Benátské ostrovy / Venetian islands

Venetian islands

Scroll down for English

 

foto zcela dole 

 

Asi víte, že Benátky jsou před velkou vodou chráněny speciálním systémem hrází. Ale tahle bariéra nechrání jenom město, ale celou lagunu se všemi ostrovy.  Těch je celkem asi 118. Spousta z nich byla používána jako odkladiště nemocných.

Pokud měli lidé lepru, nebo mor, nebo jinou infekci, šup s nima na ostov, aby se nákaza nešířila.

 

Na každý  větší ostrov se můžete dostat veřejným vodním autobusem - vaporettem. Ostrovy jsou vlastně všechny celkem blízko, tak se nebojte, že na lodi strávíte věčnost.

 • Murano - sklářské centrum. Obchůdky se sklem jsou tu všude! Dostanete se sem vaporettem č. 3, 12, 13, 41 a 43. Ty poslední dvě staví i na ostrově San Michele.
 • San Michel - to je benátský hřbitov
 • Burano - malej ostrůvek známý díky krajce a krásně barevným domečkům. Jezdí sem vaporetto 12
 • Torcello - skoro neobydlenej ostrov s úžasnou katedrálou. Mezi tímhle ostrovem a Buranem jezdí loď č. 9, jinak taky vaporetto č. 12.
 • Mazzorbo - ospalý ostrůvek vedle Burana se kterým je spojen dřevěným mostem
 • Sant Erasmo - tohle je zemědelský ostrov kde pěstujou ovoce a zeleninu pro Benátky. Jezdí se vaporetto č. 13
 • Le Vingole - malej krásnej ostrov, ale težko ho prozkoumat. Místní fakt nejsou zvědaví na to jak jim lezete po pozemku...
 • Lazzaretto Nuovo - býval karanténní stanicí. Než byli lodě vpuštěny do přístavu, museli zde strávit 40 dní dekontaminačních i s nákladem. Z italského výrazu pro čtyřicet (quaranta) se vyvinul dnes často používaný výraz karanténa. Na ostrov se dnes dostanete vaporettem č. 13
 • San Lazzaro - ostrov malomocných. Dnes je tu klášter arménské církve. Jezdí sem vaporetto 20.

Lido

Tohle je úplně jinej ostrov, než ostatní výše zmíněné. Největší rozdíl je ten, že sem smí auta. Dostanete se na něj trajektem i s autem, nebo pak z Benátek vaporettama. Jezdí jich spousta...1,2,6,8,10...

Taky je zde jediná pláž!

Pokud jste v Benátkách na Nový Rok, určitě se běžte podívat na novoroční plavání v moři. Což je místní tradice. V pravé poledne se otužilci vrhnou do moře, kde se snaží chvíli plavat a pak se jdou i se stovkami přihlížejících občerstvit čočkou s párkem. To je taky místní tradice. Veselí na pláži pokračuje až do noci.

 

V jednom dni jsme si udělali okružní výlet z Benátek, na Lido, Burano a Murano.

 

Co vy a vaše zážitky z těchdle ostrovů? Podělte se :-)

Dík,

 

Z.


You probably know that Venice is protected from flooding by system of special barriers.  High tide in the Venetian lagoon has increased due to ground lowering and rising sea levels. But this barrier doesn't protect only the City but whole Lagoon with all its 118 islands. Venetians used several of those islands as a place for people with plague, leprosy and other infective illness. 

 

Each bigger island is reachable by public water taxi - vaporetto. They are quite close so don't worry you spend on the boat just a little time.

 • Murano - glass-making center - showrooms and gift shops full of glass everywhere...Travel to Murano is easy by vaporetto 3, 12, 13, 41 and 42. The last two stop also on the San Michele. 
 • San Michele - Venice’s cemetery.
 • Burano - small island famous for lace and mazing colorful painted houses. Transport here by vaporetto 12.
 •  Torcello - almost uninhabited island but amazing cathedral is worth to see. Take vaporeto 12 from Venice or 9 from Burano.
 •  Mazzorbo -a sleepy island linked to the Burano by a wooden bridge.
 • Sant'Erasmo - agricultural outpost which produces the fruit and vegetables for Venice. Take boat no. 13.
 • Le Vignole - is not an easy island to explore. The residents live in isolated farmstead-type buildings and are not keen on outsiders wandering through their land.
 • Lazzaretto Nuovo - former quarantine island. During years of plague outbreak where it served as a quarantine depot and “decontamination” stops before sailors were allowed passage further on to Venice. Reached by vaporetto 13 but the boat only stops there by request
 •  San Lazzaro - Today it is a place of Armenian monastery and reachable by vaporetto 20.  But before centuries it was a place to quarantine people with leprosy

Lido

This island is totally different from center of Venice and from the other islands. One major difference is that there are paved roads and cars on the Lido. You can drive your car all the way there via ferries from the mainland.

Also there is the only beach in Venice.

If you are in Venice during New Year’s Eve, I recommend you going over to Lido for New Year's Day Swim, which is a Venetian tradition. At 12 noon the ibernisti swimmers take a dip in the Adriatic Sea. The actual swim didn't last long, under 10 minutes.  Then the entire crowd lined up for a bowl of lentils and sausage, a local traditional New Year's Day meal.

Lot of public boats goes to Lido...1,2,6,8, 10, 5.1, 5.2, 14...and of course the ferry.

 

We made in one day a round trip - Venice - Lido - Burano - Murano - Venice.

 

Do you have some experience from these islands? Feel free to share! :-) 

Thx!

 

Z.


Write a comment

Comments: 0