Poprvé letadlem - co dělat

Poprvé jsem letěla letadlem ve svých 10 letech s rodiči na dovolenou do Tuniska. Pamatuju si, jak jsme přistávali večer a já obdivovala krásně osvětlené pobřeží Afriky. Vypadalo přesně jako na obálce mojí oblíbený knížky o Zemi :-)

Od té doby jsem letěla ještě mnohokrát. Létání jako takové se od té doby nezměnilo. Rozdíl je akorát v absenci papírových letenek a zevrubnější celní kontrole. Takže jak na to?

Standardní doba dostavení se na letiště by měla být cca 2 hodiny před odletem. Zejména pokud se hodláte, nebo musíte, odbavit tradičně u přepážky. Na velkých letištích třeba Shriphol v Amsterdamu, nebo Frankfurt jsou alespoň 2 hodiny nezbytný. To samý mezinárodní odlety z USA. Ty kontroly jsou tam fakt důkladný a zdlouhavý.

 

Zjistěte si z jakého terminálu vám to letí. Buď to máte přímo na e-letence, nebo to lehce zjistíte na stránkách daného letiště.  U velkých letišť to mohou být terminály dost daleko od sebe, tak si to pohlídejte ať pak nejste ve stresu při hledání správného terminálu a stíhání letadla.

Hurá na odbavení → Check-in

K vaší přepážce (Check-in desk), která je označena číslem letu, časem odletu a názvem cílové destinace, jdete pouze, když se potřebujete tímto způsobem odbavit, tzn. nemáte palubní lístek a máte velkej kufr. Nebo i když jste zranění a potřebujete vozík, či jinou pomoc do letadla.

 

U přepážky dáte pracovníkovi letiště svůj cestovní doklad – pas nebo občanku. Většinou si vás už podle osobních údajů v systému najdou. Případně ukážete letenku, respektive stačí kód letenky. Ten jste dostali, když jste si jí kupovali. Takový to strašně dlouhý číslo.

 

Pracovník na přepážce vás vyzve ať si hodíte kufr na pás, který i rovnou i váží. Doplatíte, pokud jste přes váhový limit. Zavazadlo je opařeno štítkem s čárovým kódem. Kontrolní ústřižek vám vrátí spolu s palubním lístkem. Zavazadlo odjede do útrob letiště a vy pokračujete k pasové kontrole.

 

Nechoďte k přepážce pokud máte jen příruční zavazadlo. Je to ztráta času. Můžete se odbavit u kiosků v daném terminálu. Nebo úplně nejsnadněji sami třeba doma přes internet.

 

U kiosku se obavujete pokud vaše letecká společnost podporuje tuto možnost a pokud dané letiště tuto možnost nabízí. Na stránkách letiště, nebo přímo na místě je seznam. Takže v kiosku naťukáte číslo letenky, nebo rezervační kód. Naskenujete pas, nebo pokud máte platební kartu s magnetickým proužkem, tak vložíte kartu. Jde o zjištění vašich osobních údajů, které jste zadávali při koupi letenky. Tyto údaje jsou již v systému. Je potřeba se identifikovat, takže přávě údaji na vašem pase, nebo na platební kartě. Jakmile jste identifikováni a údaje souhlasí  s těmi v systému, vyjede vám palubní lístek. A pokračujete k pasové kontrole.

 

Dle mého nejpohodlnější možnost je odbavení přes internet. Často k tomu používám aplikace v mobilu, rovnou se mi to synchronizuje i s kalendářem, cestovní aplikací Tripit atp.

Jde to obvykle udělat 24 hodin až 2 hodiny před odletem, ale to si zkontrolujte s vaší aerolinkou, třeba na jejich stránkách. Při tomhle internetovém check inu vyplňujete poždadované údaje na konkrétní webové stránce, nebo v aplikaci dané letecké společnosti.

V tuto chvíli si i vybíráte sedačky a jestli máte nějaké zdravotní omezení co se jídla týče. Na konci zvolíte kam chcete, aby Vám přišel palubní lístek – vetšinou na email. Pokud máte aplikaci, tak často se uloží rovnou QR kód, nebo čárový kód a ten ukážete při vsupu do letadla. Nicméně jistota je to mít vytištěný.

 

Jestli máte kufr, budete ho muset v odletové hale hodit na odbavovací přepážku, nebo do speciální přepážky označena jako „Drop off baggage”. Budou po vás chtít vidět palubní lístek.

 

Internetové odbavení je nejefektivnější formou odbavení. Některé nízkonákladové společnosti už za klasické odbavení vybírají poplatek.

Palubní lístek

Na palubním lístku máte číslo odletové brány (GATE), čas nástupu, (BOARDING TIME) a číslo místa v letadle (SEAT).

 

Jednou jsem v USA palubní lístek ztratila. Ale nebyl to velkej problém. Při nástupu do letadla mi naskenovali pas a palubní lístek vytiskli znova. 

Pasová a bezpečnostní kontrola

Takže máte palubní lístek, cestovní doklad a příruční zavazadlo. Doklady a lístek ukážete celníkovi a pokračujete  k detekčnímu rámu.

 

Příruční zavazadlo položíte na kontrolní pás. Drobné věci (klíče, drobné mince, peněženky, opasek, volný svetr, kabát, mobilní telefon apod.) dejte do kontrolní přepravky – je tam připravena a pošlete po pásu.

To samý vaše léky. Nemějte v příručním zavazdle nic podezřelého. Laptop, foťák, mobil. Všechno vyndejte do separátní nádobky k proskenování.  Jinak Vás nechají kufr otevřít a prohledají.  Při cestách zejména do USA si budete muset zout i boty.

Bosky s padajícíma kalhotama (protože ten svůj pásek jede na pásu) budete vyzváni k projití rámem. Jestli jste “zapípali”, tak si vás stejně ještě prošacují.

 

odletový prostor

Po úspěšnémm zvládnutí této kontroly se již nacházíte v odbaveném odletovém prostoru (celní prostor), kde si již můžete zakoupit pití, jídlo, dárky... případně další věci, které lze již s sebou vzít na palubu letadla.

Dle příslušných cedulí a směrovek se následně přesuňte k příslušné odletové bráně (GATE - gejt), kde vyčkáte na její otevření.

Po otevření gejtu předložíte pracovníkovi letiště opět platný cestovní doklad a palubní lístek popř QR kód v mobilu.

Následně vás pustí přímo k letadlu (buď jdente přímo tzv. "rukávem" do letadla, nebo budete přistaveným autobusem transportováni k letadlu na letištní ploše).

přílet

Po přistání v cílové destinaci zase procházíte pasovou kontrolou. Když jste podezřelí, zastaví si vás a prohledaj příruční zavazadlo.

 

Pokračujete k pásu pro zavazadla  - Baggage claim. Je to pás jezdící dokola. Nad ním je většinou obrazovka s číslem letu a názvem odletové destinace. Až najdete svoje zavazadlo vydáte se směr Exit… nicméně jestli vypadáte podezřele, klidně si vás zas zastaví a prohledaj jestli náhodou nemáte něco k proclení.   To se nám stalo v Praze…

 

Jestli zavazadlo nepřijelo, asi odletělo do jiné země. Většinou nedaleko pásu pro zavazdadla najdete budku s člověkem se kterým se domluvíte co a jak ohledně ztracených zavazadel. Asi po vás bude chtít vyplnit formulář, hlavně adresu kde se budete nacházet a telefon aby vám dali vědět, že se kufry našli. :-)

 

 

Měli jste někdy nějakou patálii s odbavováním, nebo cestování letadlem obecně? Dejte vědět!


Write a comment

Comments: 0