moje Japonsko / my Japan 1.

Scroll down for English

 

Znáte to,  když se na něco/někam těšíte, tak většinou jste z toho zklamaní? Mívala jsem to až moc často, takže jsem těšení změnila na různou úroveň očekávání. Klasická stupnice od 1 do 10. Od žádného očekávání, až k očekávání spousty všeho – většinou v pozitivním slova smyslu. :-) No a Japonsko? To předčilo má očekávání! A to jsem se v tomto případě neubránila čekat hodně.  Na své stupnici někde kolem 8. Jak to? Hned vysvětlim.

Obecně mi velice vyhovuje ohleduplná nátura Japonců, která je na evropské poměry až extrémní! Oni jsou prostě tak milí! Na první místo staví řekněme zájmy ostatních a pak až svoje. Snaží se co nejméně obtěžovat okolí svými projevy, nebo vlastně celou svou přítomností. Je to něco, co vás upoutá jakmile vkročíte na japonskou půdu.

 

Nikdo do vás neomaleně nevrazí na ulici, ve vlaku, kdekoli... pokud se tak nechtěně stane, následuje omluva se spoustou úklonů. Ve vlacích a na veřejných místech jste z billboardů, či z reproduktorů stále vyzývání k vypnutí vyzvánění, netelefonování, nemluvení hlasitě...prostě k ohleduplnosti.

Pokud si nevíte s něčím rady, Japonci se Vám budou všemožně snažit pomoct. Nehledě na to, že třeba nemluví jinak než japonsky. Jsou trpěliví s vaším vysvětlováním toho, z čím chcete pomoct. Nejednou se nám stalo, že jsme prostě jen vypadali zoufale a hned nám někdo přispěchal poradit.

 

Ještě bych ráda zmínila přímo urputnou čistotu. Všude! Viděla jsem Japonce umývat hydrant i kanál a zametat les... Ač jsou odpadkové koše silně poddimenzované v celém Japonsku, nikde na veřejných prostranstvích jsem neviděla pohozený papírek, či jakýkoli jiný odpad. Místní (a dělejte to tak i vy), si veškeré své odpadky schraňují a pak je všechny najedou vyhodí do prvních košů.

Na všechno mají systém. Maj systém na to jak nastupovat do vlaku, jak vystupovat z vlaku, jak vypravit vlak, jak vám udělat kafe, jak v obchodě vrátit peníze, jak vám nandat věci do tašky, jak markovat jednotlivé položky v obchodě, jak chodit po ulici, po schodech....

 

Neoplývají kreativitou, takže když něco nesedne do jejich systému, či předem určené procedury jsou zmateni a snaží se honem honem vrátit do stavu, kde už zas mohou fungovat tak, jak se patří, jak podle brožurky. Příkladů mám hodně i třeba z mé práce....Nicméně co třeba můžete zažít je, když vlak, nebo metro, nezastaví přesně na příslušné čáře zastavení. Neotevře dveře a čekající pasažéři neudělají krok vedle svého nastupovacího pruhu. Ne. Vlak prostě začne couvat, aby byl přesně na čáře. Ale ono to asi i souvisí s tou jejich povahou, nepůsobit ostatním nepříjemnosti. A úkrok doleva může být setsakramentská otrava! J

Dále určitě vezměte na vědomí, že v Japonsku se nenechávají dýška. V obchodě, v restauraci, no prostě kdekoli si musíte nechat do posledního Jenu vrátit! Jinak uvidíte absolutně vyšilujícího Japonce!  On prostě neví co má s tím jedním jenem dělat...nesedí mu to v systému. Musíte si nechat vrátit. Poděkovat, uklonit se... Je pravda, že občas v Tokyu na turisticky exponovaných místech tolik nevyšilovali, ale Tokyo je přece jen jiné než zbytek Japonska. (popíšu v dalším příspěvku)

 

Co je ještě v celém Japonsku fajn jsou prodejní automaty. Ty s pitím najdete opravdu úplně všude. I na těch nejzapadlejších místech kdesi v lesích nad Naganem. O pití jsme se tedy nikdy nemuseli strachovat.

 

Super čistý záchody a všude! Opět i na těch nejvíc nejnepravděpodobnějších místech najdete záchod. Je pravda, že v Tokyu jsme byli úrovní čistoty a "modernosti" veřejných záchodků často nepříjemně překvapeni, ale jak jsem řekla, tohle místo je prostě jiné.  Takže můžete klidně pít litry pití z automatů a najít záchod nikdy nikde nebude problém. Většinou si můžete vybrat ze západního stylu nebo z tureckého stylu :-) Proti gustu.....

 

Co jsem taky dosti v Japonsku ocenila, jsou přesné makety jídel za výlohou restaurací, bister atp.  Tam, kde nemají makety, jsou alespoň obrázky. Jelikož japonštinou vůbec nevládnu, tohle hodně pomohlo při objednávání si jídla. Zejména v místňáckých jídelnách je jen automat s japonskými znaky. V něm si zvolíte dané jídlo, rovnou ho v tom automatu zaplatíte, vyjede vám lísteček, kterej předáte obsluze a podle toho, co je na tom lístečku napsaný vám uvaří. Takže já si vždy ve výloze vybrala pokrm, zapamatovala jsem si jak vypadá napsaný v znacích a pak už jen zmáčkla v automatu tlačítko s těmi samými znaky k objednání jídla. Naštěstí to vždycky klaplo. :-) 

 

Co se týče ono známého tvrzení, že japonský vlaky jezdí vždy na čas, tak to není úplně pravda. Takhle: úspěšně se o to snaží a určitě jsou v tom nejlepší na světě! Nicméně minuta, dvě zpoždění jsme zažili i u Šinkansenu. Taky jsme zažili zcela přerušený provoz, jak Šinkansenu, tak jedné vlakové linky v Tokyu. A to je celkem nepříjemné. Šinkansen nejspíš nenahradíte a musíte změnit plány, městskou linku lehce vyměníte za jinou. Pracovníci na nádražích vám rádi poradí alternativu.

 

Doprava jak Šinkansenem, tak i měststká je obecně celkem drahá. Stejně jako jinde v zahraničí, absolutně nesrovnatelný s českýma cenama. Popíšu v nějakém dalším příspěvku.

Makety jídla / food replicas
Makety jídla / food replicas


Do you know something you look forward to for a long time but it is thoroughly disappointing? It happened to me quite often. So I decide to expect instead of to look forward. My scale of expectation is simple from no expectation (zero) to expectation of everything (10), mostly in positive way. To be honest, in this case I expected a lot (on my scale about 8). However Japan exceeds my expectation!   How come? Let me explain↓

 

In general, Japan is viewed as a very polite society. Partially this is due to how most Japanese people conduct themselves in public. They are considerate of others more than themselves.  This is something you notice immediately after landing in Japan.

No one bumped into you when you walk down the crowded street, in the train or just wherever and if it happens, many bows and apologies will follow.

 

The focus on considerateness is everywhere. You can see billboards and hear from loudspeakers in the public space that you shouldn’t speak loudly, or have loud conversations on your cell phone …I’ve heard that silence is important in Japan as a result of Zen Buddhism – “Truth cannot be described verbally but exists only in silence” So this approach could be deeply rooted into their culture.

 

What else you probably noticed are the very clean streets despite the fact that there are hardly any trash bins around. Indeed the Japanese do hold on to their trash until they reach home or the nearest waste basket.

 

You also may have noticed a very low crime rate and it's not as if there's that particularly strong a police presence on the Japanese streets anyway. Heck, they peacefully ride their bicycles around and will even help you – very nicely – if you're lost and ask them for directions. It all leaves the general impression that everyone is law-abiding.

 

Anyway, taking a vacation in Japan is a real relaxation. Make yourself home, just not making people get in trouble nor disturb them as the way you want to be treated back as well.

 

Japan is orderly. Simply they have a system to everything. System how to manage traffic, how to boarding, how to behave in each situation... If something doesn’t work according to their system they seemed to be nervous and try to get everything into the right order. The most visible expression of this is for instance standing in line whether in waiting for the bus, toilet even to buying food in any grocery store… Or when you are paying money in stores, should place it on the provided tray. 

 

There’s basically no tipping in Japan. Not only are tips not expected, in most cases if you try to leave a tip you’ll be turned down!

 

 When traveling in Japan, you may be surprised by the large number of vending machines. They are everywhere! At each back of beyond, even in woods… don’t worry about your drinking regime.

And don’t worry about lack of toilets…because you can find the public toilets in parks, stations, department stores and restaurants. You are not going to have hard time to find them! More about Japanese hi-tech and traditional toilets fine here.

 

At many Japanese restaurants, there is plastic food out front. Fake foods or let say plastic replicas of real foods that you eat. They are designed in a way that it looks life-like but are made of plastic.

Fake food is generally displayed on the shelves of restaurants and tourists who may not know the language can get an idea of what kind of food the restaurant serves. Additionally, these fake foods also help a guide, breaking the language barrier. In many small restaurant or bistros you order and pay your meal in a vending machine. If you forget to buy the tickets, the servers will ask you to buy them first and handed over to the staff that then prepare and serve the meal. Some of the ticket machine displays only Japanese language. So we chose our meal according to food replicas, remembered how the name of the meal looks in Japanese and then chose the right option in the machine. Bit complicated, but it works ;-)

 

Trains in Japan are incredibly punctual. Being on time is counted down to the centiseconds.

However once in a while there are delays, and some of those times the delays are significant, if something happened on the road or so.  Annual average delay is 0.9 minutes per operational train, so it is the best train system probably in the entire world. Fares are generally relatively high. But the rail pass is actually a pretty good deal. If you plan on visiting several cities, you will find travel pretty reasonable in my opinion. Shinkansen are clean, comfortable, and easy to use for visitors. Local/regional JR (japan railway) are also simple to use. 

  

eating lunch in Shinkansen bento box
oběd z bento boxíku v Šinkansenu / eating lunch in Shinkansen
one of the Shinkansens
one of the Shinkansens
automat na výběr jídla v restauraci / Meal ticket machine
automat na výběr jídla v restauraci / Meal ticket machine

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    KatkaS (Sunday, 19 June 2016 21:54)

    Japonsko je skvělá země, nepřestane překvapovat a inspirovat ani zkušené japanofily :-)

  • #2

    Zdenka (Sunday, 19 June 2016 22:55)

    Ano Inspirující! To je to prave slovo! ;-)