nejen o Silvestru v Benátkách / not only New Year's Eve in Venice

venetian gondola
Gondola

Scroll down for English

 

foto zcela dole 

 

Oslavit nový rok krásným ohňostrojem nad ještě krásnějším městem a se sklenkou prossecca byl nápad, který jsme na sklonku loňského roku realizovali v Benátkách.

 

Letěli jsme s Wizzair z Prahy na malé letiště Treviso. Let trval asi hodinku. Měli jsme s sebou jen batůžek a já trochu větší kabelku. Na 4 noci jsem víc nepotřebovala. Důležitá byla zimní bunda a boty. Víc parády jsem neměla šanci udělat :-)

Hotel jsme měli zamluvený v Mestre. Z Trevisa do Mestre můžete jet autobusem za  minimáně 10 Euro s ostatníma turistama, nebo s místníma jejich příměstskou hromadnou dopravou na vlakové nádraží a vlakem do Mestre, či až do Benátek. Obě možnosti trvají stejně dlouho. Počítejte tak hodinu.

No hádejte co jsme si vybrali my. Místní styl :-) Autobusy i vlaky jezdí každou chvíli. Zastávka autobusu č. 6 je u letište v pravo od východu na ulici Via Noalese. Lístky se kupujou v příletové hale v přízemí u pani v budce. Jeden stojí €1,2. Nebo u řidiče za trochu víc. Cesta na vlakové nádraží Treviso Centrale zabere asi 15 minut. Tam jsme v automatu koupili lístek na vlak. Jeden stál €3,30. Jeli jsme až do Benátek na nádraží S. Lucia – konečná stanice. Trvalo to asi 30 minut.

 

Přejedete vlakem, autobusem, či autem most mezi pevninou a Benátkami. Hned za mostem je jakýsi benátský dopravní uzel – Piazzale Roma. Najdete tu několikapatrové parkoviště. Denní parkovné stojí 30 Euro! Když si parkovací místo rezervujete předem přes web dostanete ukrutnou slevu 2 eura...  Parkovací web tady.  

Dále autobusové nádraží. Od tud nebo sem jsme jezdili do/z Mestre. Jezilo to každých 20 minut a na místo jsme se dostali do 20 minut.

 

Taky přístav trajektů a dalších lodí. No a samozřejme i zastávku Vaporetta.

 

Přímo v Benátkách se budete muset pohybovat už jen po svých – do některých uliček se ani nevejdete jak jsou úzké – nebo právě vaporettem. To je vodní autobus. Věděli jsme, že se nám vyplatí mít 3 denní lístek na vaporetto. Platil i na dopravu přes most do Mestre.

 

Jinak ceny dopravy po Benátkách a celé laguně najdete stránkách tady. Zkráceně: 75 minutová jízda vaporettem stojí €7,5.

 

  • 1 denní lístek €20
  • 2 denní €30
  • 3 denní €40
  • 7 denní €60

 

Na každé zastávce vaporetta (a že jich je) uvidíte za kolik minut které číslo přijede. Je tam také jejich trasa. Vyplatí se mít i mapku s jednotlivými čísly vaporett s vyznačením kde staví.. Jsou na to i aplikace do mobilu. Důležité je vědět, že Vaporetto č. 1 jezdí dokola kolem Benátek a staví úplně všude. Vaporettem se dostanete i na vzdálenější ostrůvky u Benátek – Lido, Burano, Murano.... Ten výlet za to stojí! Více o nich tady.

 

 

My tedy přijeli vlakem a vystoupili na nádraží Santa Lucia, což je kousek vedle Piazza Roma. Hned před budovou jsme zašli do turistické kanceláře. I na Piazza Roma je turistická kancelář. Je jich víc po celém městě a jmenujou se HelloVenezia. Poradí vám, daj vám mapku a také si tu můžete koupit vícedenní lístky na vaporetto. Tím jsme pak kousek popojeli na největší a nejlepší trh v Benátkách. Přímo u zastávky, která se i podle trhu jmenuje – Rialto Mercato. Je to ovocný, zeleninový, lahůdkářský a rybí trh...koupila jsem si tu výborný extra sladký fíky. Daj vám je do papírovýho pytlíčku, takže je můžete ujídat při procházkách. Samozřejmě jako na každý trh se i sem vyplatí jít dopoledne.

 

 

Potom jsme se prostě jen účelně ztráceli v křivolakých uličkách. Krása. Jak v jiným světě. Samozřejmě jsme si museli dát i cappuccino – to je v Itálii povinnost. Všude bylo výborný!  Ten den prosecco ochutnali v Al Prrosecco . Trochu dražší, ale fajn.

 

 

V Benátkách i v Mestre  jsem si všimla, že místní si daj buď rychlé ristretto na baru, nebo Aperol. Tak jak Češi chodí na jedno rychlý pivo, nebo u piva posedět, tak tady to bylo to samý jenom místo piva si dávali Aperol Spritz - Aperol stříklej vodou...žádný prosecco. Už od dveří mávali na číšníka a ten hned věděl co má nalejvat.

 

 

Tipy kde jíst a a co ještě vidět najdete tady. 

 

Samozřejmě se těším na Vaše zkušenosti! Dejte vědět!

Z.


To celebrate New Year in some beautiful city and to see magnificent firework with the glass of Prosecco in my hand - that was my idea which we made it happen last year in Venice.

We flew Wizzair from Prague to little airport Treviso. Our suitcase was just one small backpack and my little bit bigger hand bag. One doesn't need more than a winter coat and good shoes ... ;-) 

We booked a hotel in Mestre. More about Mestre in post here.

You can reach Mestre or Venice from Treviso Airport by a direct tourist bus for at least 10 Euro or you can take the local bus number 6 to the railway station in Treviso and then to continue by a train. Both options take same time. However bus rain is cheaper. At Airport, buy your ticket at the counter on the ground floor for €1,2 or also bus driver can sell you a ticket. Buses stop outside the airport on the main road. Within 15 minutes you are at railway station Treviso Centrale. Trains run approximately every half hour. Buy a ticket from a ticket machine. To Venice it cost €3,30 and takes 30 minutes.

Once you cross the bridge connects Venice you got to a kind of traffic hub of the city - Piazzale Roma. There are several expensive multi-storey car parks such as the Garage San Marco (where you'll pay €30 for 24 hours of parking). 

At this place is also a huge bus station. These buses head across the road bridge to Mestre and the nearby mainland settlements.

Near the Piazzale Roma is also a dock for ferry and cruise ships. On the other side is train terminus Santa Lucia. After arriving to Venice, look for the Hellovenezia office. It sells tickets for public water buses (vaporetto) and land buses, along with Tourist Travel Cards for longer visits. One is at Piazzale Roma and other stands in front of Santa Lucia railway station.

Moving around Venice is possible on foot or by vaporetto or water taxi. We walked and used vaporetto as well. So time tickets were the most economical solution. They allow an unlimited number of trips and can be used on transport to Mestre and on Lido Island. Ordinary vaporetto ticket costs 7,50 € and allows you 75 minutes of travel. It isn't enough. So other options are:

  • 20,00 € - 1 Day Travel Card
  • 30,00 € - 2 days
  • 40,00 € - 3 days
  • 60,00 € - 7 days

On each Vaporetto station you see when the next boat comes. I recommend you to have a vaporreto service map. It is really helpful! You can see where the stops for which line etc. are. Line no.1 is the main one. Goes around the city and stops on each station - good to know. Vaporetto connects also other islands nearby like Lido, Murano, Burano... more about them here.

We arrived at Santa Lucia. Bought tickets to vapporeto for 3 days and went on the biggest food market. The market names Rialto Mercato. It is open Tuesday through Saturday. People sell fruit, vegetables and fish. I purchased some extra sweet figs. I eat them along our next several hours when we wandered through the city. Venise is a labyrinth. It is funny and easy to get lost and found...

Of course we had a cappuccino - it is a must in Italy and also a Prosecco. That day we had one in A Prosecco. Little bit expensive but still ok.

I have noticed that local people drink either a ristretto or apparel spritz during almost whole day. Once they step into a bar or ristorante or another food place, wave at the bartender and he immediately realizes what shall prepare... :-)

 

Other tips find in the blog post here.

 

 I am looking forward to your experience! Please share!

Thx,

Z.


Write a comment

Comments: 0