Nizozemsko v zimě / Netherlands in winter

Amsterdam Bike

scroll down for English + road trip map

 

Kámoška, která studovala ve Venlu, potřebovala na konci semestru odvézt domů. Skvělá příležitost k návštěvě  Spojeného království Nizozemí (holandsky: Verenigd Koninkrijk der Nederlanden) 

Díky Terez 😉

 

Znáte ten bonmot "Co Skot zahodí, Holanďan zvedne."? Holanďani jsou prý strašný šetřílci. Možná to je ten důvod, proč se téměř nikde v Nizozemsku nedá platit kartou a bankomatů je pomálu (v porovnání s ČR). Takže když narazíte na bankomat vyberte si dost hotovosti, protože dlooooouho už jinej neuvidíte!

Jeli jsme z Prahy autem. Za nějakých 5 hodin jsme byli na místě. Bez rychlostního limitu jste tam přes Německo cobybup ;-). Navíc Venlo - naše první destinace, je hned na hranicích s Německem. V Německu ani v Nizozemsku se za dálnice zatím neplatí, respektive neplatilo se, když jsme tam byli. Pro jistotu se vždy ujistěte předem třeba tady

 

 

Venlo je takový roztomilý nizozemský městečko. V domečcích obrovský okna bez záclon - transparence jak má bejt... Všude cyklostezsky. Kostelík na náměstí a to je asi tak všechno co bych Vám o Venlu měla říct....jo ještě je tu průmyslová zóna. Projdete to tu ani ne během odpoledne, něco nakoupíte, dáte si nějaký wafle, sýr, kafe, vínko, přimotáte se na studentskou párty....no a to už je ráno a musíte vyrazit směr Rotterdam!

Venlo Netherlands
Venlo

Z Venla do Rotterdamu je to asi hodinu a půl autem. My se ještě stavovali v Kinderdijk. Na malý ploše tu najdete nějhustější síť větrných mlýnů. Byly využívány k odčerpávání vody z tzv. polderů (vysušených částí země). Tohle místo je asi 7 metrů pod úrovní hladiny moře. V většíně mlýnů lidi stále normálně bydlí! Dva jsou přístupné veřejnosti, ale musíte si koupit lístek v turistickém centru na příjezdové cestě. V létě sem dojedete vodním autobusem z Rotterdamu. Určitě pekná projížďka. V zimě se tu dá na kanále bruslit.  Je to chráněné UNESCO, takže i díky tomu vyhledávaná atrakce.  Ovšem uprostřed ledna v 8 ráno jsme tu byli jediný turisti! Bylo to báječný, rozhodně to stojí za vidění a těch fotek co jsem tu udělala!

Kinderdijk Netherlands
Kinderdijk

Auto jsme v Rotterdamu zaparkovali přímo pod vyhlídkovou věží Euromast.  Vstup stojí dospělého kolem 10 EUR. Uvidíte odtud největší přístav v Evropě. (do roku 2004 i na světě!) Ani za dobré viditelnosti ho neuvidíte celý. Pozorovat ty obrovský nákladní lodě by mě snad neomrzelo. A kdyby na nás číšňík v restauraci nahoře v Euromastu nekašlal, tak tam sedím a pozoruju přístav dodnes. Radši jsme si dali jen kafe, báli jse se, že kuchař by mohl být ještě laxnější.  

 

Po Rotterdamu můžete jezdit tramvají, busem, metrem, přívozem...podle mě jsou fajn ty tramvaje. Dostanete se s nima snad  všude - úplná vyhlídková jízda. Jízdenku si můžete koupit u řidiče nebo v automatech. Hodinová stojí 3 EUR a denní 7,5 a platí na všechny výše uvedené dopravní prostředky. 

 

Procházeli jsme město, který je v podstatě celý nový - kvůli bombardování za 2. světový války. Teď je to, dle mého, ráj pro architekty. (Taky tu najdete Architektonický institut) Tolik zvláštních staveb! Nemyslím jenom ty ultra moderní, ale třeba i takový Cubic House (krychlový domy) ze 70.let. Chtěla bych to vidět vevnitř!

Co se týká toho Architektonickýho institutu, budova rozhodně stojí za vidění. Jestli jste fanda do architektury a designu, určitě běžte dovnitř. Jmenuje se to Nieuwe Instituut a otevřeno má od úterý do neděle vždy do 17:00. Vstup je za 10 EUR.  Je tam taky kavárna - pro nás ostatní architektofabety. (architekt + analfabet). Dostanete se sem buď metrem, tramvaji č. 7 (zastávka Museumpark), nebo autobusem 32 (zastávka Breitnerstraat). 

 Hned vedle je Museumpark - parádnický, běžte se tam všichni projít!

 

No a my po jídle, co jsme si dali v nějaký italský restauraci kousek od v 50. letech znovu postavený baziliky Great Church, jeli do Haagu.

Rotterdam Netherlands
Rotterdam

Haag to je samá politika, něco jako Washigton DC s královskou rodinou. Jo ti tu taky sídlí, kousek od pláže. Scheveningen beach byla vlastně důvod naší cesty do Haagu. Ne že bychom se chtěli v lednu koupat, ale potřebovala jsem prsotě vidět Severní moře. Prošli jsme se po pláži - romantika i v zimně. Dali jsme si v jedný restauraci na jednom náměstí něco k snědku. Pak nasedli do auta a čekala nás asi hodinová cesta po dálnici na hotel: The BEST WESTERN Zaan Inn v Zaandam, což je kousek od Amsterodamu. 

den Haag Netherlands
den Haag

Hotel maličkej kousek od Amsterodamu jsme si vybrali hlavně kvůli parkování. Ono totiž zaparkovat v Amstru na několik dní je něco jako zaparkovat v Praze na několik dní ... téměř nemožný. Samozřejmě jsou tu hotely s parkovištěm, ale jejich cena trochu převyšovala náš rozpočet.

 

Na zmíněnej hotel v Zaandam pěju jen chválu. Moderní, pohodlný, čistý, příjemný. Trochu mě překvapila prosklená koupelna ale budiž :-)

Kousek od hotelu je vlaková zastávka. Dostanete se odtud za pár minut nejen do Amstru, ale i do typický holandský vesničky Zaanse Schans.

 

Dokážu si představit davy turistů Zaanse Schans, ovšem jindy než v zimně :-) Všechno je tu pro turisty připraveno. Skvelý popisky, směrovky, spousta obchůdků se suvenýry, restaurace, cukrárny, waflárny, čokoládovny, muzea všeho možnýho... V lednu toho byla otevřená polovina. Taky jsme potkali jen pár nadšenců :-D, protože bylo fakt hnusný počasí. Zima, sichravo. Ukryli jsme se do sýrárny a do muzea výroby dřeváků... oni je tam stále vyrábí, klidně si je můžete koupit.  Vesnička je to opravdu krásná, stojí za vidění v jakémkoli počasí. Když tam pojedete vlakem, tak po cestě z nádraží půjdete kolem továrny na kakao. Celé široké okolí je díky tomu krásně cítit čokoládou!

Zaanse Schans Netherlands
Zaanse Schans

Cesta vlakem ze Zaandamu do Amsterdamu na hlavní nádraží zabere 13 minut. Takže pohoda. Jste přímo v centru. Pokud hlavní nádraží bude vaším výchozím bodem, nemáte šanci se ztratit. Tady začíná i končí mnoho kanálů, jsou totiž kolem dokola centra. Když podél nějakého půjdete, vždy dojdete na centrální nádraží. Navíc veškerá hromadná doprava, tím myslím i přívozy, jezdí od tud a samozdřejmě i sem :-) Já doporučuji chodit pěšky, není to zas tak velký město. Nicméně pokud preferujete MHD můžete si vybrat tramvaj, metro, autobus, nebo loď. Lístek na 1 jízdu stojí přes 2 Eura, takže jestli chcete jezdit víc, tak se vyplatí denní nebo více denní lístek.  Nicméně přívoz na druhou stranu přes řeku IJ jezdí zadarmo. Tenhle druhý břeh se stává celkem hipsterkým místem. Zejména v létě je tu spousta akcí. V zimně můžete navštívit futuristické muzeum filmů.

 

 Samozřejmostí v celém Nizozemsku, ovšem v Amsterdamu obvzlášť, jsou kola. Jak vylezete z budovy centrálního nádraží, hned narazíte na asi miliardu kol...zaparkovaných, pohozených, zapomenutých, jezdících ... A hned si taky všimnete těch křivých baráčků. Jak se v nich asi musí bydlet? Přišla jsem si jak ve vymyšleném bizarním světě (a to jsem ješte nic nehulila😆). 

 

Záhy nás přepadl déšť se sněhem, tak jsme se schovali do Muzea sexu. Strávili jsme tu asi 2 hodiny. Expozice je členěná chronologicky od nějakých prehistorických výjevů, přes bizarní ranné asijské porno až po současnost. No a musím říct, že nejhorší  jsou 70.léta...😂

 

 Počasí se umoudřilo, takže jsme mohli zimní město prohlédnout. Jelikož nejsem tak zdatná cyklistika jako Holanďané, kteří jezdí za každého počasí. Prostě se na tom ledu a sněhu bojím. Tak jsme chodili pěšky. Ale kolo si můžete půjčit. Půjčoven jsou tu mraky.

Nemá cenu zmiňovat konkrétní místa na jídlo a pití nebo nakupování, nebo trh....jděte kam vás nohy nesou.

 

Jedině v Amstru může turista beztrestně vyzkoušet trávu v jakémkoli cofe shopu. Obshuha vám dá na výběr x druhů a doporučuju si nechat poradit, jednak je to jejich denní chleba, jednak jsou to fakt znalci a jednak zkusíte alespoň něco nového, než jste třeba zvyklý ;-). Jo a samozřejmě se zeptaj, zda to chcete i ubalit. Taky jsme to samo sebou zkusili. Naše cesta přes čtvrť červených luceren na na vlak a na hotel byla díky tomu velice veselá... ale trefili jsme. ;-)

 

Jestli máte jakékoli dotazy sem s nimi! Co se Vám nejvíc líbilo na Nizozemsku?

Dejte vědět!

 

Z. 


There are many stereotypes surrounding individual nations. The stereotypes may have kernels of truth to them, but they are not wholly correct, and so are heavily misleading. For instance in the Czech Republic (that’s where I come from) is a frequent saying that "what a Scotsman drops, a Dutchman picks up" .... well, to be honest there might be something to it, because the Netherlands seems stuck in the '90s with their lack of acceptance of credit cards. In my opinion the main reason is their thriftiness!  ;-) Be prepared and have sufficient cash! If you see an ATM, withdraw as much money as you can! Because that could be the last seen ATM for a long time! And one note: American Express card holders…oh boy…you have no chance!

On the other hand Netherlands is such a cute country and I really like it.

 

We’ve been there on the end of January, which is totally unturistic season. That absolutely suits me!

 

We went by car from Prague and the first stop was Venlo. We visited a friend of us, who studied at the local university. The journey took approx 5 hours. Btw. the Netherlands has one of the most dense road networks in the world, much denser than Germany. In both mentioned counties the road network is tool free.

Venlo is a located in the Southern Netherlands, right on the German border. It is cute little city. City center is characterized by many beautiful and historic buildings that remind of the predominant centuries-old tradition.

 

Early morning the other day we headed to Kinderdijk. It is a significant part of Holland near Rotterdam, situated up to approximately 7 meters below sea level in authentic Dutch “polder” countryside.  It is famous by largest concentration of old windmills in the world! Each windmill in Kinderdijk is inhabited as yet, and two of them are even opened to public. If you want to enter the mills, you have to buy a ticket at the visitor center, otherwise the area is free of charge.  In summer you can go there by water-bus ferry from Rotterdam.

In winter the canal itself becomes a major attraction in the neighborhood, where ice skaters might examine all the benefits of truly natural ice skating. This is the major tourist attraction, indeed. Moreover it is listed on the UNESCO World Heritage Sites. However at 8 am in January we were there the only tourists!

 

After couple minutes on the road from Kinderdijk we arrived to Rotterdam.  We left our car on the parking place under the tower Euromast. It was built in honor of the first World Flower exhibition. It is 185 meter high. Admission costs about €10 and in clear weather you can see up to 30 kilometers. So you can watch from there a daily work and really big ships in the largest port in Europe

Enjoying lunch in Euromast’s restaurant at a height of 100 meters might be quite a good idea. Unfortunately waiters, with absolutely no interest to serve, caused, that we order just a cup of coffee and stopped off for a meal elsewhere - particular near the ‘St. Laurenskerk’ or Great Church of Rotterdam. It is the only remaining medieval structure in Rotterdam.

 Whole city was damaged during bombing in Second World War. After the war, the city decided not to rebuild Rotterdam to mimic its original look—rather, they decided to build a modern city that reflected its status as a trade center. As the rebuilding went ahead, planners and architects indulged their fantasies with an enthusiasm that has produced some bizarre results like these very odd Cube Houses with their funky design. I would like to try to live inside! 

 No doubt, this city is a paradise for architecture lovers! You can find there a museum of architecture in pretty designed building, as expected.  Inside is a nice café ← this is  just a  little note.

One more note: Rotterdam has well-organized public transportation. You can choose a metro, trams, buses or waterbus. 

 

In afternoon we had a quick stop in Haag. Especially because I needed to see the North Sea. I collect  views on all world’s seas. ;-) Then we walked through city center. It’s nice, as all Dutch cities. But you can feel here the political spirit as in Washington D.C. It is hard to explain but I felt it! It makes the particular cities kinda serious.

Haag is also home of the Dutch Royal Family. The King works in The Hague. Noordeinde Palace serves as the King's working quarters. 

 

After dusk we went to our hotel The best Western Zaan Inn in suburb of Amsterdam - Zaandam. Journey from Haag took just 1 hour.

 Find a place for parking in Amsterdam is challenging, as in Prague :-) So that is the main reason why we didn’t choose hotel in centre of Amsterdam. Sure, there are hotels with a parking place, but those were a bit over our budget. Our room in The Best Western Zaan Inn was very cozy, clean, just perfect! We can recommend it. Moreover it is just few steps from the railway station and within 13 minutes you are right in the heart of Amsterdam by a train. 

 

Next day was our destination Zaanse Schans.  One of the biggest tourist attractions in Holland. Each year over 800.000 visitors from all over the world come to visit the mills and typical green-timbered houses and warehouses. However in the winter, in freezing weather just a few braves came to visit this historical place. So we can enjoy cheese, wooden shoes and chocolate in calm. Half of houses were close, but we had no intention to visit them either. 

 

Amsterdam waited for us the other day. We get off the train at Amsterdam Central Station. This is actual transport hub. You can connect here onto trams, metro, buses and ferries. Free ferry takes you on the other side of the river. This opposite side is became a hipster place. There are many events. Chilling place in summer. Film fanatics find there The film Museum

We didn’t try any of above mentioned travel options because I rather walk in European cities.

Of course Amsterdam and whole Netherlands is famous for biking. Dutch people are virtually born with a bicycle. Cycling in the Netherlands is a way of life. The infrastructure throughout the entire country is dedicated to cycling. However I didn’t feel comfortable to ride a bike on snow and ice. So we walked. 

 

Because it started snowing shortly after we arrive we went to the Sex Museum near the central station.  For only €4 you can spend a good hour walking around here. Don’t expect anything shocking or surprising, maybe funny and weird. Of course it is just my opinion. For rainy or snowy day it is fine, I don’t complain. Fortunately stopped snowing and we could discover the center of this nice city. 

Don’t worry you cannot get lost in Amsterdam’s center. Unless you have smoked too much weed ;-) Set the central train station as your initial point. From this place run all canals which belt around the center. You can easily go along one or other canal, in both direction and always come to the central station. The canal network probably saves us after our weed experience. ;-)

 

I don’t want to recommend you any particular spot for food, shopping or a service in Amsterdam, because there is plenty of amazing places so just discovering! 

 

Feel free to ask me if you have any questions! What is your best experience from Netherlands? Let me know.

 

Thx,

Z.


Write a comment

Comments: 0