New York City

New York
view from the Top of the Rock Observation Deck, Rockefeller Center

Scroll down for English

 

Slovy klasika: New York můžete buď milovat, nebo nenávidět. Patříte-li, či nepatříte mezi jeho milovníky je úplně jedno. Obojí je v pořádku. Jestli jste tam ještě nebyli a názor nemáte, nebo se tam strašně moc těšíte, tak pro vás mám příspěvek, který New York ukáže v trochu střízlivém světle. Snad.

 

Všichni asi víme, že je tu Socha Svobody, Empire State Building, Rockerellerovo Centrum v advetním čase s nejkrásnějším vánočním stromem, že je to to exteriér Sexu ve městě, že všechny asteroidy a tsunami vždycky tohle město smetou jako první.... OK to už jsem odbočila... Každopádně jde asi o nejznámější město na světě. 

 

New York City je místo, ze kterého už nemusíš v životě vytáhnout paty, protože celej svět sem přijde za tebou... Pojďme si potvrdit, že New York udává trendy v životním stylu. Od toho co nosíš, co jíš, piješ, co si myslíš, co se ti líbí, co, nebo koho posloucháš, co říkáš, jakej je tvůj postoj a přístup nejen k životu... Jo tohle všechno začalo tady v New Yorku.  Globální společnost a vědomí to možná sice lehce přefiltrovali přes oceán, ale stejně tě ovlivňuje vše co se v New Yorku zrodí. Oukej čím víc se vzdaluješ od jakéhokoli velkého města (protože všechny velkoměsta se vzhlédli v New Yorku), tím míň na tebe působí. Nicméně nemáš pocit, že se tam prostě musíš někdy podívat? Magický ne?

 

Takže i mě New York zlákal. Upřímě  na začátek přiznávám, že mě jako obyčejného návštěvníka zklamal. Je holt něco jiného být New Yorčan a "jen" turista. Nebo jsem jen měla velká očekávání?

 

Takže co mi vadilo?

 • Hluk. Strašnej hluk, hučení, nepřetržitý troubení klaksonů, jak někde na blízkým východě. Sirény hasičů, záchranek, policajtů. Na Manhattanu mezi mrakodrapy se to ukrutně rozléhá. Takže znásobená porce řezavýho zvuku. Bolehlav.
 • Lidi. Miliardy lidí všude. V ulicích, na silnicích, v domech v metru. Stále se někomu vyhýbáte, uhýbáte, každou chvíli do vás někdo vrazí. Stále si hlídáte batoh, kabelku...únavný.
 • Fronty na všechny významný místa. Ale tak to je normální. S tím se počítá.
 • Pekelný metro, absolutně nepřehledný, navíc vedro, smrad. New Yorský metro je svět sám pro sebe. A je tím pověstné. Dostanete se s ním sice všude, jenže do který soupravy nastoupit? Některý staví jen na určitých zastávkách, tudíž to, že jste trefili směr, kterým chcete jet, ještě nic neznamená. Někdy nejezdí vůbec, takže čekáte na nástupišti jako blbec. Nikde žádná cedule nic... 90% stanic nemá výtah nebo eskalátor. Takže se s kuframa vláčíte po schodech.
 • Neskutečně draho. V baru necháte celou výplatu mrknutím oka.
 • V neděli si v městě, které nikdy nespí na dost místech  nic nekoupíte, kafe si nedáte...je totiž zavřeno! Ok nepočítám obchody se suvenýry a fast food.

A co bylo fajn?

 • Místní lidi. Vždy ochotni ztraceným turistům pomoct. Ukázat. Doporučit.
 • Nejkrásnější mrakodrap na světě - Chrysler Building. Fakt krásnej!  Jo a majestátní Brooklin bridge je taky úchvatnej. Dále fascinující obrovskej Central park!
 • Akceptace platebních karet úplně všude!
 • Samozřejmě koncentrovaný mix muzeí, divadel, výstav, klubů a kuchyní celého světa. 

 

 

 

 

Jakej máte pocit z New Yorku vy?

 

Dejte vědet!

 

Z.


New York, you either love it or hate it. Doesn't matter whether you are or not a New York lover. Both is absolutely ok. If you haven't a chance to visit New York City yet, but you are plan to go there because of your "to see New York and die"attitude...well my post about New York City should show you a bit realistic  view of this city. I'm a not a hater, just poor tourist ;-) 

 

We all probably know the best highlights of New York City as Statue of Liberty, Empire State Building, Rockefeller center with the beautiful Christmas tree during Christmas time...and of course you know that this place has provided a background for Sex and the city series, and that each asteroid always hits Manhattan and tsunami as well...sorry I deviated.

 

Anyway it is the most famous city, can't deny it. Moreover you don't need to leave this place if you live here, because whole world comes to you. New York is a trendsetter of all areas of our lives. It influences everything; what we are wearing, eating, thinking, saying, liking...may be it is filter through the ocean but still the main point comes out of New York. Do you have a weird feeling that you literally must to visit this City? Magic, though!

 

I was trapped into going there by my influenced subconscious mind. and as a common tourist I was a bit disappointed. Maybe overstated expectations? 

 

What I didn't like?

 • Noise. Eternal roaring sound. Perpetually blowing car horns. Sirens of police cars, ambulance cars, Firefighters battle cars…All those noises are multiplied due to echo against the skyscrapers.
 • People. Billion people everywhere. Crowded streets, subway, buildings… You have to still watch your bag, purse, pockets. Annoying. 
 •  Long lines in front of the most famous sights. But of course you have to take it into the account in each top destination.
 • Subway. So confusing! Plus hot and smell like a hell. I have no idea what train is running where, what train is running on a different line, which train discontinues service at which station, or does not stop at the station you want. Once you got on, you probably ended up heading the wrong direction. Moreover no elevators or escalators, so descending and ascending several flights of subway stairs with luggage will definitely kill you.
 • The city is truly expensive! In a bar you spend your monthly salary just in the twinkling of an eye.
 • New York is a city that never sleeps, except Sunday I would say. You don’t buy anything good, nor cup of coffee on Sunday.  

 

What was good in New York?

 • Locals. Local people are will to help you out and get you where you need to be. Advise you. Big thanks!
 • Architecture. The most beautiful skyscraper in the entire world – Chrysler Building. I love it. Yeah and the famous Brookline Bridge is fascinating as well. I was absolutely amazed at Central Park. It is huge!
 • Acceptance of payment cards everywhere! You don’t need cash at all!
 • Concentrated mix of museums, theaters, exhibitions, clubs, cuisines of the world

 

 

What is your opinion on New York City? 

 

Thx, 

Z.


Write a comment

Comments: 0