Cesta do Dárdžilingu

Dárdžiling je dalším Indickým městem kontrastů, ovšem ne jen tak ledajakým. Jde o město křivolakých uzounkých uliček, strmých schodů, které často nikam nevedou. Město plné džípů, tůrujících své motory při proplétání se serpentinami města a přilehlých oblastí a snažících se v čím dál řidčím vzduchu uzmout kousek kyslíku pro sebe. Ale zejména je to město čaje a hlavně neskutečných výhledů na Himaláje!

Těšila jsem se sem, ale po prvních pár hodinách jsem v zoufalství chtěla hlavně domu.... Hned vysvětlím proč.

Read More 0 Comments

Gokarna

Scroll down for English

 

Gokarna je městečko na severu státu Karnataka. Za posledních pár let se celkem rozrostla, ale stále má svůj starý, historií a mystikou opředený génius loci.

Byla by to jen obyčejná rybářská vesnice, nebýt chrámu zasvěcenému hinduistikému bohovi jménem Shiva (Šiva). 

 

Díky tomu sem jezdí poutníkci z celé Indie. Je to totiž považováno za jedno z nejposvátnějších míst Indie. Hned vedle Varanasi na řece Ganze a Mount Kailash v Himalájích.

 

V uličkách Gokarny potkáte spoustu poutníků, farmářů z okolních vesniček, zbohatlíků z Bangalore, žebráky s krvavý podlitýma očima a zdrogovaným pohledem mířících od chrámu Mahabaleshvar na pláž, hippíky staré i nové éry a sem tam nějakého toho zápaďáka s ledvinkou u pasu.

 

Dnešní Gokarna je totiž v sezóně místem potulných kadeřníků, masérů, účitlů jógy a muzikantů. Tito všichni inzerují své služby na ručně vyráběných plakátech (rozuměj papírech vytržených z bloku), které vylepují po turistických restauracích. Na většině z nich není ani adresa, ani telefon, jen informace, že toho a toho kadeřníka, maséra... potkáte například v Om Café od dvou do pěti atd. 

 

Read More 0 Comments

pláž bez turistů v Goa - private beach in Goa

Scroll down for English

 

Goa ten nejvyhlášenější párty stát v Indii. Je to také velice bohatý stát, díky turismu to tu jen kvete. Zejména na severu u letiště v Dabolimu.

 

Jasně že bych vám mohla popsat jak se Goa stala indickým letoviskem, kam si jezdí bohati Indové válet šunky a jak Rusové, příliš hrdí na smlouvání, "kazí" morálku místních obchodníčků... 

ale já na severu nebyla. Zašlá hipí sláva mě neláká.

 

Místo toho jsem se vydala na téměř opuštěnou pláž Talpona Beach, kde jsem strávila s jógou úžasných 14 dní.

 

Tohle místo si objevilo jednoho z mých učitelů Petra Ulrycha a on sem zavedl další mojí úžasnou učitelku Janu Smažíkovou ...no a osud tomu tak chtěl a už jsem tu byla, zavěšená v houpací síti před dřevěnou budkou s koupelnou bez střechy, kdy se ze záchoda kocháte pohledem a měsíc, prostě boží!

 

Peace Garden je místo nějakým způsobem vlastněný a provozovaný Nepálci. A kluci nepálský umí úžasně vařit. Ono upřímně ke štěstí potřebujete jen dobrý jídlo, sluníčko a pár přátel ...jo a sprchu. (Tu ke štěstí potřebuju já)

 

Mezi Talpona Beach a Rajbag Beach je malá rybářská vesnička. Každý den můžete pozorovat rybáře vyjíždějící na moře a plno delfínů, kteří jim u toho "asistují".

Ve vesničce je pár maličkých obchůdků, kde si můžete koupit základní věci jako kartáček, pastu, sušenky a toaleťák.

 

Trochu civilizaci (ruzumněj bankomat) najdete až o trošku dál v Chaudi. Půjčte si skútr - a nezapoměnte často a dlouze troubit, nebo si objednejte tuktuk, teoretický i kolo je možný. Zdatní jedinci si troufnou jít pěšky. Ale nezapomeňte na úporné vedro!!  Možné je jet i autobusem, zkuste se zeptat místních kdy jede. Rádi poradí, i když neznají odpověď ;-) nicméně stejně máte určitou šanci, že vám řeknou pravdu.

 

V Chaudi je každou sobotu trh. Rozhodně stojí za návštěvu!

Nebo navštivte Patnem Beach a vyzkoušejte jakoukoli restauraci na pláži, nebo i centrum Palolemu, kde už najdete i ty krámky se suvenýry a veganský restaurace.

 

Vedle "naší" Talpona Beach je Turtle beach, to znamená Želví pláž. Želvy sem připlouvají klást vejce. Je tu ochranářská stanice, která ta místa s nakladenými vejci chrání. Viz fotka níže s plůtkem a informační tabulí. Nakolik tam opravdu vejce jsou nedokážu říct. Okolo pláže je pár restaurací a jedno místo na ubytování.  A právě tohle místo jsem si oblíbila. Tuším, že se jmenuje The Veggie Turtle. Ubytují vás v rozkošných budkách. Byla jsem ochotna na cestě do této restaurace nebo kavárny nebo co to je, přelejzat kameny oddělující obě dvě pláže. Při odlivu to šlo snadno, ovšem  při přílivu, je to celkem nebezpečný. Naštěstí se to dá obejít přes vesničku (rozuměj pár stavení) okolo a není to ani o moc delší.

 

Jinak tu nenajdete nic jiného než klid, slunce, čistý moře, znuděnou pobřežní hlídku, dobrý jídlo a horkej písek. Lehnout si do písku, poslouchat moře, nechat se hřát sluncem a jenom tak prostě bejt, existovat. Na chvíli vypnout myšlenky.  Doufám, že tato nedotčená místa v Goa ještě chvíli zůstanou a až se tam podíváte, budete si je vychutnávat stejně jako já.

Read More 1 Comments

India

Holi fest
festival Holi

Neuvěřitelná Indie - Incredible India

 

To je slogan, kterej po příjezdu do Indie vidíte všude. V angličtině to navíc pěkně zní. A ano pro mnohé zápaďáky je neuvěřitelná už jen vůně vzduchu, který nasajou po vystoupení z letadla... popsala bych to jako směs výfukových plynů, vonných tyčinek, zázvoru a kurkumy.

 

Taky chápu ty, kteří při dosednutí na letiště v Bombaji ještě ten den přebookovali svou letenku směrem domů. Slum přímo u letiště je pověstnej a vidět ho jako první z celé Indie není pro slabší povahy.

Read More 0 Comments

Co dělat v Šintoistickém chrámu -  What to do in Shinto Shrine

Scroll down for English

 

Když jste na jakékoli svatém místě, ať už je to křestťanský kostel, islámská mešita ,nebo buddhistický chrám, vždy byste se měli chovat s respektem k danému místu a všem lidem, pro které má posvátný význam a je jedno zda jste či nějste nějkým způsobem věřící.  

 

Jako turista a příslušník  jiného náboženství nemusíte dodržovat postupy pro daná náboženství typická. Ale je fajn je alespoň zhruba znát.

 

Tady příklad jak se modlit v japosnkých šintoistických chrámech.

Read More 0 Comments

Znojmo

for English scroll down

 

Kdo by to byl čekal, že na Jižní Moravě kousek od hranic s Rakouskem najde takový skvost...Znojmo. 

Trochu mi připomíná Tábor. Nejspíš pro krásné historické centrum s výhledem na řeku. Pohádkovýma baráčkama a křivolakýma uličkama.

 

Read More 0 Comments

Kobe

Kobe , 神戸市 , Japan
před šinkanzením nádražím v Kóbe
for English scroll down
Kobe je znamé svým pověstným hovězím masem. Jezdí sem za ním gurmáni z celého světa. Dát si Kobe beef v Kobe bylo i mým záměrem.
 Úplně původně jsme sem vůbec jet neměli. Na plánu byla Kanazawa se svou samuraiskou čtvrtí. Jenže ...
Read More 0 Comments

Kanazawa

kanazawa castle japan
hrad / castle
for English scroll down
Kanazawa je turisty neobjevené malé město. Takže jestli chcete nasást pravou Japonskou atmosféru, zajeďte se sem podívat. 
Bydleli jsme v super hipsterskem hotelu témeř západního střihu. Říkám témeř protože koupelna byla klasicky z jednoho kusu plastu, jak v karavanu! A postel pro dva velký Evropany byla dosti úzká. Sotva 1 a 1/2 lůžka...chudáci amíci...
Místo recepce je kavárnička a dělaj i vlastní dortiky a ovesný sušenky. Což rozhodně je dle mého gusta :-)  Obsluha milá, anglicky hovořící...no paráda.
Hotel je v těsně blízkosti trhu, kterej není obrovskej, ale adekvátní velikosti města. Plno zeleniny, ovoce a hlavně ryb! Viděli jsme i porcování tuňáka a přímo z něj jsme mohli ochutnat čerstvé sashimi. Koukněte do záložky videa - natočila jsem vám to :-) Absolutní lahoda! Turisty by tu na prstech ruky spočítal, takže jsme se nemuseli mačkat jako v Tokyu.
Read More 0 Comments

Matsumoto

Japanese Alps, Matsumoto Castle,
hrad Matsumoto a japonské Alpy v pozadí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For English scroll down

 

Jelikož do Matsumoto nejezí šinkansen, je toto městě celkem odstíněno od zahraničních turistů. Nicméně na jaře při rozkvetlých sakurách si sem cestu spousta lidí najde. A ono to fakt stojí za to. My jsme ho navštívili dopoledne před cestou z Nagana do Tokya. Cesta normálním vlakem z Nagana zabere asi 50 minut.

 

Jestli se hradu v Himeji říká Bílá volavka, tak černému hradu tady v Matsumoto zas Vraní hrad. Prý pro jeho černou barvu.

Read More 0 Comments

Himeji

Himeji Castle, Japan, Castle Japan,
Hrad Himeji

Scroll down for English

 

Šestipatrový hrad v Himeji (Himedži) byl první z Japonských hradů regisrován v UNESCO. Je považován za mistrovské dílo japonského architektonického stylu, který měl vrchol někdy v 17.století. Tomuhle hradu se přezdívá "hakuro-jo” , nebo-li Bílá Volavka. Prý připomíná bílou volavku při vzletu. No nevim, Každopádně bílej opravdu je.

Read More 0 Comments

Mt. Shosha, Engyoji a poslední samuraj - The last Samurai filming location

Japan, last samurai, shosha, himeji
Engyoji

 

Scroll down for English

 

Nejkrásnější japonský hrad najdete v Himeji (Himedži). Což je město vzdálené asi 30 minut  šinkasenem od Osaky. Jde o celý hradní komplex, s velikými zahradami. Víc o Himeji tady.

 

My sem ale nejeli jen kvůli pěknýmu hradu.  Možná už jsem to v nějakém článku zmiňovala, každopádně znovu to připomenu. Já i můj muž hrozně rádi chodíme na túry, výlety, procházky atp. Objevování čehokoli spojené s nějakým trekem je prostě vrchol blaženosti. No a to se naskýtalo právě v Himeji. Respektive kousek za Himeji... 

Read More 0 Comments

tradiční Japonsko / traditional Japan

Ryokan - jídelna, dinning room in traditional japanese B&B
Ryokan - jídelna, dinning room in traditional japanese B&B

Scroll down for English

 

Ryokan je tradiční japonský penzionek, kde se o vás postarají jako o krále! (dobře ať je to tématické, tak jako o císaře). Bylo to nejlepší ubytování, co jsme v Japonsku zažili! A celkově nejlepší zážitek. Rozhodně to musíte při své cestě do Japonska vyzkoušet!

Read More 0 Comments

moje Japonsko / my Japan 2.

sushi in Osaka
sushi in Osaka

 

Jídlo a ceny

 

Do Japonska jsem jela s informací, že je zde jednak extrémně sladké a extrémně drahé jídlo. Obojí musím vyvrátit.

 Takové ty tapiokové bochánky, plněné sladkou fazolovou pastou jsou tradiční  sladkostí. Ale je to spíš žvejkací, než přeslazené.

Read More 0 Comments

moje Japonsko / my Japan 1.

Scroll down for English

 

Znáte to,  když se na něco/někam těšíte, tak většinou jste z toho zklamaní? Mívala jsem to až moc často, takže jsem těšení změnila na různou úroveň očekávání. Klasická stupnice od 1 do 10. Od žádného očekávání, až k očekávání spousty všeho – většinou v pozitivním slova smyslu. :-) No a Japonsko? To předčilo má očekávání! A to jsem se v tomto případě neubránila čekat hodně.  Na své stupnici někde kolem 8. Jak to? Hned vysvětlim.

Read More 2 Comments

Nagano

Nagano Olympic
Nagano

Nagano kolem dokola

 

Scroll down for English

 

Spousta měst v Japonsku je vybudovaná okolo hradu. Nikoli ovšem Nagano. To je město, které ovlivnil posvátný budhistický chrám Zenkō-ji (Zenkódži) ze 7. století. Neformuje jen srdce a duši celého města, ale má vliv na celé okolí. Od mystického místa Togakushi nahoře nad chrámem, až po lázeňský resort Togura Kamiamada, kde mnozí poutníci odpočívali/jí po cestě do Nagana. Zenkodži je totiž jedním z nejdůležitějším poutním místem v celém Japonsku. Dojem na Vás udělá hlavní prostranství mezi působivou Niomon Bránou a Sanmon Bránou.

Tyto typy bran najdete  téměř v každém budhistickém chrámu v Japonsku. Vždy jsou jinak zdobeny. Nicméně Niomon je brána s dvěmi sochami válečníků. Sanmon brána je typická zejména pro Zen buddhistické chrámy a je opravdu mohutná. Představuje vstup do do života v míru a v klidu.

Read More 0 Comments

Nara

the best tuna sushi in Osaka
selfie s jelenem
Read More 0 Comments

Poprvé letadlem - co dělat

Poprvé jsem letěla letadlem ve svých 10 letech s rodiči na dovolenou do Tuniska. Pamatuju si, jak jsme přistávali večer a já obdivovala krásně osvětlené pobřeží Afriky. Vypadalo přesně jako na obálce mojí oblíbený knížky o Zemi :-)

Od té doby jsem letěla ještě mnohokrát. Létání jako takové se od té doby nezměnilo. Rozdíl je akorát v absenci papírových letenek a zevrubnější celní kontrole. Takže jak na to?

Read More 0 Comments

      5 věcí co si vzít na Island/           5 items to pack on a trip to Iceland

Iceland, Landmanalaugar, outdoor

Scroll down for English

 

Co si vzít s sebou na Island? Aneb 5 nezbytností.

 

Úplně na začátek chci podotknout, že samozřejmě záleží na ročním období, ve kterém se vydáváte poznávat tuto zemi ledu a ohně.

 

Read More 2 Comments

Socha Svobody

socha svobody
Statue of Liberty

 

 

Možná jste četli předchozí příspěvek o tom jak jsme se do New Yorku dostali. Jestli ne tak se určitě koukněte.

 

Přijeli jsme tedy na Penn Station (Pennsylvania Station) vlakem Amtrak z Philadelphie.

 

Necítila jsem se zrovna nejlíp. Už totiž z Washingtonu jsem si vezla tak trochu zánět močových cest. Úspěšně jsem ho léčila různýma brusinkovýma věcma...jako urologickej čaj sem nesehnala. No nic.

 

Když jsme vylezli z Penn Station a udělat prvních pár krorů na Manhattanu, přivítali nás mrakodrapy s vršky v mracích, zrovna přestalo pršet. Měli jsme kufry, takže jsme se jen rychle porozhlédli a šli do metra směr Brooklin, kde jsme přes AirBnb bydleli. Jak už jsem psala tady v jednom příspěvku, newyorský metro nemá téměř nikde jezdící schody. Takže s těma kuframa to byla fakt pecka. Naštěstí není tak hluboký, jako třeba áčko v Praze :-)

 

Bydlení bylo úúžasný. Klasická brooklinská řadovka. Dolní patro, resp. přízemí jsme měli pro sebe a naši hostitelé nám každý ráno dělali téměř opulentní snídaně! 

 

Po New Yorku jsme jezdili pouze metrem a chodili pěšky. Jo a tak vodním taxíkem. 

 

Když totiž nemáte potřebu sáhnout si na Sochu Svobody, nebo když vás odradí ta kilometrová fronta na loď na Libery Island, kde tahle pani stojí, jeďte buď zadarmo, nebo za pár babek kolem :-) 

Read More 0 Comments

cesty do Francie / trips to France

bollogne billancourt, Chateau de Saint Cloud
me sitting on the wall near Chateau de Saint Cloud
Read More 0 Comments

Nizozemsko v zimě / Netherlands in winter

Amsterdam Bike

scroll down for English + road trip map

 

Kámoška, která studovala ve Venlu, potřebovala na konci semestru odvézt domů. Skvělá příležitost k návštěvě  Spojeného království Nizozemí (holandsky: Verenigd Koninkrijk der Nederlanden) 

Díky Terez 😉

 

Znáte ten bonmot "Co Skot zahodí, Holanďan zvedne."? Holanďani jsou prý strašný šetřílci. Možná to je ten důvod, proč se téměř nikde v Nizozemsku nedá platit kartou a bankomatů je pomálu (v porovnání s ČR). Takže když narazíte na bankomat vyberte si dost hotovosti, protože dlooooouho už jinej neuvidíte!

Jeli jsme z Prahy autem. Za nějakých 5 hodin jsme byli na místě. Bez rychlostního limitu jste tam přes Německo cobybup ;-). Navíc Venlo - naše první destinace, je hned na hranicích s Německem. V Německu ani v Nizozemsku se za dálnice zatím neplatí, respektive neplatilo se, když jsme tam byli. Pro jistotu se vždy ujistěte předem třeba tady

 

 

Venlo je takový roztomilý nizozemský městečko. V domečcích obrovský okna bez záclon - transparence jak má bejt... Všude cyklostezsky. Kostelík na náměstí a to je asi tak všechno co bych Vám o Venlu měla říct....jo ještě je tu průmyslová zóna. Projdete to tu ani ne během odpoledne, něco nakoupíte, dáte si nějaký wafle, sýr, kafe, vínko, přimotáte se na studentskou párty....no a to už je ráno a musíte vyrazit směr Rotterdam!

Read More 0 Comments

Benátské ostrovy / Venetian islands

Venetian islands

Scroll down for English

 

foto zcela dole 

 

Asi víte, že Benátky jsou před velkou vodou chráněny speciálním systémem hrází. Ale tahle bariéra nechrání jenom město, ale celou lagunu se všemi ostrovy.  Těch je celkem asi 118. Spousta z nich byla používána jako odkladiště nemocných.

Pokud měli lidé lepru, nebo mor, nebo jinou infekci, šup s nima na ostov, aby se nákaza nešířila.

 

Na každý  větší ostrov se můžete dostat veřejným vodním autobusem - vaporettem. Ostrovy jsou vlastně všechny celkem blízko, tak se nebojte, že na lodi strávíte věčnost.

Read More 0 Comments

nejen o Silvestru v Benátkách / not only New Year's Eve in Venice

venetian gondola
Gondola

Scroll down for English

 

foto zcela dole 

 

Oslavit nový rok krásným ohňostrojem nad ještě krásnějším městem a se sklenkou prossecca byl nápad, který jsme na sklonku loňského roku realizovali v Benátkách.

 

Letěli jsme s Wizzair z Prahy na malé letiště Treviso. Let trval asi hodinku. Měli jsme s sebou jen batůžek a já trochu větší kabelku. Na 4 noci jsem víc nepotřebovala. Důležitá byla zimní bunda a boty. Víc parády jsem neměla šanci udělat :-)

Hotel jsme měli zamluvený v Mestre. Z Trevisa do Mestre můžete jet autobusem za  minimáně 10 Euro s ostatníma turistama, nebo s místníma jejich příměstskou hromadnou dopravou na vlakové nádraží a vlakem do Mestre, či až do Benátek. Obě možnosti trvají stejně dlouho. Počítejte tak hodinu.

No hádejte co jsme si vybrali my. Místní styl :-) Autobusy i vlaky jezdí každou chvíli. Zastávka autobusu č. 6 je u letište v pravo od východu na ulici Via Noalese. Lístky se kupujou v příletové hale v přízemí u pani v budce. Jeden stojí €1,2. Nebo u řidiče za trochu víc. Cesta na vlakové nádraží Treviso Centrale zabere asi 15 minut. Tam jsme v automatu koupili lístek na vlak. Jeden stál €3,30. Jeli jsme až do Benátek na nádraží S. Lucia – konečná stanice. Trvalo to asi 30 minut.

 

Read More 0 Comments

opití a okradení v Kutě / drunk and robbed in Kuta 

Scroll down for English

 

Foto zcela dole. 

 

Z Gili Trawangan jsme se plavili do Denpasaru respektive do Sanur se společností Scoot Cruise. Lístek jsme kupovali 2 dny dopředu v jejich kanceláři na Trawanganu. V ceně lodního lístku máte i odvoz na své ubytování. Na lodi se zeptaj, do jaké části Bali jedete a podle toho si vás na přistávací pláži řidiči minivanů rozdělí. 

 Cena je asi kolem 600 tisic rupíků. Cesta lodí obvykle trvá kolem 2,5 hodiny.  Nám se bohužel rozbil jeden motor, tudíž se protáhla asi o polovinu.  :-( 

 

 Nicméně dorazili jsme a pak se ještě přes hodinu autem prodírali do Kuty. Opět jsme se utvrdili v tom, že Bali není na auta stavěný a jediný rozumný dopravní prostředek je loď nebo motorka. 

 

 Po pár hodinách motání se v křivolakých, ucpaných jednosměrných uličkách se nám našeho již notně zoufalého řidiče zželelo a vystoupili jsme s tím, že si na své zamluvené ubytování dojdem radši pěšky. Našli jsme to až po té, co jsme okolo 2x prošli s tím, že támhle už to přece musí být! Oukej i google maps si v téhle změti  občas neví rady.

 

Bydleli jsme v takovým roztomilým penziónku jménem Tenang House, zamluvila jsem ho přes Airbnb. Koupelna byla opět venku, ale i s malou stříškou, takže na záchodě na nás nepršelo :-) . 

 

 Pokud jste na Bali na Silvestra a plánujete se opít, je Kuta tím nejlepším místem!  Je tu spousta barů s opravdickým alkoholem! Balijci pijou leda tak rýžový likér, nebo pivo Bintang. No pro středoevropana je oboje slabý jak čaj.

 V Kutě doporučuju zajít na Wrong Island Ice Tea do AlleyCats, což je koktejl ze všeho chlastu co maj na baru a je to zabiják!

 

 Pár hodin před půlnocí jsme dostali hlad a rozhodli se dát si v nějakým stánku stamaženou rejžovou kouli plněnou nějakým masem. Vůně jídla způsobila, že jsme si toho koupili mnohem víc než jsme původně chtěli. Něco co připomínalo pizzu, něco neidentifikovatelnýho, smaženýho a vodu abysme naředili alkohol v krvi.

 

Mít plný ruce a mobil v kapse nebyl dobrej nápad. V davu na hlavní párty ulici v Kutě, což je Jalan Legina, kdosi ten mobil z kapsy mému muži ukradl. Cítil jak mu někdo mobil vytáhl, ale plný ruce a prvotní myšlenka neupustit to co držím, zabránila okamžitému dopadení zloděje. Viděli jsme ho, zahodili jídlo a hned se za ním pustili - což v davu lidí na úzké ulici není jednoduchý! Takže se nám témeř hned ztratil i s iphonem..:-/ následovalo ještě nějaké hádání s bandou místních, no a pak už jen rezignace, spláchnutí hořkosti nějakým blíže neurčeným drinkem v Green Box.

 

 Trochu uklidněný jsme došli na pláž - Kuta beach. Začalo pršet. Chtěli jsme vidět pořádnej ohňostroj. Lidi odpalovali rachejtle celý dny už tejden před Silvestrem (a ješte tejden po něm). Ale tady to byla koncentrovaná pyrotechnická oslava. Nevěděli jsme kam koukat dřív. Pršelo čím dál víc. Po hodině ukázkových plánovaných i náhodných ohňostrojů jsme se zcela promočený vydali na ubytko. 

 

Jenže silnice se změnila v řeku. Po kolena jsme se brodili spolu s asi milionem dalších lidí podél pobřeží. Bylo teplo, tak nám nevadilo, že se asi moře vylilo z nebe. Užívali jsme si, že jsme totálně mokrý a je nám to jedno. Že se nemusíme starat o deštník – už ani o mobil o nic... Za naši náladu asi mohly i ty drinky ;-)

 

Na pokoji jsme se pořádně umyli od té špinavé vody, kterou jsme se brodili. Měli jsme s sebou svůj macbook zkoušeli jsme tedy všechny kroky k nalezení telefonu. Pravděpodobnost, že by ho někdo vrátil, byla v podstatě nulová.  Takže smazáním dat na dálku v daném telefonu, jsme se sním rozloučili. 

 

Máte nějakou podobnou zkušenost s krádeží?  A co nějaký tip na oslavu Silvestra?

 

Dík,

Z.

 

Další články o Bali najdete tady.

 

 

Read More 0 Comments

Benátky a moje tipy / little travel guide for Venice

Venice
Punta della Dogana and behind is Santa Maria della Salute
Read More 0 Comments

Cestování po Bali / Bali travel guide

traditional Balinese outfit

English is put in italic

 

Po celém Bali jsou tisíce hinduistických chrámů. Místní maj často i svůj vlastní chrámeček doma. Většina je přístupná veřejnosti, pokud tam teda neni slavnost. Což je dost často. Oni furt něco slaví.

Nezapomeňte, že se jedná o posvátná místa a je potřeba se podle toho chovat a oblékat. Muži i ženy musí mít zakryté nohy po kolena sarongem. Což je taková zavinovací sukně.

Doporučuju si ho koupit v nějaký vesničce za pár rupíků.

 

All over the island are thousands of Hindu temples. Locals have their own little temple at home quite often. Most of the temples are open to the public. Except a ceremony...which is very often, they still celebrate something. It is nice.

Keep in mind that temples are holy places. Show your respect and dress appropriately which means for both men and women to cover their legs below the knee by using a sarong. This is kind of wrapping skirt.

It’s reliable to buy a sarong of your own in some village. They are fairly inexpensive. 

Read More 0 Comments

Ostrovy Gili / Gili islands

from Trawangan to Lombok
pohled z Trawanganu na Lombok

scroll down for English 

 

fotky jsou uplne dole

Další články tady.

 

Domluvili jsme se s Ketutem, že nás 10. den od příjezdu na sever Bali, vezme do vesničky Amed, odkud taky vyplouvají lodě na Gili ostrůvky.

Read More 0 Comments

Ubud Bali experience

Moneky Ubud Bali
Ubud, Bali
Read More 0 Comments

Na Bali / To Bali

Bali religion
Ganesha

scroll down for English 

  

foto zcela dole

 

 Na Bali, stejně jako v ostatních tropických oblastech, se střídá období sucha a dešťů. Ale neznamená to totální vedro a naopak neustálý déšť. V období sucha sem tam sprchne, je déle vidět a tráva není zelená. 

 

V prosinci a lednu prší prostě víc, ale je furt vedro. My byli právě v období dešťů – přes Vánoce. Za ty 3 týdny nám propršel 1 celý den, jinak to byli sem tam lehké spršky.

Někdy bylo zataženo - to jsme kvitovali. Ale že by nám to překazilo plány? Tak to ani náhodou! I když prší, je tu vedro.  Déšť vlastně vítáte. Moře zůstává stále teplé. 

Read More 0 Comments

Cestování po USA/ Transportation within USA

Amtrak

scroll down for English

 

V USA jsme vyzkoušeli sand všechny druhy dopravy. 

 

Na delší vzdálenosti se samozřejmě vyplatí letět. Letenky jsou za půldarma.

Pokud chcete jet na roadtrip, tak auto je ta správná volba. Nicméně pokud ho budete vracet v jiném místě, než jste si ho půjčili, připravte si dvojnásobnou částku! Takže autem je lepší dělat okruh.

Na bližší vzdálenosti určitě doporučuju autobus. Je to pohodlný, levný! Absolutně nestrovnatelný s českými linkovými autobusy...oukej kromě Student Agency.

Na severo-východním pobřeží zvažte cestování vlakem. Podle mě je to ten nejlepší druh přepravy v těchto místech. Jednoduše pro to, že vlakový nádraží jsou vždy v centru měst, takže se nemusíte složitě přepravovat třeba z letiště.

 

Read More 0 Comments

Letiště Orly / Paris Orly Airport

scroll down for English 

 

Letiště Orly leží 13 km jižně od Paříže. Možností jak se sem a odtud z centra Paříže dostat, je několik. Za centrum budeme považovat třeba katedrálu Notre Dame.

1) Taxi nebo Uber 
Cena asi €50 , s Uberem i levněji cca €30 . Doba se může pohybovat od super 20 minut až po hodinu...podle toho v jakou denní či noční dobu jedete.
 
2) Autobus č. 183
Bus staví buď u Orly Sud (jih) u vchodu C, a u Orly Ouest (západ) vchod D/G a odveze vás na zastávku Metra č. 7 jménem Porte de Choisy. Sem to trvá necelou hodinu a stojí €2. Koupíte lístek na metro za 1,8 EUR a jedete až k Notre Dame. Zabere to asi půl hodiny.
90 minut a €3,8.
 
3) Tramvaj č. 7
Tramvaj staví u Orly Sud. Lístek stojí €1,8  a přiveze vás za půl hodiny na zastávku Villejuif-Louis Aragon, kde přestoupíte na Metro 7, opět za €1,8 (lístky můžete kombinovat akorát Tramvaj x Bus, nebo Metro x Vlak RER), které vás zas odveze k Notre Dame za cca 35 minut.
65 minut. €3,6


4) OrlyVal

 Je to shuttle vlak jezdící jak ze Sud, tak Ouest a doveze vás za 8 minut na zastávku Antony, kde přestoupíte na vlak RER B a tím se za 23 minut dostanete k Notre Dame.

30 minut. €12,05

 

Já mám ráda tramvaj. Je pohodlná, jezní na čas, stejně jako metro. Nemusím brát v potaz dopravní situaci a cena je víc než příznivá. 

 Mimochodem když si koupíte v automatu na lístky 10 jízdenek, tak vás vyjdou na €14,10, což doporučuju pokud hodláte jezdit po Paříži právě městskou hromadnou dopravou.

 

Budu ráda za komentáře s vašimi zkušenostmi a zážitky s pařížský dopravy!

 

Dík,

Z.

 

Read More 0 Comments

New York City

New York
view from the Top of the Rock Observation Deck, Rockefeller Center
Read More 0 Comments

Cestování po Slovinsku / Traveling in Slovenia

Lake Bled
Lake Bled
Read More 0 Comments

Kobarid

Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Jediný národní park ve Slovinsku je Triglavský. Ovšem zabírá značnou část země. Jmenuje se podle nejvyšší hory Slovinska. Na tu jsme bohužel nešli. Výstup a sestup zabere celkem 2 dny. Navíc o víkendech je to turistická dálnice. Takže sehnat místo v některé horské boudě tzv. Koče, je témeř nemožné. 

 

My si vybrali z tohoto nádherného parku jiná místa. 

Read More 0 Comments

Lublaň / Ljubljana

scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Lublaň - hlavní město Slovinska. Velké asi jako Brno. Trochu ho i připomínající hradem čnícím na kopci uprostřed města.

Read More 0 Comments

Bohinj

Bohinjsko jezero, Lake Bohinj
Bohinjsko Jezero
Read More 0 Comments

Bled

scroll down for English

 

dalsi foto dole

 

Představte si průzračné jezero s ostrůvkem uprostřed, na kterém stojí malebný kostelík. Nad jezerem ční skála, na jejímž vrcholku je středověký hrad. V jezeře se zrcadlí rozkošné městečko, kolem dokola obehnáno vysokánskými horami.

Toto není popis pohádkové říše, ale skutečné romantické městečko Bled ve Slovinsku.

Je to tu tak kýčovité, že sem prostě musíte. A ano turisté tu jsou. Ti toto město živí. Je tu spousta hotelů, restaurací, stánků se suvenýry atp.

 

Na onen ostrůvek uprostřed jezera se dostanete lehce lodí. Všechny lodě tu musí být dřevěné! Pokud nechcete pádlovat, doveze vás tam dřevěný zastřešený člun „Pletna“ za 12 Euro. Pletna vyjíždějí ze břehu pod  Park Hotelem.

 

Právě Park Hotel je pověstnej místní specialitou – Krémovým řezem, neboli “Kremsnita” (Kremna rezina)

Tento dezert se stal symbolem města. Vymyslel ho jeden z cukrářů Park Hotelu – Istvan Lukacevic. Jde o piškotové těsto na kterém je vanilkový krém. Respektive puding té správné konzistence. Ani moc těžký, ani moc tekutý. Na krému je našlehaná smetana a  navrch zakryté tenkým listovým těstem. Celé jemně pocukrované moučkovým cukrem. …aaach ňamina.

Kremsnita se prodává  jak v hotelu, tak hned naproti v kavárně. Odtud je mimochodem úžasný pohled na hrad.

 

První dochovalá zmínka o bledském hradu  je z 11. století. Takže jde o nejstarší hrad ve Slovinsku. Dostane se k němu klidně autem, nebo po 99 schodech od jezera pěšky. Najdete tu malé muzeum, viný sklep, samozřejmě suvenýry ale i restauraci. Vstupné se vybírá už před hradbama. 10 Euro za osobu. Když ale nechcete jít dovnitř a cílem vašeho trmácení je jen vyhlídka, existuje možnost obejít hrad po pěšince od parkoviště. Tam se vám otevře úzasnej výhled. Potkali jsme tu vlastně jen Čechy ;-) no comment :-D

 

Ještě co se koupání v jezeře týče, tak přímo pod hradební skálou je udělaná taková pláž. Můžete si půjčit slunečník, lehátka. Jsou tu skříňky i převlékárny. Skluzavky, trampolíny a plavčíci. Vstup je za dospělého 7 Euro.

 

V Bledu se dá vyřádit i jinak. Například na bobové dráze. Uvidíte ji od jezera. Takže ji nemůžete minou, je naproti hradu. Jedna jízda za 9 Euro pro dospělého.

 

Nebo popojet 4 km za město k soutěsce Vintgar vytvořené v poslední době ledové. Procházíte se po pěšině 1,6 km dlouhé podél řeky a okolo vás jsou 100m vysoké skalní stěny. Říčka je plná ryb. Myslim, že pstruhů. Můžete si ho klidně dát k jídlu v restauraci před vstupem do soutěsky. 

 

Nebo popojeďte ještě kousek dál do mestěčka  Radovljica. Na krásně zachovalém středovékém náměstí, či spíš takové větší návsi, se koná během roku spousta akcí. Například v dubnu Čokoládový festival. Pokud zde budete v létě, tak se určitě spokojíte i s kávičkou a dortíkem pod některým slunečníkem.

A kdyby pršelo, můžete do muzea včelařství. Najdete ho přímo na radnici! Rodiný vstupný je za 7 Euro. Jednotlivec platí 3 EUR. 

 

Tak co byli jste v Bledu? Nebo se chystáte?

 

Dejte vědět!

 

dík

Z.

 

Read More 0 Comments

Na lodi v Chorvatsku / yacht week in Croatia

please scroll down for English

 

Foto zcela dole a taky v jiném příspěvku.  Video v zalozce :-)

 

Čisté, teplé moře Chorvatska – Jadran, si dle mého člověk nejlépe užije na plachetničce s partou přátel. Vyhnete se tak plným plážím, ale užijete si krásná městečka podle libosti. 

 

Naše cesta začala vlastně už ve čtvrtek odpoledne. Vyrazili jsme z Prahy do jižních Čech, kde máme rodiče. Tady jsme přespali. Celý další den jsme odpočívali před nadcházející nonstop cestou do Chorvatska. V řízení se střídáme. Řeněme, že mě patří tradičně průjezd Rakouskem a na mého muže zbývá Slovinsko a Chorvatsko.

Read More 0 Comments

Eiffelovka / Eiffel Tower

scroll down for English

 

 

Už jste byli na Eiffelovce? No alespoň 1 za život byste to absolvovat mohli ;-). Nepřipadá mi tahle rozhledna jako nejromantičtější místo Paříže, ani ten výhled není bůh ví co. Navíc jsou tu tisíce lidí! Tak proč?

 

 

Kvůli těm 3 záchodkům úplně nahoře, skleněné podlaze v 1.patře?  Nebo snad precpaným výtahům, kde vás chtě nechtě klaustrofobickej pocit prostě přepadne?  

Read More 0 Comments

poslední den ve Štrasburku / the last day in Strasbourg

Cycling in Strasbourg
Cycling ... Na kole

Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

 

V sobotu jsme si půjčili kola. 5€ za kolo na den (do 18:30) + depozit 150€ (to vám zablokujou na kartě a když kolo vrátíte v pořádku, do 30 dní vám částku odblokují) Zaměstnanci lámanou angličtinou vysvětlí jak to funguje a dají vám kolo. Samozřejmě oproti občance a depozitu. Při vrácení kola opět ukazujete občanku, nebo pas. Otevřeno tu maji od pondělí do pátku od 8:00 – 19:00. O víkendu a ve svátek od 9:30 do 19:00. Další Velhop pobočky jsou i jidne po městě, koukněte na jejich stránky je tam seznam. Nicméně, nejlepší mi přišla tahle u hlavního nádraží.

Read More 0 Comments

Štrasburk centrum / Strasbourg center 

Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Štrasburg se záhy stal naším oblíbeným městem!  Má asi 280tis obyvatel. Je to prostě malé město. Připadalo nám, jako bychom ho znali,  jak svý boty. Tak moc mile až útulně to tu na člověka působí! Stránky města toho v angličtině moc neobsahujou, ale jestli vládnete francouštinou, klidně koukněte.

Read More 0 Comments

Okružní cesta Štrasburkem / Strasbourg tour

Strasbourg walking tour
Okružní cesta po Štrasburku / Strasbourg on foot

 

 

 

 Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

V pátek ráno jsme si koupili lístek na tramvaj  za 1,60€ na hodinu a jeli takovou okružní jízdu k Evropskému parlamentu. Nejdřív tramvají C a u univerzity jsme museli přestoupit na E.  Tenhle den byl hodně chodící. My totiž fakt rádi chodíme!

 

Read More 0 Comments

Sever Paříže a TGV / North Paris & TGV

Paris North Train Station
Gare du Nord

scroll down for English 

 

 foto zcela dole

 

Když jsem zas letěla za svým mužem do Francie, nechtěla jsem zůstávat v Paříži, ale jet někam vlakem TGV.

 

Ovšem, aby nám to nezabralo půl dne a aby nás to nezruinovalo.

 

Takže maximálně 2 hodiny cesty a do 25€. Z toho mi vyšel Lyon a Štrasburg.

 

Další kritérium bylo možnost koupání se jinde než v přelidněným městským bazénu...takže to vyhrál Štrasburg. Navíc do Lyonu litá přímá linka z Prahy. Tak ho dáme jindy a na dýl než 3 dny. I s okolnímu alpskýma městečkama a túrama. 

Read More 0 Comments

Roland Garros

inside Rolland Garros

scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Můj muž má rád tenis a tak lístky na French Open byl skvělej dárek. Není to levná sranda, ale dá se to maximálně užít i s nevysokým rozpočtem.

Read More 0 Comments

Výhled na Eiffelovku / View of Eiffel Tower

scroll down for English 

 

foto zcela dole 

 

Tak je rozhodně možnost piknikovat pod Eiffelovkou ...ale to dělá spousta lidí a najít na přístupným trávníku místečko je v pěkným počasí celkem problém....a když už ho najdete, tak se všude válej nedojedený, rozmačkaný kousky jídla...

 

Mám lepší typ. Muzeum moderního umění (MAM). Najdete ho přes řeku vedle Trocadéra na adrese  11 avenue du Président Wilson.

 

 Vyjma úžasných sbírek a pěkné budovy, má i fajn kafeterii s venkovní teráskou a tam odtud je perfektní výhled na Eiffelovku a  celkem ucházející jídlo i vínko za pár éček. Doporučuju! Otevřeno denně kromě pondělka od 10:00 do 18:00 a ve čtvrtek do 22:00

 

Dostanete se sem buď metrem č. 9 na zastávku Alma-Marceau ou Iéna, nebo metrovlakem RER C - zastávka Pont de l'Alma anebo busem 32, 42, 63, 72, 80, 92.

Máte nějakej podobnej tip na jídlo v Paříži? Podělíte se? ;-)

 

dík,

 

Z.

Read More 0 Comments

Paříží na kole / Cycling in Paris

cycling in Paris

scroll down for English

 

Jezdit po Paříži na kole je adrenalinová zábava, taky trochu trénink orientace a asertivity v pařížském provozu.

 

Celý město i s okrajovými částmi je protkáno množstvím cyklotras a stojanů s kolama od Velib‘.

Velib je super záležitost. Jsou to kola ve speciálních stojanech umístěných všude možně po Paříži.

Mapku, kde všude jsou najdete v mobilní aplikaci, nebo na stránkách. 

 

No a jak to funguje? Přijdete ke stojanu kde je i automat. Je tam obrazovka a instrukce jsou i v angličtine. Strčíte tam kreditku, vyberete si kolo, počkáte na zelený světýlko a signál, že je kolo uvolněné ze stojanu, vezmete kolo a jedete...

 

První půl hodina každý jízdy je zdarma. Ovšem upozorňuju, že na kreditce se vám za každý půjčení kola zablokuje 150€ kauce, která se pak do měsíce odblokuje, pokud tedy kolo nezničíte a vrátíte do stojanu.

 

Jinak cena je následující:

  • 1. půlhodina  = zdarma
  • 2. půlhodina = 1€
  • 3. půlhodina = 4€
  • každá další půlhodina = 4€
  • Celodenní půjčení 1,7€. To lze koupit online.

Já takhle projela půlku Paříže. Je to super přibližovátko, skvěle nahrazující metro. Jen to chce dostatečnej kreditní limit na kartě , kvůli těm kaucím....jo a taky umět jezdit na kole.

 

Jezdíte takhle v městech na kole? Rádi si ho půjčujete, nebo je to celé podle vás blbost?

 

Dík,

Z.

 

Read More 0 Comments

Fotky z Chorvatska / Yacht Week in pictures

Vic informaci o tom, jake bylo plachteni v Chorvatsku najdete tady.

 

More info about our sailing in Croatia find here.

Read More 0 Comments