Ostrovy Gili / Gili islands

from Trawangan to Lombok
pohled z Trawanganu na Lombok

scroll down for English 

 

fotky jsou uplne dole

Další články tady.

 

Domluvili jsme se s Ketutem, že nás 10. den od příjezdu na sever Bali, vezme do vesničky Amed, odkud taky vyplouvají lodě na Gili ostrůvky.

Harbor Gili Meno

Z Amedu jezdí tyto společnosti: 

 

Cena je kolem 49 USD, cesta trvá necelou hodinu.

 

Jinak jezdí spousta dalších společností z ostatních míst Bali jako Padang Bay, nebo Denpasaru - Sanur, či Serangan. 

Na loď se nesmí v botách, takže všichni je všechny nachází do obřího kýble  no a tam, kde vystupujete si je zase najdete ☺ Dá se totiž vystoupit na Gili Trawangan, Gili Air a Gili Meno. Některý společnosti jezdí ještě na vedlejší ostrov Lombok. Všechno je to opravdu kousek od sebe.

My jeli na Meno - prostřední ostrůvek. Kolem 10 dopoledne jsme dorazili. Prošli jsme si ho a na druhým konci od kotviště jsme našli ubytování v takových chatkách. Každá měla svou vlastní koupelnu pod širým nebem! Parádička!

 

Chatky nebyly přímo na pláži, ale ta byla nedaleko. Krásná bílá s pozůstatky korálů - jako na všech Gili ostrůvkách.

 

Kousek od našeho ubytováni byl na pláži takovej chill out bar s dobrýma burgrama, pivem a s místníma klukama se dalo v pohodě zahulit. ☺ Takže všechno vypadalo úplně růžově. Až do noci.

 

Ta strana ostrova, kde jsme bydleli, byla otočená směr párty ostrov Trawangan. Hudba a basy se nesly přímo k naší posteli! Špunty do uší nepomáhaly! Navíc uprostřed noci, a pak i velice brzo ráno, začal na minaretu místní mešity muezín zpívat modlitby - Gili jsou jako zbytek Indonésie islámské. Zatímco Bali je Hinduistický.  Nejhorší noc na Bali! 

 

V zoufalství jsme si v noci zabalili a rozhodli se, že pojedeme na Trawangan a ubytujeme se za tím hlukem. Báli jsme se, že i na Air by to bylo slyšet. Velice brzo ráno jsme šli do přístavu a koupili si místo na místní bárce směr Trawangan. 

 

Docela nám trvalo, než jsme našli kde hlavu složit. Zkoušeli jsme se poptávat všude možně, jenomže Silvestr je tu vlastně jeden z vrcholů sezóny, takže všude bylo plno. Nakonec uprostřed lesa v takovým jakoby nedostavěným penziónu jsme měli štěstí. A bylo to i se snídaní. I mešita byla mnohem dál. Byli jsme hrozně rádi, že nemusíme nocovat na pláži - na to už jsme trochu staří ☺.

 

Na všech Gili ostrovech nesmí jezdit auta ani motorky. Ani by se sem nevešli. Místo toho na Trawanganu jezdí vozíky tažené mulama. Těch zvířat mi bylo dost líto. My si půjčili kolo a objeli ostrov kolem dokola. Ceny se pohybují u všech půjčoven stejně – asi 50.000 Rp. Meno jsme předtím obešli pěšky.

 

 2 dny na Trawanganu jsme strávili poleháváním na krásných bílých plážích, nebo na zevlovadlech - dřevěný, nebo bambusový budky na pláži. Jeden večer jsme byli na nočním trhu  - tady ochutnáte tolik nových chutí!

 

Trawangan má spoustu obchůdků se suvenýry a spoustu kaváren provozovaných Australany. Zejména přístav a okolí je víc turistický. Opačná strana ostrova je mnohem klidnější. 

 

Co vy a Gili? Dejte vědět!

 

Z.


More blog post from Bali find here.

 

We asked Ketut to take us to Amed Harbour. We planned to go to Gili Islands.  Amed is a long coastal strip of fishing villages situated in East Bali. The trip from Amed to Gili Island takes only about one hour. Following fast boat companies arrived from this harbor:

The price is about 49 USD.

There are a variety of direct fast boat services from Bali to Gili. These go from Serangan Harbor and Sanur beach in South Bali, from Padang Bai in the East of Bali.

You are not allowed to board the boat with shoes. You have to take it off and put them into the big basket together with shoes of others. At your final destination you have to find yours. The fast boat drops you off on the Gili Trawangan, Gili Meno or Gili Air. Some of the fast boat operators go to Lombok as well. All of those islands are very close each together.

 

We went to Meno – the smallest one in the middle of the other 2 islands. We walked around the island and found accommodation on the opposite site from the mooring which facing Gili T. We stayed in simple hut or cottage with open-air bathroom. Nice!

 

Huts weren't right on a beach but very close. Beaches on Gili are white with coral pieces.

Not far away from our hut was a chill out bar on the beach. They offered good burgers; beer and you can take a drag of weed with local guys.  So everything seemed to be perfect until night. Gili T is kind of party island. It is known. The music and beats waves travelled directly to our ears – whole nightlong! Earplugs didn't work! Moreover muezzin of a near mosque sang prayers in the middle of the night and also very early in the morning! Gilis are Islamic while Bali is Hinduistic. Honestly this was the worst night ever!

 

Such frustration! So we packed our staff at this looong night and early morning went to mooring to buy ticket on public boat to Trawangan. We had decided to find some accommodation behind the annoying sounds.

 

However it wasn't easy. We didn't realize that New Year’s Eve is a peak season. Criss-cross the island on foot with backpack, humidity near 100%, tropical temperature... Fortunately in the middle of forest far away from parties, from mosque, was some guest house with the last one free twin room. The price was totally fine and moreover it included breakfast! I was so glad! The idea of open-air sleeping wasn't my favourite.

 

Cars and motorbikes are prohibited on the Gili's. There is no space for them anyway. You can rent a bike or take and cidomo (a small mule-drawn carriage). But I felt sorry for the animals. We chose the bike. It’s possible to cycle around the island. Along the main street, which is near harbor, are plenty of rentals. Prices are pretty much the same – cca 50.000 Rp.

 

We spend 2 days on Trawangan just lying in the sun or on chilling points – wood huts on pillars on coast. Those always belong to some restaurant or bar.

 

Don’t forget to visit the night market. About 7 p.m. at the market square – you can’t really overlook this place. A wide range of various specialties prepared freshly in front of you. Cheap and tasty.

 

There are lot of souvenirs shops in Gili T and also many coffee spots run by Australians. I recommend getting a bit far from the harbor and overcrowded streets to see another side of life native in island and to explore the “quiet site”. 

 

What about you and Gili´s...let me know!

 

Thx,

Z.

 

Gili islands fast boats
tyhle lodě nás vezli... these fast boat took us to Gilis

Necháváme za sebou Bali se sopkou Agung a vystupujem na ostrově Gili Meno.

 

We leave Bali with volcano Agung and get off on Gili Meno.


Jak idilické se zprvu Gili Meno zdálo...

 

How peaceful Gili Meno seemed...


Nakonec bylo na Trawanganu krásně!

 

Overall the Gili Trawangan was great!


Write a comment

Comments: 0