Letiště Orly / Paris Orly Airport

scroll down for English 

 

Letiště Orly leží 13 km jižně od Paříže. Možností jak se sem a odtud z centra Paříže dostat, je několik. Za centrum budeme považovat třeba katedrálu Notre Dame.

1) Taxi nebo Uber 
Cena asi €50 , s Uberem i levněji cca €30 . Doba se může pohybovat od super 20 minut až po hodinu...podle toho v jakou denní či noční dobu jedete.
 
2) Autobus č. 183
Bus staví buď u Orly Sud (jih) u vchodu C, a u Orly Ouest (západ) vchod D/G a odveze vás na zastávku Metra č. 7 jménem Porte de Choisy. Sem to trvá necelou hodinu a stojí €2. Koupíte lístek na metro za 1,8 EUR a jedete až k Notre Dame. Zabere to asi půl hodiny.
90 minut a €3,8.
 
3) Tramvaj č. 7
Tramvaj staví u Orly Sud. Lístek stojí €1,8  a přiveze vás za půl hodiny na zastávku Villejuif-Louis Aragon, kde přestoupíte na Metro 7, opět za €1,8 (lístky můžete kombinovat akorát Tramvaj x Bus, nebo Metro x Vlak RER), které vás zas odveze k Notre Dame za cca 35 minut.
65 minut. €3,6


4) OrlyVal

 Je to shuttle vlak jezdící jak ze Sud, tak Ouest a doveze vás za 8 minut na zastávku Antony, kde přestoupíte na vlak RER B a tím se za 23 minut dostanete k Notre Dame.

30 minut. €12,05

 

Já mám ráda tramvaj. Je pohodlná, jezní na čas, stejně jako metro. Nemusím brát v potaz dopravní situaci a cena je víc než příznivá. 

 Mimochodem když si koupíte v automatu na lístky 10 jízdenek, tak vás vyjdou na €14,10, což doporučuju pokud hodláte jezdit po Paříži právě městskou hromadnou dopravou.

 

Budu ráda za komentáře s vašimi zkušenostmi a zážitky s pařížský dopravy!

 

Dík,

Z.

 


Paris Orly is an airport located 13 km south of Paris. There are many possibilities how to get into the center of City. Center is let say… cathedral Notre Dame. 

 

1) Taxi or Uber 

Price is about €50. Uber is a bit cheaper, probably €30. It takes 20 minutes or 1 hour, depends on traffic which is worst in the morning and afternoon.

 

2) bus number 183 

Bus stop is next Orly Sud (South) entrance C and next to the entrance D/G of Orly Oues (West).It drives you to the station of subway no.7 named Porte de Choisy. It takes about 1 hour and price is €2. Than you have to purchase a subway ticket (€1.8) and go by subway to Notre Dame Station, which takes half an hour.

90 minutes/€3,8

 

3) Tram number 7 

The tram stops near Orly Sud. Ticket cost €1,8. You get to station Villejuif-Louis Aragon within half an hour. Here you have to take Subway number 7 to Notre Dame. It takes 35 minutes. Please note that you cannot combine tram ticket and subway ticket. Only possible combination is tram – bus; or subway – RER) So you have to purchase subway ticket, cost is €1,8 per ticket. 

65 minute. €3,6

 

4) OrlyVal 

This is shuttle train between Orly and Antony station. (8minutes €10,25).Than you have to change for train RER B (don’t forget a ticket) and 23 minutes later you get off on station Notre Dame.

30 minute. €12,05

 

I prefer a tram. It is comfortable, clean and on time. You do not take into the account traffic. More over the price is more than good.

 Btw. if you buy in ticket machine 10 tickets, you pay only €14,10. It is reliable if you plan to go along Paris by public transport.

 

 

I will be glad for your tips and experiences!

 

Thx,

Z.

 


Write a comment

Comments: 0