Matsumoto

Japanese Alps, Matsumoto Castle,
hrad Matsumoto a japonské Alpy v pozadí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For English scroll down

 

Jelikož do Matsumoto nejezí šinkansen, je toto městě celkem odstíněno od zahraničních turistů. Nicméně na jaře při rozkvetlých sakurách si sem cestu spousta lidí najde. A ono to fakt stojí za to. My jsme ho navštívili dopoledne před cestou z Nagana do Tokya. Cesta normálním vlakem z Nagana zabere asi 50 minut.

 

Jestli se hradu v Himeji říká Bílá volavka, tak černému hradu tady v Matsumoto zas Vraní hrad. Prý pro jeho černou barvu.

 

Jde o nejstarší dochovalý hrad v celém Japonsku je ze 16.století. Okolo vodní příkop z ochočenými kapry! Koukněte na naše video tady.

 

Hrad vypadá jako by měl 5 pater, ale klame tělem! Je jich 6. Uvnitř je jedno tajné podlaží. (3.podlaží). Jde o temné patro oken. Nepřátelé, kteří na hrad chtěli zaútočit o tomto patře na první pohled nevěděli, bylo proto skvělým útočištěm pro obyvatele hradu v neklidných dobách. Ale i tajnou zbraní válečníky. Představte si, že jdete dobít hrad a najednou tam na vás čeká plná místnost válečníků o kterých jste neměli ani potuchy!

Když to vezmu patro po patru, tak přízemí sloužilo pro uchovávání jídla, zbraní a střeliva.

V druhém podlaží člověka překvapí, jak moc je tu světla. V jižní, západní a východní stěně jsou veliká okna. Nejsou samozřejmě skleněná, ale sestávají ze svislých dřevěných latí. Tomuhle typu okna se říká válečnické. Jednak brání přístupu do hradu lidem, kulkám, šípům  - hůř se zaměřuje na ty díry mezi laťkama, navíc když jsou černě natřeny! A co teprve v noci! Nicméně tohle patro bylo využíváno samurai, jako jejich noclehárna. Nyní tu najdete výstavu starých pistolí a jejich příslušenství.

Čtvrté patro patřilo nejvyššímu pánovi hradu. Páté pak sloužilo jako místo pro všechny důležité schůzky a jednání. No a poslední 6. podlaží bylo jednak určitou kanceláří a jednak ve válečných dobách se odtud sledovali nepřátelé. U stropu visí něco jako olltářík, zasvěcený Bohovi 26 nocí Nijuroku-ya-shin, který Matsumoto ochraňuje.

Hrad Matsumoto má ještě takovou přístavbičku. Určitě si toho všimnete. Je to takovej pavilonek, kterému se dají otevřít velká okna ve všech třech stěnách. Jde o pozorovatelnu měsíce. Samozřejmě pozorovat se dá od tud i šrum v zahradách hradu.

japan coffee matsumoto
vizitka a mapka kde najdete "czech friendly" kavárnu

Na hrad se dostanete krátkou tak 15 minutovou procházkou od vlakového nádraží. Městečko je nádherný, plný kavárniček, malých obchůdků. Žádnej spěch, chvat...prostě pohoda.

 

Zažila jsem tu největší šok!

Při cestě zpět na vlak jsem se chtěla stavit na zmrzlinu hned na rohu v jedné kavárničce kousek od hradu. Vejdu dovtnitř. Nekoukám doleva, doprava v podstatě rovnou zamířím hladově k zmrzlině...v tu chvíli mi můj muž klepe na rameno ať se rozhlédnu. Na poličkách po celé kavárně byly jen české knížky, zejména pohádkový. Zjistili jsme, že paní majitelka byla několikrát v Čechách. Česky uměla líp než anglicky. ČeskouRrepubliku uplně zbožnuje a  prý že Matsumoto je partnerským městem Litomyšle!

Tady uprostřed japonska v horách jsme něco takového vůbec nečekali. No zahřálo to u srdce! :-)

ona kavárna zvenku
ona kavárna zvenku


City of Matsumoto is pretty close to Nagano, where the Olympics were held in 1998 and is also on our list of places to visit here in Japan. Common train from Nagano to Matsumoto takes cca 50 minutes. Matsumoto castle is located only a fifteen minute walk north of Matsumoto station.Alternatively, the Town Sneaker Bus departs from in front of Matsumoto Station every 30 minutes and makes a circular trip to all city sights. It costs ¥190 each time you get off. But I recommend to walk because this is such a nice city with a number of tasty restaurants, and mostly small buildings. Ii is soo cute! 

 

Matsumoto Castle is the oldest existing castle in Japan and one of Japan’s premier historic castles. While Himeji castle is called  White Heron, Matsumoto castle has its nickname as well - Crow Castle. Probably because of the black color and elegant black roof.

 

The castle tower, consisting of 5 layers but 6 floors. There is one floor that cannot be seen from the outside; it was a secret to the castle’s enemies. Therefore, warriors stayed here during wartime. This floor is dark with very little sunlight coming in through the south wooden grill.

 

1st floor was used for the storage food, weapons and ammunition. 2nd floor is much brighter than the others because of the three vertical grills (warrior windows). The floor has 4 rooms which were used as a place for warriors to assemble. Today the floor contains a harquebus (gun) collection and valuable related material.

4th floor is believed to be used as Gozaisho which is the living space for the lord, when he is in the keep. 5th floor was used for tactical meetings of military officers. 6th floor the top one, was used a s a bourou a watchtower for enemies during wartime. The ceiling was built using the curved beam technique. A god named Nijuroku-ya-shin (god of 26 nights), who protects Matsumoto Castle, has a dedication in the center of the ceiling.

There is also one special thing in the first floor - Moon Viewing room. Three sides of the room are open to the air when sliding doors are opened. Vermilion-lacquered walls around the room and ship-hull-shaped ceiling create a wide-open feeling. Here Samurai on a clear night watched the moon with their beloved.

 

Once you climb the extremely steep and narrow stairs, you should be able to realize traces of the various efforts made to make things difficult for invading enemies. However, when you reach the top floor, you will recover from the fatigue after seeing the beautiful mountains of the Japanese Northern Alps.

And while you’re are up there, looking out over the City stretching below them through the narrow slit windows, you might imagine yourself as a yumi (japanese bow) wielding warrior or as one of the many foot soldiers pouring hot water out onto an advancing enemy. Or standing at the top of the narrow staircase to the lords chamber they might imagine themselves as one of the Samurai class holding off enemies. 

 

Armors equipped with a typical battle accessories are exhibited in the Matsumoto Castle. This armor is equipped with a sword on the waist, a ramrod for loading bullets on the back, a bullet case on the waist and an ignition agent case hanging from the shoulder that looks like a gourd. On top of that, if a matchlock is carried, it weights a total of 20kg or less.


Write a comment

Comments: 0