Cesta do Dárdžilingu

Dárdžiling je dalším Indickým městem kontrastů, ovšem ne jen tak ledajakým. Jde o město křivolakých uzounkých uliček, strmých schodů, které často nikam nevedou. Město plné džípů, tůrujících své motory při proplétání se serpentinami města a přilehlých oblastí a snažících se v čím dál řidčím vzduchu uzmout kousek kyslíku pro sebe. Ale zejména je to město čaje a hlavně neskutečných výhledů na Himaláje!

Těšila jsem se sem, ale po prvních pár hodinách jsem v zoufalství chtěla hlavně domu.... Hned vysvětlím proč.

Read More 0 Comments

Gokarna

Scroll down for English

 

Gokarna je městečko na severu státu Karnataka. Za posledních pár let se celkem rozrostla, ale stále má svůj starý, historií a mystikou opředený génius loci.

Byla by to jen obyčejná rybářská vesnice, nebýt chrámu zasvěcenému hinduistikému bohovi jménem Shiva (Šiva). 

 

Díky tomu sem jezdí poutníkci z celé Indie. Je to totiž považováno za jedno z nejposvátnějších míst Indie. Hned vedle Varanasi na řece Ganze a Mount Kailash v Himalájích.

 

V uličkách Gokarny potkáte spoustu poutníků, farmářů z okolních vesniček, zbohatlíků z Bangalore, žebráky s krvavý podlitýma očima a zdrogovaným pohledem mířících od chrámu Mahabaleshvar na pláž, hippíky staré i nové éry a sem tam nějakého toho zápaďáka s ledvinkou u pasu.

 

Dnešní Gokarna je totiž v sezóně místem potulných kadeřníků, masérů, účitlů jógy a muzikantů. Tito všichni inzerují své služby na ručně vyráběných plakátech (rozuměj papírech vytržených z bloku), které vylepují po turistických restauracích. Na většině z nich není ani adresa, ani telefon, jen informace, že toho a toho kadeřníka, maséra... potkáte například v Om Café od dvou do pěti atd. 

 

Read More 0 Comments

pláž bez turistů v Goa - private beach in Goa

Scroll down for English

 

Goa ten nejvyhlášenější párty stát v Indii. Je to také velice bohatý stát, díky turismu to tu jen kvete. Zejména na severu u letiště v Dabolimu.

 

Jasně že bych vám mohla popsat jak se Goa stala indickým letoviskem, kam si jezdí bohati Indové válet šunky a jak Rusové, příliš hrdí na smlouvání, "kazí" morálku místních obchodníčků... 

ale já na severu nebyla. Zašlá hipí sláva mě neláká.

 

Místo toho jsem se vydala na téměř opuštěnou pláž Talpona Beach, kde jsem strávila s jógou úžasných 14 dní.

 

Tohle místo si objevilo jednoho z mých učitelů Petra Ulrycha a on sem zavedl další mojí úžasnou učitelku Janu Smažíkovou ...no a osud tomu tak chtěl a už jsem tu byla, zavěšená v houpací síti před dřevěnou budkou s koupelnou bez střechy, kdy se ze záchoda kocháte pohledem a měsíc, prostě boží!

 

Peace Garden je místo nějakým způsobem vlastněný a provozovaný Nepálci. A kluci nepálský umí úžasně vařit. Ono upřímně ke štěstí potřebujete jen dobrý jídlo, sluníčko a pár přátel ...jo a sprchu. (Tu ke štěstí potřebuju já)

 

Mezi Talpona Beach a Rajbag Beach je malá rybářská vesnička. Každý den můžete pozorovat rybáře vyjíždějící na moře a plno delfínů, kteří jim u toho "asistují".

Ve vesničce je pár maličkých obchůdků, kde si můžete koupit základní věci jako kartáček, pastu, sušenky a toaleťák.

 

Trochu civilizaci (ruzumněj bankomat) najdete až o trošku dál v Chaudi. Půjčte si skútr - a nezapoměnte často a dlouze troubit, nebo si objednejte tuktuk, teoretický i kolo je možný. Zdatní jedinci si troufnou jít pěšky. Ale nezapomeňte na úporné vedro!!  Možné je jet i autobusem, zkuste se zeptat místních kdy jede. Rádi poradí, i když neznají odpověď ;-) nicméně stejně máte určitou šanci, že vám řeknou pravdu.

 

V Chaudi je každou sobotu trh. Rozhodně stojí za návštěvu!

Nebo navštivte Patnem Beach a vyzkoušejte jakoukoli restauraci na pláži, nebo i centrum Palolemu, kde už najdete i ty krámky se suvenýry a veganský restaurace.

 

Vedle "naší" Talpona Beach je Turtle beach, to znamená Želví pláž. Želvy sem připlouvají klást vejce. Je tu ochranářská stanice, která ta místa s nakladenými vejci chrání. Viz fotka níže s plůtkem a informační tabulí. Nakolik tam opravdu vejce jsou nedokážu říct. Okolo pláže je pár restaurací a jedno místo na ubytování.  A právě tohle místo jsem si oblíbila. Tuším, že se jmenuje The Veggie Turtle. Ubytují vás v rozkošných budkách. Byla jsem ochotna na cestě do této restaurace nebo kavárny nebo co to je, přelejzat kameny oddělující obě dvě pláže. Při odlivu to šlo snadno, ovšem  při přílivu, je to celkem nebezpečný. Naštěstí se to dá obejít přes vesničku (rozuměj pár stavení) okolo a není to ani o moc delší.

 

Jinak tu nenajdete nic jiného než klid, slunce, čistý moře, znuděnou pobřežní hlídku, dobrý jídlo a horkej písek. Lehnout si do písku, poslouchat moře, nechat se hřát sluncem a jenom tak prostě bejt, existovat. Na chvíli vypnout myšlenky.  Doufám, že tato nedotčená místa v Goa ještě chvíli zůstanou a až se tam podíváte, budete si je vychutnávat stejně jako já.

Read More 1 Comments

India

Holi fest
festival Holi

Neuvěřitelná Indie - Incredible India

 

To je slogan, kterej po příjezdu do Indie vidíte všude. V angličtině to navíc pěkně zní. A ano pro mnohé zápaďáky je neuvěřitelná už jen vůně vzduchu, který nasajou po vystoupení z letadla... popsala bych to jako směs výfukových plynů, vonných tyčinek, zázvoru a kurkumy.

 

Taky chápu ty, kteří při dosednutí na letiště v Bombaji ještě ten den přebookovali svou letenku směrem domů. Slum přímo u letiště je pověstnej a vidět ho jako první z celé Indie není pro slabší povahy.

Read More 0 Comments