Cestování po Bali / Bali travel guide

traditional Balinese outfit

English is put in italic

 

Po celém Bali jsou tisíce hinduistických chrámů. Místní maj často i svůj vlastní chrámeček doma. Většina je přístupná veřejnosti, pokud tam teda neni slavnost. Což je dost často. Oni furt něco slaví.

Nezapomeňte, že se jedná o posvátná místa a je potřeba se podle toho chovat a oblékat. Muži i ženy musí mít zakryté nohy po kolena sarongem. Což je taková zavinovací sukně.

Doporučuju si ho koupit v nějaký vesničce za pár rupíků.

 

All over the island are thousands of Hindu temples. Locals have their own little temple at home quite often. Most of the temples are open to the public. Except a ceremony...which is very often, they still celebrate something. It is nice.

Keep in mind that temples are holy places. Show your respect and dress appropriately which means for both men and women to cover their legs below the knee by using a sarong. This is kind of wrapping skirt.

It’s reliable to buy a sarong of your own in some village. They are fairly inexpensive. 


Jeden z našich výletů byl k vodopádům  

Yeh Mampeh Waterfall u vesničky Les. Jeli jsme tam okolo pobřeží na skútru. Zaparkujete na parkovišťátku před tropickým pralesem a jdete pěšky. Projdete okolo domečku, kde vám pani nabídne kokos, banány a provede vás po své neskutečně zametené zahrádce. Ukáže vám, jak vypadá strom vanilky, kávy atp. No a co bude zralé, to si můžete koupit. Jo a měla i pivo – Bintan. Pak ještě jdete kousek a to už je tu vodopád! Ačkoli jsme byli v období dešťů, moc vody neteklo, takže fotky silných vodopádů nečekejte. Nicméně potkali jsme asi 5 turistů. Je to docela schované místo.

 

One of our tours around was trip to Yeh Mampeh Waterfall near Les village. We go along the coast by motorbike. Leaving our bike on the little parking lot in tropical forest we walked down the sidewalk through the forest. It is really nice walk. In the middle of your way, you can meet a lady who lives here in tiny house. She shows you all her garden full of vanilla, coffee, caraway, banana and other trees. You can refresh yourself with young coconut or beer if you like. Also eat some fruit, purchase some of her products, don’t be surprise how much money she has in her purse (everybody, who goes to the waterfall, stops here), caress a calf (it’s so cute) and keep walking…it’s gonna be just few steps. Although it was rainy season and we expect a huge waterfall, but it wasn’t so strong. Anyway it’s pretty and you can take waterfall shower.

 

Btw. We met only a few tourists it is quite a hide place. 


Mother Temple Bali

Jeden z nejvíce turisty vyhledávaných cílů je chrám Pura Besakih – neboli Mother Temple. Kousek od hory Agung.

 

Tuším, že je to největší a nejposvátnější místo na Bali. Je opravdu krásnej. Nicméně na turisty tam fakt cílí. Pokud nemáte sarong,  nepustí vás tam.  Což je normální. Ovšem můžete si ho za nekřesťanský, nebo spíš nehinduistický peníze koupit, či půjčit. Chtěli po nás nějakých 500 tis rupií což je asi 1000 Kč a to jen za půjčení. Běžně sarong stojí úplnej pakatel. Smlouvat nešlo, řešit jsem to moc nechtěla, tak jsem je nechala vydělat.

 

Další peníze vysolíte za  lístek, dopravu na skútru k chrámu a průvodce. Nelze to separovat. Musíte si koupit i dopravu i průvodce. Není to moc peněz, ale strašně mě to vytáčelo. Možná se lze dostat dovnitř komplexu i bez těchhle obstukcí zcela zadarmo a to z druhé strany. Samozřejmě musíte se sarongem.

 

Průvodce jsme měli jen pro sebe – měl to naučený jak básničku. Nepříčetná jsem byla, když mi přikazoval, kde si mám co vyfotit! Navíc se nás hned na začátku chytla malá asi 5 letá holčička a v několika jazycích (včetně češtiny!) nabízela ke koupi pohledy. Strašně mi to trhalo srdce, strašně moc sem jí litovala, ale nekoupila jsem si od ní z principu nic. Jakmile průvodce dokončil tu svojí naučenou řeč o chrámu,  nastavil ruku a čekal dýško. Neměli jsme už skoro žádný rupie, protože o ty nás zkásli už na začátku u vstupu a u sarongů. Někde jsem vyškrábla zapomenutý euro a nějaký český koruny, dala ho průvodci a tvrdila mu, jak je teď moc bohatej. Asi mi uvěřil, jelikož nás konečně nechal si prohlédnout chrám o samotě a fotit si co chceme.

One of the most popular temples is Pura Besakih - or Mother Temple at the foot of Mont Agung. People say that this is the most holy place on Bali. It is really beautiful. However locals target tourists very much. For instance because you are not able to step into the temple without sarong, which is normal.

 

But here you can buy or hire the sarong out at an ungodly price! Sellers wanted about 500 thousand rupiah that is cca 35 bucks, just for hiring, but common price for purchase is around 10 bucks! Sellers didn’t allow us to bargain with them for better price because they know that we need the sarong. So we rented it for that price. Than you have to shell out money on ticket, transit by motorbike to the temple and on guide. You have to have a guide...I was niggled by all these things. :-/  I guess that is possible to go into the temple complex from the other side for free. Of course wearing a sarong.

 

Our guide was terrible. He mechanically recited a description of the temple. Moreover he commended me where I have to shoot my photos! I hate it! In my opinion the worst thing was the little girl who joined us on very beginning and tried to sell us some gaudery.  I felt sorry for her it tore my heart out but I didn’t buy anything on principle.

 

Once the guide had finished his speech extended his hand and expected a tip. We ran out of money due to all those costs on the beginning. I found a euro and some Czech crowns somewhere and gave them to him. He believed that now he is very rich....thanks to unknown Czech currency and left. Finally we were able to explore the temple by ourselves and took pictures on my terms.


civet coffee

Kopi Luwak - to je ta strašně drahá káva, kdy cibetky sežerou kávovou bobuli, zrníčko nemůžou strávit, takže ho vykadí a to se nějak umeje (doufám), opraží a voilà je z toho kafe.

 

Ochutnat se tu dá skoro všude. Sledujte cedule Kopi Luwak, nebo se ptejte místních. Navedou vás. Dobré znamení, že nejde o podvrh, jsou na daném místě kávovníky a cibetky. Jasně že jsme neodolali místnímu cuppingu (degustace kávy).

Všechno přeslazený a celkově dost hnusný.

 

Narazili jsme na jedno ochutnávací místo u jezera Danau Batur. Mimochodem tohle je krásný jezero, kde se dá koupat. Jsou tu i termální lázně. V tom vedru se mi tam teda nechtělo. Tak jsme to jen prošli na koukačku.

 

Kopi Luwak - this is the most expensive coffee on the Earth. A civet eats coffee cherries. It can’t digest the stone (the coffee bean) and craps them out. People find it, wash it (I hope!) roasts it and voilà - the coffee!

 

You can taste it almost everywhere just follow signpost. Be sure that you have found the real kopi luwak. The good sign are coffee trees and civets. Ask locals they are helpful and show you a way.

So we went to one coffee cupping sessions. One cup was kopi luwak. The rest were really awful sweet slops. In general it was fun, but it wasn't anything extra-special for me.

 

This spot is near Lake Danau Batur. Btw. it is very pretty sweet lake where you can swim. On the one bank is thermal spa. We just passed through because of sizzling but rainy weather. 

Lake Danau Batur
Lake Danau Batur

Pura Lempuyand Temple of 1000 Steps

Jestli rádi chodíte, zejména po schodech, vydejte se na nejvýš položený chrám na Bali - Pura Lempuyang (chrám tisíce schodů) a ne jen na ten velký chrám ve čtvrtině cesty, ale pěkně až nahoru! 

 

Skútr nechte dole na parkovišti. Kupte si tam grilovaný kuřecí kousky na špejli, taky si to tam snězte a s sebou hlavně žádný jídlo neberte, (maximálně zabalenou sušenku), nebo vás cestou opice sežerou zaživa. Mám vůči nim fakt averzi. Přede mnou pokousali malý místní dítě, takže jsem se strašně bála a litovala, že s sebou nemám žádnej klacek. V chrámu úplně nahoře skončila zrovna nějaká ceremonie, tudíž šlo spoustu lidí s koši jídla na hlavách dolů a opice neměli čas všechny oškubat. Takže sem jejich zájem moc nebudila – nic k jídlu jsem u sebe neměla a foťák jsem radši ukryla v baťohu a ne kolem krku – na to taky pozor!

I po cestě na vrchol a zpět potkáte spoustu stánečků s jídlem a pitím a s obsluhou co odhání dotěrnou havěť. Místní tam asi každej den ty stánky tahaj. Ten výstup je ale naprosto úpornej! Navíc to vedro! Fakt je obdivuju. My se na vrcholu mohli vyždímat. Naštěstí bylo celkem dobře vidět. I bílou pláž Paddangbai jsme viděli. Jinak chrám úplně nahoře vlastně není. Jen nově postavená socha. Byli jsme trochu zklamaní. 

Chrám co za to stojí je v dolní čtvrtině této hory. Má spoustu schodů a výhled je z něj pěknej taky. Nezapomeňte s sebou saroung. Když tak vám ho zde za pár rupií i půjčí.  – ne jako u Pura Besakih. Když sejdete dolů k pokladně, tak vám saroung zas vezmou.

 

 

If you like hiking I’ll recommend you the highest temple on Bali - Pura Lempuyand. (Temple of 1000 Steps). But not only have the big temple on the half way, gone nicely up a hill! Leave your motorbike at the parking. From the car park area a guide will appear to ask if you require their services, including the rental of a sarong. Sarong is a must, but in my opinion the guide is not necessary.  People here were nice, not like at Pura Besakih.

 

Buy there a grilled chicken on a stick, eat it there and do not bring any food with you uphill! Otherwise the monkeys eat you alive. I don’t like them at all. I’ve seen how they savage a local kid in front of me. I regretted that I don’t have any bent stick. Fortunately there were lots of people on the road because of some ceremony on the very top of the hill. So the monkeys could focus on others who have food or hold something in hand. I hid my camera in a backpack. Do it as well! Those wild monkeys are really aggressive.

 

I looked up to the tents with food along the road uphill. People have to bring it here every day, walk those thousand stairs balancing large baskets of food atop their heads, be here all day and keep monkeys away. Plus the hot weather. It’s unbelievable. We were totally sweaty once we reached the top. Fortunately we can enjoy the views thanks to weather so the climbing worth it. Do not expect a nice temple at the top. There is just kind of ruins and one new statue.

 

What is very beautiful is the first temple, from where the stairs to the top begin. But from this temple is tremendous view as well. 


Tirta Gangga water temple

Cestou zpět na ubytování do Agung Resortu jsme se ještě stavěli u vodního chrámu -Tirta Gangga . Zaplatíte malinkej vstup - 20tis rupíků a jdete se kochat nádhernou zahradou. Dá se i koupat, ale je tu spousta uřvanech japonských a korejských dětí, tak to člověka ani neláká. Okolo je i mnoho restaurací, ale přijdou mi na místní poměry zbytečně drahý.

 

On the way back to the Agung Resort we we made one more step at water temple Tirta Ganga with magnificent garden. Entrance fee is small, just 20 thousand rupiah. Here is also the possibility of taking a bath. However the pool was full of screaming children. It turned me off. Around the temple are many restaurants or eateries. They are still a bit more expensive then in the village nearby.


Další přízpěvky z Bali najdete tady.

A co vaše zkušenosti a zážitky z výletů po Bali? Nějaké tipy nebo rady?

 

dík

Z.

 

Other posts from Bali find here.

What about your experiences from Bali? Do you have any tips or advice?

 

dík + thx,

Z.


Write a comment

Comments: 0