Socha Svobody

socha svobody
Statue of Liberty

 

 

Možná jste četli předchozí příspěvek o tom jak jsme se do New Yorku dostali. Jestli ne tak se určitě koukněte.

 

Přijeli jsme tedy na Penn Station (Pennsylvania Station) vlakem Amtrak z Philadelphie.

 

Necítila jsem se zrovna nejlíp. Už totiž z Washingtonu jsem si vezla tak trochu zánět močových cest. Úspěšně jsem ho léčila různýma brusinkovýma věcma...jako urologickej čaj sem nesehnala. No nic.

 

Když jsme vylezli z Penn Station a udělat prvních pár krorů na Manhattanu, přivítali nás mrakodrapy s vršky v mracích, zrovna přestalo pršet. Měli jsme kufry, takže jsme se jen rychle porozhlédli a šli do metra směr Brooklin, kde jsme přes AirBnb bydleli. Jak už jsem psala tady v jednom příspěvku, newyorský metro nemá téměř nikde jezdící schody. Takže s těma kuframa to byla fakt pecka. Naštěstí není tak hluboký, jako třeba áčko v Praze :-)

 

Bydlení bylo úúžasný. Klasická brooklinská řadovka. Dolní patro, resp. přízemí jsme měli pro sebe a naši hostitelé nám každý ráno dělali téměř opulentní snídaně! 

 

Po New Yorku jsme jezdili pouze metrem a chodili pěšky. Jo a tak vodním taxíkem. 

 

Když totiž nemáte potřebu sáhnout si na Sochu Svobody, nebo když vás odradí ta kilometrová fronta na loď na Libery Island, kde tahle pani stojí, jeďte buď zadarmo, nebo za pár babek kolem :-) 

Zadarmo okolo Sochy Svobody můžete jet přívozem. (The Staten Island Ferry).  Ten jezdí mezi Manhattanem a State Islandem ( téměř každou půlhodinu, nebo hodinu. Záleží na ročním období a denní době).  Nicméně ten bejvá nacpanej k prasknutí. Podle jejich webových stránek převeze asi 70 tisíc pasažérů denně! Uff! Je to velká oranžová loď. Vzjíždí z Whitehall Ferry terminálu u Whitehall ulice na Manhattanu a jede do St. George na Staten Islandu. Zabere to asi 25 minut.

 

Nebo jeďte vodním taxíkem. Je tam mnohem míň lidí a posádka vám dá normálně výklad a všechno ukáže, ochotně vás vyfotí… Jsou to tradičně žlutý lodě. Nástupiště jsou všude možně po městě... Koukntěte na mapku níže.  K Soše Svobody jezdí z Battery parku. Přístaviště je naproti takové staré kruhové červené pevnosti  - Castle Clinton National Monument.

water taxi stops new york
zdroj:watertaxi.com

Zvažte, kterou jízdenku chcete.

  • Celodenní stojí $31 a můžete  využít všechny trasy, kolikrát chcete.
  • Nebo jen okruh kolem sochy svobody za $30
  • Nebo kombinovanou s dalšími vstupy například na vyhlídku v One World Centru (dohromady $58) Jinak samostatná vstupenka na vyhlídku je $32.

Jízdenky lze koupit na jejich webu, nebo u každýho kotviště. Všude jsou cedule, vlaječky… nemůžete to minout.

 

No a ještě jedna možnost jak vidět sochu svobody z vody… to je na lodi NY Waterway.  Když pojedete z/na Manhattan Pier 11 / Wall St.  z/na Liberty Harbor Ferry Terminal, tak jí krásně uvidíte za 7 amerických dolarů! a to se vyplatí :-)

 

 

Co se týká návštěvy Sochy Svobody, stojí za to pouze v případě, že jdete i dovnitř. Ne že se budete procházet po Liberty ostrově… to je o ničem. Jenže jestli chcete dovnitř, tak jedině do hlavy! A to se musíte rezervovat, resp. koupit dopředu.

 

Uděláte to lehce na jejich webových stránkách. Rezervace je na jméno. Při vstupu se ještě prokazujete pasem! Nebo obdobným průkazem s fotkou. Pas je jistota.

Rezervovanej lístek si vyvednete v okýnku (Will Call window) buď na Liberty State Parku v New Jersey, nebo v Battery parku na Manhattanu (tam odtud odjíždí watter taxi a ostatní lodě k Soše Svobody). Zase ukazujete pas a ještě tu samou kreditku, kterou jste tu rezervaci udělali. Jako je to pakárna, ale chápu jejich obavy.

 

Pak vás pošlou k příslušný frontě na loď. Tu máte v ceně vstupenky. Cena je 28 dolarů a přístup budete mít nejen do hlavy a na celej ostrov, ale lodí taky na druhej ostrov – Ellis Island + do muzea přistěhovalectví co tam je.

zdroj: http://www.nps.gov/stli/planyourvisit/directions.htm
zdroj: http://www.nps.gov/stli/planyourvisit/directions.htm

Jo a upozorňuju, že v Soše Svobody není výtah. Dáte si pěkně 377 točitejch schodů nahoru… chce to bejt v kondici :-)

A s sebou si vemte maximálně foťák a malou kabelku. Velký batohy ani deštníky s sebou mít nesmíte.  

 

Přeju pevný nervy (je to holt chtěná dáma, všde spousta lidí). No je to taková obdoba Eiffelovky :-)


Write a comment

Comments: 0