Cestování po USA/ Transportation within USA

Amtrak

scroll down for English

 

V USA jsme vyzkoušeli sand všechny druhy dopravy. 

 

Na delší vzdálenosti se samozřejmě vyplatí letět. Letenky jsou za půldarma.

Pokud chcete jet na roadtrip, tak auto je ta správná volba. Nicméně pokud ho budete vracet v jiném místě, než jste si ho půjčili, připravte si dvojnásobnou částku! Takže autem je lepší dělat okruh.

Na bližší vzdálenosti určitě doporučuju autobus. Je to pohodlný, levný! Absolutně nestrovnatelný s českými linkovými autobusy...oukej kromě Student Agency.

Na severo-východním pobřeží zvažte cestování vlakem. Podle mě je to ten nejlepší druh přepravy v těchto místech. Jednoduše pro to, že vlakový nádraží jsou vždy v centru měst, takže se nemusíte složitě přepravovat třeba z letiště.

 

 

Níže odkazy na mnou vyzkoušené a doporučené dopravce, portály a náš přepravní itinerář.

 

LETADLO

Letenky hledám a nakupuji na těchto↓ portálech. Čím dál víc mě v Čechách baví Cestujlevne.com. Chlapci a děvčata tam odvádí zdařilou práci co se týče akčních letenek všude po světě... Co taky hodně využívám je Skyscanner a pak ostatní. Nicméně pro USA mi vždycky dobře vycházel Orbitz. No koukněte a najděte si nejlevnější možnost :-)

http://www.skyscanner.net/

http://www.orbitz.com/

https://cz.skypicker.com/

http://www.cheapflights.com/flights/usa/

 

AUTO

Auto jsme si půjčovali od mezinárodní autopůjčovny Hertz. Na požadovaný termín to bylo nejlevnější.  Můžete samozřejmě prohlídnout všechny možný půjčovny, jednu po druhé. (tuším, že jen Hertz je v češtině). Nebo najít nejlevnější půjčení přes nějaký rezervační portál. Třeba právě přes Orbitz. Tak jsem to dělala já.

Jinak auto dostanete téměř bez paliva, takže budete muset hned někde natankovat. Musíte mít mezinárodní řidičák a dost půjčoven požaduje věk alespoň 25 let. Jo a debetka nám nefungovala, takže kreditku. Pořádně se podívejte na jejich web, veškerý podmínky tam popisujou. 

http://www.budget.com/budgetWeb/home/home.ex

https://www.foxrentacar.com/en/rewards-program.html

https://www.avis.com/car-rental/avisHome/home.ac

https://www.thrifty.com/

https://www.dollar.com/

https://www.hertz.cz/rentacar/reservation/

 

AUTOBUS

V USA jsou dvě nejvýznamější společnosti provozující dálkovou autobusou přepravu. Je to Greyhound a Megabus. Jo ještě asi uvidíte Trailways, ale to je sesterská společnost Greyhoundu.

Autobusy jsou to klimatizovaný, s takovým záchodkem ale hlavně s velkýma sedačkama. (Američani jsou velký, takže tak ;-))

Jízdenky se většinou kupujou při nástupu, klasicky jako v Čechách. Jedině na Greyhound si můžete jízdenku koupit online, vytisknout si jí a při nástupu ukázat.

Všechny jízdní řády najdete nejen na konktrétních webech, ale i tady: http://www.coachusa.com/

 

VLAK

Železnice je v USA rozšířená zejména v Severovýchodní oblasti, z historických důvodů. Zbytek země je témeř nedotčen. Moji známí ve Wisconsinu byli uplně nadšený, když zjistili, že hodlám cestovat vlakem. Musela jsem jim poslat fotku z vlaku :-D

Každopádně Washington DC, Filadelfie nebo New York mají hlavní vlakové nádraží přímo uprostřed města. Mimochodem jsou to krásný budovy!

Americký dráhy se jmenujou Amtrak. Jsou stěžejním přepravcem. Najdete tu i pár regionálních přepravců - např. MARC (Maryland Area Regional Commuter). Nicméně vlaky tu fungujou stejně jako v Čechách. Jízdenku si koupíte klasicky na vlakáči u přepážky, jdete čekat na vlak. Ten může mít trochu zpoždění. Nastoupíte. Výpravčí zvedne plácačku a vlak může vyjet. Pak přijde průvodčí, štípne lístek, prohodí s váma pár slov o tom kam jedete. Řekne Vám heslo na wifi a vždycky když pak půjde kolem, tak se na vás usměje :-)

 

Vagóny jsou fakt prostorný, sedačky veliký, pohodlný. Záchody čistý. 

 

Naše hlavni přeprava po USA vypadala následovně:

 Výchozí bod bylo Chicago. Tady jsme si půjčili auto a jeli do Milwaukee (1.5 hodiny), pak do Madisonu (asi hodinu) a zpět do Chicaga (3 hodiny), kde jsme auto vrátili.

Odtud jsme přelétali do Baltimoru (1h45m). Přímo z letiště jsme jeli vlakem do Washingtonu DC (40 minut) na  hlavní nádraží, neboli Union Station. Tady je mimojiné i zastávka autobusu Greyhound. Tím jsme pak vydali do Filadelfie (tuším,že jsme jeli 3 hodiny a kus - záleží jaký autobus berete a v kolik hodin).

Z Filadelfie z 30th Street Station jsme jeli vlakem do New Yorku přímo na Penn Station (hodinu a půl). 

 Celé cestování trvalo dohromady 3 týdny, ale dali bysme to i za půl dne :-D

 

Co vaše cestování, respektive přejezdy v USA? Dejte vědět!

 

dík

 

Z.


We have tried almost all transportation options in the USA.

 

Taking a flight is the most preferred way to travel long distances. The US domestic air system is extensive and reliable!

If you plan to take a road trip, a car is the choice. However take into consideration that if you want to rent a car, and rent it from Location A, and return it to Location A, the price is significantly cheaper as opposed to having a car rented from Location A, but returned to Location B.

I highly recommend you to travel by bus, particularly between major towns and cities. Buses are reliable, clean and comfortable!

 

Your East Coast USA trip must include a train. It is easy and convenient! Moreover all main station is located in the center of the city or town!

 

Find below links to the transportation options that I can recommend. Plus my little transport itinerary.

 

AIR

The US air system is extensive and reliable, with dozens of competing airlines, hundreds of airports and thousands of flights daily. Those are my favorite web pages for cheep flights.↓

http://www.skyscanner.net/

http://www.orbitz.com/

https://us.skypicker.com/

http://www.cheapflights.com/flights/usa/

 

CAR RENTAL

Most rental companies require that you have a credit card, be at least 25 years old and have a valid driver’s licence. Check carefully the web page of the particular company, you can find there all information. You can search the cheapest price on each web separately or on a web of a travel agency, where you can compare offers of selected car rental companies. I can recommend Orbitz.

Those are well known rental-car companies↓

http://www.budget.com/budgetWeb/home/home.ex

https://www.foxrentacar.com/en/rewards-program.html

https://www.avis.com/car-rental/avisHome/home.ac

https://www.thrifty.com/

https://www.dollar.com/

https://www.hertz.cz/rentacar/reservation/

 

btw. don't forget cars drive on the right-hand side of the road :-)

 

 

BUS

While in the US one of the most economical methods of transport is undoubtedly the bus. Buses are extremely well equipped with air-conditioning, barely reclining seats, on-board lavatories.

Two biggest bus companies are Greyhound and Megabus. Greyhound is the major long-distance company with routes throughout the USA. Cheaper Megabus has 50+ destinations, but primarily operating routes in the Northeast and Midwest.

Tickets for buses can be purchased immediately prior to departure. Greyhound bus tickets can be bought over the phone or online. Seating is normally first-come, first-served. 

Daily scheduled service finds here → http://www.coachusa.com/

 

TRAIN

In the Northeastern U.S. is the dense rail network (from obvious historical reasons). 

Trains are rarely the quickest, cheapest, and timeliest but they turn the journey into a relaxing, social and scenic all-American experience.  Wide and comfortable seats are just one of the many features ;-)

Train services in the USA are operated by Amtrak.  Just on Amtrak's network as well as a couple regional lines, you can reach all well-known destinations in this area.

In my opinion the big advantage is that rail stations are very often in the center of the town or city; moreover they are beautiful historical buildings! Ticket can be purchased 11 month prior to your departure or in that day as well. Fares vary according to the type of train and seating; on long-distance lines.

 

Our main transportation in USA was as follows:

Initial point was Chicago where we rent a car and go to Milwaukee. It takes 1.5 hour. Next stop was Madison (1 hour). Then we had to return our car again in Chicago. Ride from Madison lasted 3 hours.

Than almost 1.45 hour flight from Chicago to Baltimore. We took Amtrak train from Baltimore airport to Union Station in Washington DC. The journey lasts 40 minutes. Btw. bus station for Greyhound buses is the Union Station as well. We go by the Greyhound bus to Philadelphia. Just 3 and half hour.

Train from Philadelphia to New York’s Penn Station takes just 1.5 hour.

 

In total we traveled 3 weeks but it could be done just for a half day ;-)

 

Do you have any comments or tips? Let me know!

Thx.,

 

Z.


Write a comment

Comments: 0