Himeji

Himeji Castle, Japan, Castle Japan,
Hrad Himeji

Scroll down for English

 

Šestipatrový hrad v Himeji (Himedži) byl první z Japonských hradů regisrován v UNESCO. Je považován za mistrovské dílo japonského architektonického stylu, který měl vrchol někdy v 17.století. Tomuhle hradu se přezdívá "hakuro-jo” , nebo-li Bílá Volavka. Prý připomíná bílou volavku při vzletu. No nevim, Každopádně bílej opravdu je.

Hrad uvidíte už od vlakového nádraží, se kterým je vlastně spojen dlouhou, širokou ulicí lemovanou stromy Gingo.

Oblast patřící k hradu se rozprostírá na 107 hektarech. Doménou je tedy hrad na malém kopečku uprostřed. Se všemi přidruženými budovami čítá přes 80 objektů. Má rozhodně cenu prohlédnout zahrady. Zejména pokud jste tu na jaře a všechno kvete -zejména sakury! Nebo na podzim, kdy je zas všechno krásně barevné.

 

Jinak hrad samozřejmě sloužil jako feudální sídlo téměr 3 století až do roku 1869 kdy padla vláda Šóguna (vojenský vládce) a byla obnovena moc císaře.

 

Čím jsou japonské hrady? 

Jsou symbolem autority a moci vládce. Nicméně právě ve válečné éře byli budovány i jako praktický symbol vojevůdcovstí. Tady sídlili ti válečníci, samurajové. Měli zde potřebné vybavení a interiér byl uzpůsoben rychlému vytažení do boje v plné zbroji.

Právě i hrad Himeji je velice robustní a má všechny útočné i obrané aspekty. Viz speciální okna, speciální podlaží na zbraně, příkré, vysoké, obrané zdi atp.

 

Zaměřte se na okna

Zmínila jsem speciální okna. Okna hradů v Japonsku jsou dost často vybaveny svislými, úzkými, dřevěnými příčkami. Ty chránily hrad před invazí nepřátel, před útoky šípy a ostatními střelami. V malých pevnostech jsou hodně podobná okna, těm se říká "lucerničkové okno". Jsou natřeny černým lakem a pokryty takovými zlatými plátky. Úplně původně se tenhle styl používal v buddhistické architektuře pro Zenové chrámy a až později byli používány jako nóbl dekorace.

 

Hrad v Himeji je rozhodně velikej, nicméně projdete ho celkem rychle. U vstupu vyfasujete igelitku na boty, ty si celou dobu prohlídky ponesete v ruce. Podlahy jsou dřevěné, je tam spousta schodů přes všechna ta patra a pěkný výhledy z oken. No a to je všechno. Všechna patra jsou v podstatě prázdná. 

 

hrad zázraků

Během druhé světové války bylo město Himeji dvakrát bombardováno a vyhořelo úplně do základů. Jedna bomba také spadla na hrad, ale naštěstí nevybuchla, takže nevznikl požár. Všichni si mysleli, že je hrad zničen. Nicméně když se přišli podívat na tu spoušť po posledních náletech, zjistili, že hrad zůstal nedotčen stát nad ruinami města.

 

map Himeji Castle
map Himeji Castle

Himeji Castle was the first in Japan to be registered as UNESCO cultural world heritage site. It is considered as a masterpiece from the times when Japan’s unique castle architectural techniques had reached their peak around the year 1600. It is also called “hakuro-jo” (white Heron Castle) because of its white exterior and supposed resemblance to a white heron taking flight. Well, I am not sure about the heron, but yeas, it is definitely white :-)

 

The six-tiered castle is visible immediately upon leaving Himeji Station. Otamae Street, lined with ginkgo trees, leads directly from the station exit to the castle gate. The castle property, situated on a hill summit in the central part of the Harima Plain, covers 107 hectares and comprises eighty-two buildings

The castle functioned continuously as the centre of a feudal domain for almost three centuries, until 1868 when the Shogun fell and a new national government was created.

(The shogun controlled foreign policy, the military and feudal patronage. The role of the Emperor was just ceremonial.)

 

What are the Japanese Castles? 

They was a symbol of authority and power for the lord. At the same time, the Japanese castles built during the Warring States period were filled by the wisdom and techniques required for a military facility. Despite its graceful external appearance, Himeji castle was also built with a robust structure taking sufficiently into consideration the defensive and offensive aspects.

  

Focus on Windows 

The windows of the castle are equipped with thick lattices in order to prevent enemy invasion as well as attacks using arrows and bullets. On small keeps, there are highly decorated windows called “lantern windows" painted with black lacquer and covered with gold leaf pattern. Those were originally featured in Buddhist architectural style for Zen temples and then were used as the symbol of noble buildings.

 

Despite its popularity, the main keep can be seen and appreciated pretty quickly. If you like climbing stairs and looking out windows, go wild, because most of the six tiers are completely empty otherwise. Your only activity per floor is to read the occasional plaque and then climb some more stairs to another empty floor. However, the view from the windows of Himeji and the mountains behind it is stunning.

 

 

The castle of Miracles

During the Second World War, Himeji City was bombed twice and the town was burned to the ground. One bomb also hit the castle but luckily failed to explode and fire was avoided. On the day after the air raid, people shed tears seeing that the Himeji Castle remained intact in the middle of a city turned into burning ruins. 

Rozpis

otevírací hodiny

09:00–17:00(poslední vstup v 16:00)

09:00 - 18:00 přes léto (květen - srpen) (poslední vstup v 17:00)

Zavřeno 29. a 30. prosince

 

Vstupné

dospělí (od 18 vejš): 1000 jenů

studenti: 300 yenů

 

Kombinovaný lístek pro Hrad a zahradu Kokoen

dospělí: 1040 jenů

studenti: 360 yen

 

Schedule

opening hours

09:00–17:00(entry 16:00)

09:00 - 18:00 in summer (April 27–August 31) (entry 17:00)

Closed December 29 and 30

Admission fee

Adults (18 years old and over): 1,000 yen

Students: 300 yen

 

Combined ticket for Himeji Castle and Kokoen Garden

Adults: 1040 yen

Students: 360 yen


Location


Gallery

Write a comment

Comments: 0