J

My se právě vydali pěšky roztomilýma uličkama, náramně připomínajícíma nejedno české historické město. Ovšem byla jsem trochu rozpačitá z té moderní rekonstrukce hradu. Všude kov, sklo a dokonce i bankomat...na mě -  zvyklou z českých hradů a zámků na snahu o zachovalost, tohle půdobilo přinejmenším nezvykle.

Prohlídku jsme neabsolvovali, chtěli jsme se prostě jen kochat výhledem - na západě Julské Alpy, na severu Karavanky a Kamnišsko-Saviňské Alpy, kopce, lesy, vinice na východě v Panonské pánvi a na jihovýchodě Dinárské pohoří…no trochu nám to kazil opar :-(

 

K hradu patří veliký park. Jestli máte čas určitě ho projděte. Je tu spousta míst třeba na piknik! Nicméně my se vydali z kopce dolů na trh. Úžasnej obrovskej trh! Lublaň je plná nejrůznějších trhů, které navazují jeden na druhý. Nemůžete je minout! Jsou tu denně. Byla jsem nadšená z výborný voňavý zeleniny a ovoce, z kytek, sýrů, klobás, medových výrobků a hub! Nejradši bych koupila všechno. Nakonec mi muselo stačit od každého trochu. Všichni prodavači byli velice ochotní, ačkoli jsme se domlouvali rukama nohama.

 

Lublaní protéká řeka Lublanice. Určitě se kolem projděte, nebo se můžete projet vyhlídkovou lodí. Zejména večerní jízda se sklenkou sektu je perfektní zážitek. Nalodíte se na mole Rybí trh  (Ribji trg) na Čankarjevově nábřeží. Hodinová jízda stojí €8. Večerní jízda od 21:00 zahrnující šáňo stojí €15.

 

Co fakt jako správnej kavárenskej povaleč miluju, je sednout si do některé z desítek kaváren na břehu a jen si užívat tu atmosféru. A ta tady v Lublani je prostě pohodová. Celé město je plné kavárniček, restaurací, bister, pekárniček atp. Opravdu jedna vedle druhé. A témeř každé tohle místo má i před sebou i posezení na ulici - áááách. Takže jsem z toho byla úplně u vytržení ;-)

Nedokážu doporučit jedno místo na jídlo, nebo kávu. Téměř všude mají mix místních specialit. Což jsou klobásy, jelita, pohanka se škvarkama, zelí a knedlíky. Všechno tohle dohromady,  nebo variace. 

 

Na plánu bylo dojet do Julských Alp, takže jsme se tu už více nemohli zdržovat … fakt to město na mě působilo, mile, útulně, pohodově.

 

Co se Vám nejvíc líbilo v Lublani? Nebo plánujete sem jet?

Dejte vědět!

 

Z.


Ljubljana, the capital of Slovenia was our one day stop on our way to Triglav National park. 

Well it is not a city but a bigger town, I would say. It reminds me one town in the Czech Republic named Brno… do you know it?

 

The most significant sight of Ljubljana is the Castle. There is proven evidence that the hill on top of which it is situated was inhabited back in the 12th century. Today the castle has little resemblance to its medieval origins. It is full of big acrylic sheets, steel and modern equipment. You can find an ATM on the first court…how funny. I wasn’t impressed by the ultramodern rebuilding; however it is just my opinion.

In order to see Ljubljana castle you will either have to climb on top of a hill for about 15 minutes from Stari trg (Old Square) or take a 3 minute funicular. The funicular runs every 10 minutes from Krekov trg. It is valuable to go up because of the view! You can see the Karawanks and Kamnik–Savinja Alps.

One recommendation for you - go on foot because the way is romantic. I am total in love with Lubljanian sweet tiny streets lined with historical houses. Like in fairytale, really! Nevertheless you might consider the tourist train, especially if you travel with children.

The castle is surrounded by large park which could be a great place for picnics. There is a large children's play area in one section. There are paved bike and running paths, some cafes, a bowling alley, and some vendors selling drinks and ice cream.

 

Yet another of Ljubljana's charms is its many daily public markets rife with wonders: fresh fruits, vegetables, meats, fish, cheeses, breads, herbs, spices and foods of all kinds; local arts and crafts, blankets, baskets, souvenirs, plants. Many of the products are natural and produced on the outskirts of town. Don’t worry you’ll came across these markets ;-)

 

If you visit Ljubljana, you must take a stroll along the Ljubljanica River, it’s so relaxing! Or take a boat ride, especially the night one with a glass of wine is a spectacular experience. Almost all boats are departing from the pier below the Ribji trg square.

 

Overall the old town is just adorable! Very walkable with many charming shops, restaurants and cafes.  Grab a coffee or buy some freshly ground beans to take home, buy special beers or designer accessories and feel the vibe of this small city.

 

Have you been there? What do you think about the castle?

Let me know!

 

 

Z.


Write a comment

Comments: 0