Gokarna

Scroll down for English

 

Gokarna je městečko na severu státu Karnataka. Za posledních pár let se celkem rozrostla, ale stále má svůj starý, historií a mystikou opředený génius loci.

Byla by to jen obyčejná rybářská vesnice, nebýt chrámu zasvěcenému hinduistikému bohovi jménem Shiva (Šiva). 

 

Díky tomu sem jezdí poutníkci z celé Indie. Je to totiž považováno za jedno z nejposvátnějších míst Indie. Hned vedle Varanasi na řece Ganze a Mount Kailash v Himalájích.

 

V uličkách Gokarny potkáte spoustu poutníků, farmářů z okolních vesniček, zbohatlíků z Bangalore, žebráky s krvavý podlitýma očima a zdrogovaným pohledem mířících od chrámu Mahabaleshvar na pláž, hippíky staré i nové éry a sem tam nějakého toho zápaďáka s ledvinkou u pasu.

 

Dnešní Gokarna je totiž v sezóně místem potulných kadeřníků, masérů, účitlů jógy a muzikantů. Tito všichni inzerují své služby na ručně vyráběných plakátech (rozuměj papírech vytržených z bloku), které vylepují po turistických restauracích. Na většině z nich není ani adresa, ani telefon, jen informace, že toho a toho kadeřníka, maséra... potkáte například v Om Café od dvou do pěti atd. 

 

 

Centrum Gokarny tvoří jedna dlouhá ulice plná obchůdků okolo onoho posvátného chrámu Mahabaleswar, do kterého ovšem turisté nemají přístup. Pouze hinduisté mohou vstoupit na jedno z nejposvátnějších míst svého náboženství. Váže se tu k tomu pěkná pověst, tak jako ke všem hinduistickým posvátným místům. Dejte vědět  do komentářů zda jí chcete znát, kdyžtak vám ji převyprávím.

 

Kousek za Mahabaleswarem cestou od pláže se hlavní ulice stáčí doleva (a mimochodem najdete tam boží bistro) a po vedlejší ulici směrem doprava dojedete k nádrži s vodou - Koti Tirtha, a můžete pozorovat místní při praní, očistě, ale i Brahminy (to jsou indičtí duchovní) recitující úryvky z Véd. 

 

Mezi pláží Gokarna a Kurdle beach, je na kopci ne zrovna lehce nalezitelná, ovšem o to mystičtější jeskyně. Uvnitř je jakýsi oltář a symbol boha Šivy. Průzor vyhloubený ve stropě jeskyně přináší kužel světla přímo na oltář. Fascinující! Ševelící netopýři a možná přítomnost kobry jen přispívají k takové vibrující, rozechvělé atmosféře  jeskyně. Přístupný je jen kousek, zbytek čeká ještě na prozkoumání.

 

Po cestě k Šivově jeskyni stojí na útesu nad pláží chrám, respektive dva. Před prvním hinduistických chrámem zasvěceným bohovi Višna, je nádrž na vodu. Zde se opět lidé myjí, přeneseně i doslova se očišťují, přináší rýži a peníze Brahminům. Pramen vody tryskající vedle chrámu je normálně pitný, tak si nezapoměňte doplnit vodu v láhvi.

 

Pak si vystoupáte pár schodů, pokocháte se úžasnými pohledem na Gokarna beach, obejdete chrámek na vrcholku, doufáte, že nepotkáte žádného hada a pokračujte přes Šivovu jeskyni na Kurdle Beach

 

Z centra Gokarny přes kopec kolem chrámů Rama Teertha a Bharatha Gudi a Shivovi jeskyně jsme se přesunuli na Kudle beach. Malá plážička obklopená různýma restauracema. Mnohé z nich nabízí rovnou i ubytování v betonových, kamenných, či dřevěných budkách s lůžky různé kvality a společným záchodem. Hned za pláží jsou políčka a pár vesniček. 

 

Evička, která sem jezdí už léta, nám ukázala své oblíbené pohoštění u Lakšmí. Nezasvěcení se sem jen sotva dostanou. Lakshmí dělá boží snídaně a kafe! Ale i super kormu. Navíc za pár rupíků.

 

Po obědě u Lakshmí jsme se vyvalili na zevlovadlo v Om Shanti Cafe. Ležet s pivem ve stínu na zevlovadle a pozorovat lidi na pláži je super meditace :-)

 

 

Jak z Gokarna Beach tak z Kudle Beach můžete jet lodí na hůř dostupné o to krásnější Om Beach a Half Moon Beach a možná ještě dál. Já jsem si je nechala na příště a pokračovala v zevlování...

 

Obrazky jsou zcela dole.


Gokarna is a village growing awkwardly into a town. Gokarna is old, with a history that stretches into the remotest parts of human memory. For most of this time, it has been a village of fishermen and farmers with a single distinction: a temple that is believed to contain the soul of Shiva. The Mahabaleshwar Temple. Pilgrims from the remotest parts of India come to this place, which is considered one of India’s holiest places, an equal of the god Shiva’s two other abodes, Varanasi on the Ganges and Mount Kailash, in the Himalayas.

 

Tourists are not allowed into Mahabaleshwar Temple. Only Hindus could enter Hinduism’s most sacred temples.  If you wants to experience Gokarna in its true form, then the festival of Shrivratri, held anywhere from mid February to mid March, is ideal. However do be prepared for the crowd. 

 

In the Gokarna's streets you can meet farmers from neighbouring villages, Bangalore fatcats and sadhus with bloodshot, drugged-up eyes make their way through its temples to the beach, Germans with a vast Buddha belly, hippy vagabonds, women wore rough cotton, cheap bangles and bells around their ankles, unwashed British youngsters on a gap year and small families on a cheap beach holiday...They all are here to find something, feel something...maybe just yourself.

 

Gokarna is also the seasonal home of itinerant hairdressers, masseuses, yoga teachers and musicians, who advertised their services by pasting notices on restaurant walls. The notices – usually handmade, decorated with coloured pens.Most didn’t list an address, some not even a telephone number, just an information when and where you can find them .. “at the Surya Café from 3-5pm”.

The one main street that leads to the beach was full of all sorts of shops and local bistros. If you walk the road from the beach you came at an intersection busy with vegetable sellers, stray dogs, buzzing motorbikes and scavenging cows. Turn right, the road narrows in the jumble of old houses around Koti Tirtha, Gokarna’s bathing tank.

 

Once we explored Gokarna, we were headed to Kudle Beach. It is half an hour walk from Gokarna. But we needed to enjoy an every view on the both beaches and wanted to explore both temples on the cliff above the Gokarna, so it took much more time :-) There are the Rama temple, which a simple one. 

However next the temple the water flows from the hill. Where the stream emerges, a small tank has been built, and even though the temple is kind of deserted, there are many people bathing here. A little further up, near the temple, is another spring. It is clean and it is meant for drinking.

 

The Shiva Caves is in the middle of nowhere. It is extremely dark inside for obvious reasons. So be sure to carry a flashlight while you are on your way to the place. The caves aren’t overly large but are an enjoyable walk that’s bound to fill you with awe. Time your visit at the right time, and you’ll see the bats leave the cave too :-)

 

On the Kudle Beach, friend of mine - Eva, showed us the secred lunch spot runed by a local woman Lakshme. Check out the short video from there.

 

After the delicious and cheep lunch, we relaxed on the bench in Om Shanti Cafe and just watch people on the Kudle beach. I was no intend to go by boat to the near beaches (Om Beach and Half Moon) They are for sure pretty, calm and just amazing. But drink a beer, relax, do not think about anything, that is the kind of meditation that I prefer :-)

Gokarna, Hindu Temple
chrámeček nad Gokarnou, kousek vedle vyrábí ty cihly, Hindu temple on the cliff near Gokarna

Koti Tirtha v centru Gokarna...Je potřeba se pořádně umýt :-)

Koti Tirtha in the Gokarna.....It is necesary to wash yourself :-)


Vsechny obrazky nahore jsou z Gokarny

This Pictures above are all from Gokarna


Obrazky z cesty z Gokarny na Kudle beach a nakonec Shivova jeskyne.

 

These pictures are from our journey from Gokarna to Kudle Beach, the last 3 are from the Shiva cave.

Write a comment

Comments: 0