Mt. Shosha, Engyoji a poslední samuraj - The last Samurai filming location

Japan, last samurai, shosha, himeji
Engyoji

 

Scroll down for English

 

Nejkrásnější japonský hrad najdete v Himeji (Himedži). Což je město vzdálené asi 30 minut  šinkasenem od Osaky. Jde o celý hradní komplex, s velikými zahradami. Víc o Himeji tady.

 

My sem ale nejeli jen kvůli pěknýmu hradu.  Možná už jsem to v nějakém článku zmiňovala, každopádně znovu to připomenu. Já i můj muž hrozně rádi chodíme na túry, výlety, procházky atp. Objevování čehokoli spojené s nějakým trekem je prostě vrchol blaženosti. No a to se naskýtalo právě v Himeji. Respektive kousek za Himeji... 

 

Kdo by neznal film Poslední samuraj s Tomem Cruisem...tak část se točila právě kousek za Himeji na hoře Shosha v chrámovém komplexu Engyoji. V tom filmu, Engyoji  představuje chrámy a místnosti v té vesnici ,jak tam Toma Cruise vlastně unesli....no to je celkem jedno.

picture from the Last Sammurai - source Pinterest
picture from the Last Sammurai - source Pinterest

 

Z vlakového nádraží v Himeji jezdí měststký autobus č. 8 (který staví všude možně po městě i u hradu) a ten Vás doveze až na konečnou, což je právě Mount Shosha Ropeway (lanovka na horu Shosha) Z nádraží to trvá asi 30 minut a jednosměrná jízdenka stojí 270 jenů. Bus jezdí každých asi 20 minut.

 

Od konečné můžete jít buď pěšky lesem až nahoru k chrámům. Což vám zabere tak hodinu. Výstup je to celkem náročnej. Po kameních,  nebo příkré ušlapané cestě...no vezměte si pořádné boty. Ale je to jen 371 výškových metrů :-)

Nebo jeďte lanovkou. Jedna jízda za 500 yenů a zpáteční za 900. Dostanete to i s japonským výkladem :-) 

 

Od lanovky je krásnej výhled na město Himeji a okolí. Při tom pohledu mi došlo, že Japonsko je převážně sopečnýho původu. Tady z Shoshoi vidíte jeden ostrý sopečný vrcholek vedle druhého. Bude ještě trvat, než se z nich stanou jen oblé kopečky...no a jestli vůbec! Pohled je to každopádně krásnej.

ropeway, himeji, japan, mount shosha
lanovka na horu Shosha a vyhled na Himeji
Kannon dieties
maly bůžek

Od horní stanice lanovky vedou 2 cesty. Je celkem jedno kterou cestou půjdete tam a kterou zpět. Jedna cesta je lemována mnoha malými soškami, zoprazující bůžka milosrdenství - Kannon Bosatsu, v různých pozicích. Každá soška je jiná a s tak úžasnými detaily. Bavilo mě uvažovat, co asi ta která znamená. Po cestě jsme si samozřejmě zazvonili na buddhistický zvon, prošli klasicky Niomon bránou (o těch jsem psala už v přízpěvku o naganu) a pokračovali obklopeni spirituálním fluidem až k první úžasné budově – Maniden. Což je překrásná dřevěná svatyně. Byla zde postavena už někdy kolem roku 970, ale v roce 1921 vyhořela, takže ji museli postavit znova. Což jim trvalo 2 roky. Byla jsem opravdu nadšená. Je to krása! Velkou sochu boha Kannon jsme neviděli, je zakrytá, vystavují ji jen 18 ledna.

Dole pod Maniden je takovej kiosek, kde si můžete dát jídlo i zmrzlinu. Což jsme pod slunečníkama samozřejmě udělali! 

Od Manidenu vede cesta lemovaná snad stovkou sošek boha Jizo. Někde jsem se dočetla, že to je ochránce cestovatelů, resp. ukazuje správnou cestu (i přeneseně). Nicméně stovky těchto sošek prý znázorňují duchy nenarozených, nebo dětí zemřelých při porodu. Bůh Jizo tyto duše ochraňuje dokud nejsou znovu připraveny se narodit - dokud nenajdou cestu na tento svět.

sošky boha Jizo
sošky boha Jizo

Nicméně vyšli jsme pár desítek metrů a to už se před námi otevřel úžasný povědomý prostor lemovaný dřevěnými budovami kláštera známými jako Mitsunodo. Jsou zde rozděleny následovně:

Daikodo = hlavní hala – sedí tu zlatý Buddha! Wow!

Jikido = zde mniši jedli a spali

Jogyodo = gymnasium – tady se mniši učili

 

Přístupný je jen Jikido a to obě patra. Dole se pořádají kurzy kaligrafie a nahoře jsou výstavy původních předmětů.

Mě hodně moc bavil ten prostor, nejen uvnitř budov.  Prostě tohle místo celkově na mě působilo tak uklidňujícím, mírumilovným dojmem svádějícím k meditaci…

 

Hora Shosha nepatří mezi vyhledávaná turistická místa, takže je tu klid. Opravdu to umocňuje zenovou atmosféru místa. Za mě doporučuji všemi deseti!


Mount Shosha is the site of Engyoji, an atmospheric temple complex with a history of over 1000 years, which was partially used in the filming of the Last Samurai movie. Located at the edge of Himeji City, the mountain can be accessed in only 30 minutes from the city center by bus nubmer 8 and than the ropeway or you can  hike up the mountain. Hike is not easy so good shoes are must! Along the way there were some signs, but only in Japanese. 

 

From the top station of the ropaway is panoramic view of Himeji city and the Harimanada Sea. There are many other view spots along the eastern trial. btw there are the thirty-three statues of the principle images of the pilgrimage or god of mercy lined up along the trekking route to the fisrt temple called  Maniden - massive wooden building supported by wooden pillars. Originaly it was buit sometimes around year 970, however due to fire in 1921 it had been rebuild.

 

There are rows and rows of little Jizo figures lined up the slope below the Maniden that represent the spirits of infants who do not survive pregnancy or birth. Jizo is said to protect them until they are ready to be reborn.

 

We came across these amazing Jizo statues and after another 5 minutes or so, we reached the three massive wooden temple buildings which are used in the Last Samurai. They are known as Mitsunodo:

  • the Daikodo = main hall was famous as a training center for priests.  This building is dedicated to the Incarnation of Truth.
  • Jikido = lodging and dining hall, now exhibiting temple treasures
  • Jogyodo = gymnasium or training hall for the spiritual practices of the monks - inside is the big gold buddha = The Amida Buddha 

Anyway Mount Shosha is not considered as a tourist hotspot. There were just a few tourists. So we could enjoy this spiritual place without any anoying interuptions. Engyoji temple complex is without a doubt one of the most impressive I’ve seen. Such calm,peaceful and relaxing place!

 

Do not forget to ring the buddhistic bell near once you are on the way back to the ropaway. The bell can be rung by the pilgrims and when you ring it, you should make a wish for world peace. It is a lovely to hear the bell from wherever you are on the mountain – a constant ringing out of peace and compassion.

dinig spot, mount shosha, himeji, japan, dining japan, food japan,
dining spot under Maniden, venkovni posezeni na svacinu pod Manidenem
Shosha, Himeji, Japan, samurai
Maniden temple
Daikodo, Japan, Shosha,
Daikodo - lecture hall

Write a comment

Comments: 0