Na Bali / To Bali

Bali religion
Ganesha

scroll down for English 

  

foto zcela dole

 

 Na Bali, stejně jako v ostatních tropických oblastech, se střídá období sucha a dešťů. Ale neznamená to totální vedro a naopak neustálý déšť. V období sucha sem tam sprchne, je déle vidět a tráva není zelená. 

 

V prosinci a lednu prší prostě víc, ale je furt vedro. My byli právě v období dešťů – přes Vánoce. Za ty 3 týdny nám propršel 1 celý den, jinak to byli sem tam lehké spršky.

Někdy bylo zataženo - to jsme kvitovali. Ale že by nám to překazilo plány? Tak to ani náhodou! I když prší, je tu vedro.  Déšť vlastně vítáte. Moře zůstává stále teplé. 

 Letěli jsme z Prahy do Soulu přímým letem trvající asi 10 hodin. Jinak letiště v Soulu - Incheon (Inčchon) je parádnický, pohodlný, přívětivý, spousta místa ke spaní.... Ne nadarmo je to nej letiště na světě!

 

 Jestli máte víc jak 3 hodiny na přestup, nechte si zavazadlo zadarmo v úschovně a klidně zkuste některý z výletů do Soulu. Většina je zdarma - pokud máte palubní lístek od Korean Air. Nebo si výlet kupte na informačním stánku. Jsou tam všude ukazatele. Není problém to najít. No a jestli nechcete ven, tak je tu wellness, kde si můžete dát masáž, saunu, manikuru, pedikúru...nebo se zadarmo vysprchovat. Víc info v angličtině  tady.

 

Já nic z toho nevyužila, jelikož nemůžu spát v letadle. Takže jsem to na 4 hoďky zalomila na rozkládacím křesle a bylo to parádní!

 

Ze Soulu pak ještě 7 hodin let do Denpasaru. Češi nepotřebují vízum pokud pobyt nepřesáhne 30 dní. Víc info tady.

 

Ještě na letišti jsme si z bankomatu vybrali první indonéský rupie (Rp). Podle mě je to nejlepší a nejjednodušší způsob, jak získat místní měnu. Karty berou snad jen v Kutě v obchodních domech.

Na letišti v Denpasaru na Bali na nás čekal hrozně ospalej Ketut. Mimochodem na Bali se každej druhej jmenuje  Ketut...oni totiž moc jmen nepoužívaj. Nechápu, jak se v tom pak můžou vyznat? Z mých 5 kolegů se 2 jmenujou Petr a už to bývá občas problém...no a co kdyby se Petr jmenovali všichni!!?? Ale to jsem odbočila.

 

Ketut je správce na penziónu našeho známého, kde jsme byli prvních 10 dní. Jmenuje se to tu Agung Resort, protože je to na úpatí sopky Agung. (Tukat Abu.Karangasem Amlapura, Nusa Tenggara Barat, Indonesia) Na tu jsme chtěli jít, ale bohužel v období dešťů na ní není přístup. Navíc to lze jen s místním průvodcem.

 

Ketut nás odvezl na sever Bali, což trvalo asi 2 hodiny, jelikož maximálně jel asi 80 km/h. Průměrně jsme jeli tak 50 a ono se vlastně ani víc nedalo. Cesty jsou tu rozbitý, úzký a podemletý. Nejlepší dopravní prostředek je motorka. Auta jsou marný!

 

Dorazili jsme a šli rovnou spát. Spali jsme den a půl téměř v kuse! Jo, tu dovolenou jsme už fakt potřebovali. Penzion je úplně na pláži s černým kamením/pískem. Bílo-písečných pláží je tu na severovýchodě pomálu, protože ostrov je sopečného původu. 

 

Všude jsou rybářské loďky, které brzo ráno rybáři vytáhnou na moře, aby byli brzo zpět s úlovkem. Každý den Ketut křikl na rybáře co chytli? Podle toho jsme pak měli rybu na menu...většinou to byla Mahi mahi.

 

Prvních pár dní jsme jezdili na skútru, nebo stopem po okolí. Kochali se rýžovými políčky, nechali se každý den masírovat, plavali v neskutečně teplým moři, šnorchlovali a pozorovali úžasný korálový útesy! Na Bali se jezdí hlavně potápět, já nemám moc ráda hloubky, takže jsem zůstala u šnorchlu.

 

Tahle severovýchodní oblast Bali je turisty neobjevená. Místní jsou milý, neumí anglicky, internet tu téměř není a když jo, tak moc nefunguje. Jídlo a ubytování je levný. Nasajete tady tu pomalou atmosféru hinduistickýho života.

 

Co vy a Bali? Chtěli byste, nebo jste byli? Zkušenosti, zážitky...dejte vědět! 

 

dík.

Z.


Bali's tropical climate has two distinct seasons: dry and wet. Generally one can say that Bali is pleasant all year through, even if it rains. During Bali’s dry season you can still expect occasional rainfall though and sometimes even the locals are surprised how dry a rainy season can be and how rainy a dry season can be.

 

We were there 3 weeks during Christmas - so wet season. But it rained all day just once. Otherwise it was a few rain-showers. Sometimes was cloudy but humidity. Frankly one is glad if it’s raining because the rain cleans the air out. Sea remains warm.

 

Our flight with Korean Airlines from Prague to Seoul takes about 10 hours. We had 4-hour layout at Incheon International Airport in South Korea. This Airport is great. It provides really cozy feeling! There is a spa that offers massage, manicure etc. They even offer free showers and for a small fee provide soap, shampoo, and a towel.  If you stay at the Airport for more than 3 hours you can store your luggage for free for 24 hours at the storage lockers and take transit and transfer tours during the layover.  You can have 1 hr to 5 hr free tours to choose from. At the airport are many information offices where you can book the tour, just follow the indicator boards. Some info here.

 

If you have Korean Air boarding pass you can use their free offer for transfer tours. More info here

 

But we didn't enjoy any from these activities because I am not able to sleep on board therefore I was so tired that I slept whole 4 hours on the deckchair. Soo refreshing!

Flight from Seoul to Denpasar/Bali takes another 7 hours. You may need a visa to come to Indonesia (Bali is part of Indonesia). Check it out

 

I highly recommend withdrawing money from an ATM at the airport. It's not easy to find a working ATM elsewhere. Acceptance of payment cards is poor. Maybe only in Kuta's shopping centers.

 

Ketut – our driver and manager of the guest-house where we supposed to stay, was waiting for us upon our arrival. He looked very tired because it was midnight or so. I was afraid that he falls asleep during the way to the North-East Bali so I tried to speak with him whole 2 hours of the journey. It took so long because the roads aren't in good condition. The best vehicle for Bali is motorbike, not car! Finally we got to Agung Resort (Tukat Abu.Karangasem Amlapura, Nusa Tenggara Barat, Indonesia) that belongs a friend of ours and go directly to the bed. The place is on the root of mountain – volcano named Agung. We wished to go up but it is prohibited during wet season. Moreover you need a local guide.

 

This guest-house is right on the black volcanic sand beach.

The East Bali Beaches are different from the beaches you are used to seeing in travel brochures. They are black due to volcano Agung nearby. However the water in sea is warm, clean with corrals and full of fish. On the beach were plenty of local fishermen boats. They go fishing at the crack of dawn and they are back with a capture in the morning. Almost every morning Ketut shouted at them which fish they have so the particular fish appeared on our menu accordinglyIt was mostly Mahi-mahi.

 

Our first few days on Bali we just slept, rested, rode a moped, enjoyed the rice fields view, swam, snorkeling and we had a massage every day. Bali is very popular for diving but I don’t like the deeps so I was very happy with my snorkel :-)

 

This area if Northeast Bali is the place to escape the crowd. It is the most recent tourist development area in Bali. People are friendly. They rarely speak English. Internet hardly works. Food and accommodation is ridiculously cheap. Here you can find peace and quiet!


What about you and Bali? Would you like to go? Or have you ever been there? Let me know!

 

Thx,

Z.

 


Write a comment

Comments: 0