Znojmo

for English scroll down

 

Kdo by to byl čekal, že na Jižní Moravě kousek od hranic s Rakouskem najde takový skvost...Znojmo. 

Trochu mi připomíná Tábor. Nejspíš pro krásné historické centrum s výhledem na řeku. Pohádkovýma baráčkama a křivolakýma uličkama.

 

Nejvíc jsme byli uchváceni kostelem sv. Mikuláše a vyhlídkou na něj od Rotundy sv. Kláry v areálu pivovaru. Tam je totiž od roku 2000 vybudovaná "jižní cesta" podél hradeb a právě z ní je nejlepší pohled jak na kostel, tak vedle něj na patrovou kapli sv. Václava a údolí Dyje.

 

Zmíněný kostel svatého Mikuláše původně stál mimo střed města na vrcholu skalnatého návrší nad Dyjí. Tam stojí stále, ale už není mimo město :-)

 

 "Za nejstarší zmínku o kostele sv. Mikuláše ve Znojmě můžeme považovat denáry ražené ve Znojmě za Knížete Lutolda asi r. 1103, na kterých je vyražena silueta kostela a nápis. S. Nicolaus. Jednalo se snad o kupecký dvůr na skalnatém ostrohu proti znojemskému hradu, jehož součástí byla také kaple sv. Mikuláše, patrona kupců." 

 

Nicméně původní podoba dávno zmizela a ve 14. století byl přestavěn na gotický chrám.

Jedná se o trojlodní chrám sálového typu s klenbami stejně vysokými ve všech lodích s dlouhým presbytářem o celkových rozměrech 60 x 22 m.

 

"Chrám měl původně 2 věže v rozích přechodu lodě a presbytáře. Severní věž byla očividně zakomponována do nové stavby z dřívějšího kostela, kde sloužila jako městská věž strážní a již r. 1422 musela být částečně zbořena pro špatný stav. Jižní věž byla taktéž zbourána a to až do základů když hrozilo zřícení v r. 1838."

 

Mimochodem v roce 1492 byla k jižní lodi přistavěna kaple, kterou si zaplatil bohatý měšťan. Také na hřbitově vznikla dvoupatrová kaple, kterou tu dala postavit zámožná vdova.


Rotunda sv. Kateřiny byla postavena snad již před polovinou 10. století, nicméně nejpozději v letech 1019-1034 při výstavbě znojemského hradu, byla rotunda znovu opravena, celá omítnuta a vyzdobena malbami, z nichž velkou část můžeme ještě i dnes obdivovat!

Řád klarisek v roce 1555 prodal Rotundu městu městu, které okolo staví pivovar. Pozdější soukromí vlastníci pivovaru rotundu poškozují využitím jako sklad dřeva, chlév pro prasata, pivnice, košíkářská dílna...

Vnitřek budovy je pokryt nástěnnými malbami, moderní histografií pojmenován jako přemyslovský nástěnný cyklus. Malby na kupoli symbolizují nebe, kde jsou evangelisté a archandělé. Pod nimi je 19 českých knížat a 8 moravských údělníků. Dalším výjevem je původ přemyslovské dynastie.

Klima v rotundě je neustále sledováno, na jeho závislosti je podmíněn vstup dovnitř. Za deštivého počasí se do rotundy nesmí. Vstupné je relativně drahé (90,-). Maximálně může být v rotudě 10 osob za hodinu. Je to doklad starých časů a velmi zajímavá památka.

Na terase u Rotundy si můžete ve stánku koupit Znojemské pivo z pár kroků vzdáleného pivovaru a užít si ten dechberoucí výhled.

Nebo ještě rychle zaskočit do do znojemského hradu, respektive zámku, který je právě částečně přestavěn na pivovar a prohlédnout stálou expozici  "Z dějin Znojemska".

Znojmo
pohled na pivovar a rotundu a hrad od kostela sv. Mikulase

Za pěkného počasí, které je tu dost často, se vydejte i na radniční věž! Z ní budete mít celé město a okolí jako na dlani. Výška věže i s kopulí je téměř 80 m. Stavba je zbudována na skále a její základy jsou až 3 m hluboké. Většina nosných trámů pod střechou věže je dosud původních – starých přes 500 let!

"Radniční věž měla v minulosti také praktický význam. Býval na ní strážný, který měl za úkol ve dne i v noci sledovat město i okolí. A aby svoji službu nezanedbával, musel každou hodinu hlásit čas. Tato strážní služba měla v minulosti jistě velký význam, neboť město Znojmo bylo se svým hradem zapojeno do soustavy strážních hradů na jižní hranici českého státu. V pozdějších dobách se hlídky omezovaly pouze na hlášení požárů. Původně věž ochoz vůbec neměla (ten byl zřízen až při velké opravě věže v letech 1592 – 1595) a strážný pozoroval okolí z malé místnosti, která uprostřed věže zůstala a dnes je obklopena uzavřeným ochozem. V 19. století byl na věž zaveden i telefon. Strážní služba na věži byla vykonávána až do roku 1924."

Pro nás neználky je Znojmo synonymem okurek potažmo vína. Ale to neznamená, že tu nenajdete třeba perfektní kavárnu, restauraci, nebo hospůdku pro pivomilce...

 

Ůplně nejdřív jsme narazili na čokoládovnu Chocolaterie Jordi's, hned kousek vedle kostela sv. Mikuláše. Jordi´s chocolate byla založena v roce 2010 v Hradci Králové. Nejdřív jako salon čokolády a pak i manufaktura. A tak se zrodil první český výrobce tabulkové čokolády metodou od bobů po tabulku, který se snaží navázat na tradici české čokolády. Samozřejmě, že čokoládů pánů Stejskala a Koudelky si můžete pořídit i jinde, ale já byla mile překvapena, že jsem ji našla i ve Znojmě. Pořídila jsem si čokoládu z ovčího mléka, která bohužel nenaplnila moje očekávání, nicméně extra hořká, která byla extra jemná mě naopak překvapila...ňami!

čokoládovna Jordis
čokoládovna Jordis
vegetarianska restaurace Na Věčnosti
vegetarianska restaurace Na Věčnosti

 

Den před naší návštěvou Znojma jsme se strašně přejedli hovězích steaků... takže na oběd jsme hledali něco lehkého nejlépe bez masa prosím! No a našli! Hodně velký a milý překvapení nás čekalo ve vegetariánské restauraci Na Věčnosti. Jednak první wow dojem udělal interiér. Nepopsatelný, koukněte níže na fotku. Po přečtení jídelního lístku jsem byla lehce v rozpacích když jsem tu viděla smažák, nakládanej hermelín,halušky, tvarohový knedlíky...což mi prostě nějak nejde dohromady se zdravým životním stylem, ale možná je to jen můj dojem. Nicméně to jsme si neobjednali. Vybrali jsme si rizoto s hříbky - bylo moc dobrý,rejže nerozvařená, hříbků spousta, no a taky spousta smetany a parmazánu...prostě nic špatnýho, dieta nedieta :-) a gratinovanou brokolici se salátkem - byla tam nějaká směs koření, kterou jsem neidentifikovala, ze které byl můj muž úplně na větvi! Nicméně já bych preferovala čerstvý bylinky. Nechci dělat nějké unáhlené závěry, mám od x lidí potvrzeno, že jim tu mooc chutná a jdou sem vždy ,když jsou poblíž. Je vidět, že se tu majitelé i servis fakt snaží a to oceňuju! Najdete tu jídla i z tempehu a s tofu, ale zařadila bych víc bezlaktozovych, raw a veganských možností...ale to už je zas na jiný povídání....

Po obědě nesmí chybět kávička. No a ve Znojmě nás všichni posílali do Kavárny U Mlsného kocoura...a my ji museli vyzkoušet. Kromě kávy tu mají samozřejmě dorty a také čokoládové pralinky, ale o těch psát nechci. Ta káva! No prostě nadšenost! Dali nám vybrat ze dvou druhů, etiopskou nebo kolumbijskou. Nicméně věřím, že se mění. Připraví vám všechny variace kávy. Je pravda že jsem nevyzkoušela cappuccino, což je zatěžkávací zkouška pro všechny kavárny kam přijdu. Nicméně po obědě jsem se těšila na espresso. A to mě prostě nadchlo.

 

Takže do Znojma určitě jeďte. Dá se toho tady dělat spoustu. Kvalitní turistické informace najdete na tomto odkazu.

Dyje řeka
výhled na řeku Dyji a terásku u Rotundy

English version will be posted very soon....stay tuned!

Write a comment

Comments: 0