Co dělat v Šintoistickém chrámu -  What to do in Shinto Shrine

Scroll down for English

 

Když jste na jakékoli svatém místě, ať už je to křestťanský kostel, islámská mešita ,nebo buddhistický chrám, vždy byste se měli chovat s respektem k danému místu a všem lidem, pro které má posvátný význam a je jedno zda jste či nějste nějkým způsobem věřící.  

 

Jako turista a příslušník  jiného náboženství nemusíte dodržovat postupy pro daná náboženství typická. Ale je fajn je alespoň zhruba znát.

 

Tady příklad jak se modlit v japosnkých šintoistických chrámech.

Než vejdete onou šintoistikou bránou je třeba se uklonit. Brána vlastně odděluje svět lidí od světa bohů.

 

Teď jste tedy ve světě bohů. Po cestě za bránou nechoďte ve prostřed ale po straně. Prostředkem chodí jen bohové.

 

Před tím, než se v chrámu pomodlíte, či vyslovíte svá přání, je třeba se očistit. K tomu slouží nádržka s tekoucí vodou a naběračkami.

Do pravé ruky uchopíte naběračku, naberete vodu a lehce polijete levou ruku. Pak přehodíte do druhé ruky a lehce polijete pravou ruku. Jako posledni si přelijete do pravé ruky trochu vody a vypláchnete si pusu. No a teď jste připraveni na modlení :-)

Ema
Ema

Vezměte si pěti jenovou minci. Té se říká goen, což znaméná  štěstí. Vhoďte ji do příslušného boxu na mince. Pak se 2x ukloňte, 2x tleskněte, řekněte modlidtbu a pak ještě jeden úklon.

Když tleskáte, mějte levou ruku výš než pravou. Levá symbolizuje Boha a pravá Vás. Tím, že máte levou výš, vyjadřujete Bohu svůj respekt.    

 

V chrámu si můžete taky koupit štěstíčko! Většinou za 100 yenů si vylosujete lístek, kde je napsáno co vás čeká, nebo jen slovo, nebo nějaká báseň, kterou si vyložíte podle sebe.

 

Dál je ještě možné napsat přání na dřevěnou tabulku, a zavěsit ji na příslušné místo. Říká se to mu japonsky Ema. No a pak už jen doufáte, že se přání splní...Tak hodně štěstí!!


Respect sacred site, whatever they are! It could be church, mosque or any other shrine. Simply show respect and tolerance to all religions.

As a tourist and member of other religious you are not able to duly follow the particular way of the behaviour in the visited place. But it is good to know a bit what the proper behaviour should be. 

 

Find below what to do in Shinto shrines in Japan.

 

You should to make a bound before each gate. Then you can enter. The first gate basically separates people and Gods. Once you are in the secret place walk along side rather then in the middle because that is God’s path!

 

Before you go and pray you have to wash your hands and rinse your mouth in a water basin area.

Tate the ladle in your right hand and pour water over your left hand, then switch hands and pour water over your right. Then take some water in your right had ad rinse your mouth. Put the ladle back…now you are ready to go pray.

 

Take 5 yen coin…this is called Goen which means good luck. Then drop your coin in the coin box, bow twice, clap twice, say prayer and bow once. Once you clapping your hands, make sure that the left hand signifies God, is higher then right hand (which signifies you).

By lowering your right hand, you lower yourself to pay respect to God.

 

You also can try Omikuji (fortune) in the shrine. It cost usually 100 yen. You just pay for it in a dedicated place and choose one piece of paper where should be writen sometimes one word symbolised your future, or some poem which again symbolised what will happen to you.

 

Other things you can try is Ema (wooden plaques for wish making) you write a wish on the one side, hang it up and wish it comes true ;-)

Good luck!

Write a comment

Comments: 0