5 věcí co si vzít na Island/           5 items to pack on a trip to Iceland

Iceland, Landmanalaugar, outdoor

Scroll down for English

 

Co si vzít s sebou na Island? Aneb 5 nezbytností.

 

Úplně na začátek chci podotknout, že samozřejmě záleží na ročním období, ve kterém se vydáváte poznávat tuto zemi ledu a ohně.

 

půlnoční měsíc na Isladu v červenci - midnigt on Iceland in July
půlnoční měsíc na Isladu v červenci - midnigt on Iceland in July

 

My tu byli v červenci – takže polární den. Absolutní nezbytnost pro mě byla spací maska. Spali jsme totiž ve stanu.

 

Vtipný je, že jsem jí koupila úplnou náhodou v letadle při cestě na Island. Chtěla jsem si původně koupit jen špunty do uší, protože se mi líbila ta krabička ve který je prodávali. Jako bonus k tomu byla právě spací maska. Hned první “noc” jsem poznala, že za světla fakt neusnu. Bliklo mi hlavou, že mám v baťůžku tu masku! Výtězoslavně jsem jí vytáhla a pak už celou dobu spala jako mimino.

 

waterproof outdoor clothes, nepromokavé oblečení

Na Islandu v létě dost prší. A to tak, jako by se moře obrátilo a vylejvalo se na nebohý ostrůvek. (no ostrůvek – je velkej jak Česká Republika! )

Opravdu kvalitní nepromokavý svršek je potřeba. Oblečení musí takzvaně dejchat. S pláštěnkou si teoreticky proti dešti vystačíte. Nicméně lehce se v ní zapaříte, takže pod ní budete stejně mokrý. Jestli spíte pod stanem, tak netušim jak byste to usušili.

drinking water on the iceland, pitná voda na islandu

 Hrneček.

Takový pěkný smalťáček 

Pokud hodláte jít nějakou túru, tak si na většinu z nich v podstatě nemusíte brat žádnou láhev s vodu. Vystačí vám právě jen ten hrneček. Vodu si totiž naberete ze všechn těch potoků a potůčků, jezer a tůní. ‘Bacha na vodu co vytejká přímo z ledovce! To je voda s kousky ostrých kamenů jak sklo! Ale to poznáte – je to ta špinavá rozbouřená hlučná řeka.

iceland icecream
nejlepší zmrzlina na světě!

 

 

Pokud víte, že se budete pohybovat na pobřeží tak i v létě doporučuju čepici. Strašlivě tu fouká.

 

Když jsme se procházeli Rejkjavíkem, oba s čepicí, bundou zapnutou až k bradě, hledajíc kde si koupíme rukavice, potkávali jsme mnoho místních jen v kraťasech a tílku. Občas jsme narazili na někoho obdobně nabaleného – turista.

 

Pokud jste nudista, nebo naturista, tak už nemusíte číst dál. Nicméně já doporučuju plavky. Island nabízí tolik možností přírodního koupání! Ne, neodporuje si to s výše popsaným chladným podnebím. Mluvím o horkých termálních pramenech. Island je velice aktivní kus země. Potkává se tu totiž americká a evropská litosférická deska, které se neustále pohybují od sebe. 

Koupat se můžete v mnoha skrytých termálních tůňkách a říčkách. Nebo v dobře známé Blue Lagoon. Dokonce i v Rejkjavíku přímo v Atlantském oceánu! Vhání do oceánu teplo a u uměle vytvořené pláže Nautholsvik ho tím pádem ohřívají! Neskutečné! 

landmanalaugar iceland thermal springs
horká termální řeka

5 items you should pack up on your trip to Iceland.

 

Of course it depends when you want to visit this land of ice and fire.

 

We have been here in July - so the polar day. Sleeping mask was absolutely necessary for me. We hiked a several day long hike and slept in a tent. Actually I bought it by accident! Really! Usually I don’t purchased anything on a plane, however in this in-flight shopping offer was sooo lovely little box with cute earplugs for a ridiculous price. As a bonus you get sleeping mask. Can you imagine how happy I was, when I realized that sleeping without dark is impossible for me and that I actually have the mask! :-)

 

Summer on Iceland is quite rainy. Highly recommend you to take good waterproof clothes. Take into the consideration that in non-breathable waterproof fabric you quickly became sweaty, so choose wisely before your trip.

 

Cup, like traveling cup or a stainless steel cup. Because here on Iceland you can do some hikes without bottling water but just with a cup. Literally. Surface water in Iceland is very, very clean and you can trust any flowing clear water creek which you find. Just water pouring from a glacier (you can often see the glacier from where you're standing) is melted and full of sharp stones, so don’t drink this one.

 

Knit cap is another necessity. Even in summer! Especially if you are on Iceland’s coast. The nearer to sea or ocean, the weather is more windy. It is a cold wind!

When we walked Reykjavik, both wearing knit caps, button up tight, looking where to buy gloves… passing locals wearing shorts and sleeveless top. We must seem them really strange. Of course we saw several people looking as snowman – tourists ;-)

 

If you are nudist or naturist, you don't need to read my further recommendation. Iceland offers many outdoors bathing spots. Mostly in volcanically heated pools. So take your bathing suit and enjoy hiden thermal springs or many very known e.g. Blue Lagoon. Even in Atlantic Ocean is posible to swim. Because in Reykjavik is an artificiallly heated geothermal beach! 

co si vzít na island, what to pack up on the iceland

Write a comment

Comments: 2
 • #1

  Ondra (Sunday, 06 March 2016 21:17)

  Ahoj Zdeni,
  uvažujeme možná tento rok navšívit Island. A hle Facebookem probliklo,že jste tam brázdili tamní krajinu loni. Jak jste tam cestovali?nějaké typy jak ostrov za 14 dní projet kžřížem krážem, abychom nevynechali něco "důležitého"? :)
  Pravda, v merku máme ještě jiné vejlety...ale kdyby náhodou jsme se opravdu vydali...lepší býti připraven :) Děkujuuu. Zdraví Ondra PS: kdybyste si mohli vybrat měsíc, kdybyste jeli?zase v létě?

 • #2

  Zdenka (Monday, 07 March 2016 13:27)

  Cau Ondro,
  Island je uplne nadhernej! Urcite jedte! Pujceni auta je dost drahy. Motorka je lepsi. My cestovali autobusem. Nebo chodili pesky. Teoreticky byste za 14 mohli stihnout objet Island kolem dokola, ale to jedine v lete. V lete je to fakt lepsi. Kvete to tu. Je teplejc. A hlavne je furt videt! Ta tma v jiny rocni obdobi je celkem limitujici.
  Ja o tom nasem cestovani pisu dalsi prispevek. Uverejnim ho co nejdriv! Snad nic nezapomenu... no kazdopadne budu cekat tvoje nasledny dotazy!
  Z.