cesty do Francie / trips to France

bollogne billancourt, Chateau de Saint Cloud
me sitting on the wall near Chateau de Saint Cloud
Read More 0 Comments

Letiště Orly / Paris Orly Airport

scroll down for English 

 

Letiště Orly leží 13 km jižně od Paříže. Možností jak se sem a odtud z centra Paříže dostat, je několik. Za centrum budeme považovat třeba katedrálu Notre Dame.

1) Taxi nebo Uber 
Cena asi €50 , s Uberem i levněji cca €30 . Doba se může pohybovat od super 20 minut až po hodinu...podle toho v jakou denní či noční dobu jedete.
 
2) Autobus č. 183
Bus staví buď u Orly Sud (jih) u vchodu C, a u Orly Ouest (západ) vchod D/G a odveze vás na zastávku Metra č. 7 jménem Porte de Choisy. Sem to trvá necelou hodinu a stojí €2. Koupíte lístek na metro za 1,8 EUR a jedete až k Notre Dame. Zabere to asi půl hodiny.
90 minut a €3,8.
 
3) Tramvaj č. 7
Tramvaj staví u Orly Sud. Lístek stojí €1,8  a přiveze vás za půl hodiny na zastávku Villejuif-Louis Aragon, kde přestoupíte na Metro 7, opět za €1,8 (lístky můžete kombinovat akorát Tramvaj x Bus, nebo Metro x Vlak RER), které vás zas odveze k Notre Dame za cca 35 minut.
65 minut. €3,6


4) OrlyVal

 Je to shuttle vlak jezdící jak ze Sud, tak Ouest a doveze vás za 8 minut na zastávku Antony, kde přestoupíte na vlak RER B a tím se za 23 minut dostanete k Notre Dame.

30 minut. €12,05

 

Já mám ráda tramvaj. Je pohodlná, jezní na čas, stejně jako metro. Nemusím brát v potaz dopravní situaci a cena je víc než příznivá. 

 Mimochodem když si koupíte v automatu na lístky 10 jízdenek, tak vás vyjdou na €14,10, což doporučuju pokud hodláte jezdit po Paříži právě městskou hromadnou dopravou.

 

Budu ráda za komentáře s vašimi zkušenostmi a zážitky s pařížský dopravy!

 

Dík,

Z.

 

Read More 0 Comments

Eiffelovka / Eiffel Tower

scroll down for English

 

 

Už jste byli na Eiffelovce? No alespoň 1 za život byste to absolvovat mohli ;-). Nepřipadá mi tahle rozhledna jako nejromantičtější místo Paříže, ani ten výhled není bůh ví co. Navíc jsou tu tisíce lidí! Tak proč?

 

 

Kvůli těm 3 záchodkům úplně nahoře, skleněné podlaze v 1.patře?  Nebo snad precpaným výtahům, kde vás chtě nechtě klaustrofobickej pocit prostě přepadne?  

Read More 0 Comments

poslední den ve Štrasburku / the last day in Strasbourg

Cycling in Strasbourg
Cycling ... Na kole

Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

 

V sobotu jsme si půjčili kola. 5€ za kolo na den (do 18:30) + depozit 150€ (to vám zablokujou na kartě a když kolo vrátíte v pořádku, do 30 dní vám částku odblokují) Zaměstnanci lámanou angličtinou vysvětlí jak to funguje a dají vám kolo. Samozřejmě oproti občance a depozitu. Při vrácení kola opět ukazujete občanku, nebo pas. Otevřeno tu maji od pondělí do pátku od 8:00 – 19:00. O víkendu a ve svátek od 9:30 do 19:00. Další Velhop pobočky jsou i jidne po městě, koukněte na jejich stránky je tam seznam. Nicméně, nejlepší mi přišla tahle u hlavního nádraží.

Read More 0 Comments

Štrasburk centrum / Strasbourg center 

Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Štrasburg se záhy stal naším oblíbeným městem!  Má asi 280tis obyvatel. Je to prostě malé město. Připadalo nám, jako bychom ho znali,  jak svý boty. Tak moc mile až útulně to tu na člověka působí! Stránky města toho v angličtině moc neobsahujou, ale jestli vládnete francouštinou, klidně koukněte.

Read More 0 Comments

Okružní cesta Štrasburkem / Strasbourg tour

Strasbourg walking tour
Okružní cesta po Štrasburku / Strasbourg on foot

 

 

 

 Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

V pátek ráno jsme si koupili lístek na tramvaj  za 1,60€ na hodinu a jeli takovou okružní jízdu k Evropskému parlamentu. Nejdřív tramvají C a u univerzity jsme museli přestoupit na E.  Tenhle den byl hodně chodící. My totiž fakt rádi chodíme!

 

Read More 0 Comments

Sever Paříže a TGV / North Paris & TGV

Paris North Train Station
Gare du Nord

scroll down for English 

 

 foto zcela dole

 

Když jsem zas letěla za svým mužem do Francie, nechtěla jsem zůstávat v Paříži, ale jet někam vlakem TGV.

 

Ovšem, aby nám to nezabralo půl dne a aby nás to nezruinovalo.

 

Takže maximálně 2 hodiny cesty a do 25€. Z toho mi vyšel Lyon a Štrasburg.

 

Další kritérium bylo možnost koupání se jinde než v přelidněným městským bazénu...takže to vyhrál Štrasburg. Navíc do Lyonu litá přímá linka z Prahy. Tak ho dáme jindy a na dýl než 3 dny. I s okolnímu alpskýma městečkama a túrama. 

Read More 0 Comments

Roland Garros

inside Rolland Garros

scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Můj muž má rád tenis a tak lístky na French Open byl skvělej dárek. Není to levná sranda, ale dá se to maximálně užít i s nevysokým rozpočtem.

Read More 0 Comments

Výhled na Eiffelovku / View of Eiffel Tower

scroll down for English 

 

foto zcela dole 

 

Tak je rozhodně možnost piknikovat pod Eiffelovkou ...ale to dělá spousta lidí a najít na přístupným trávníku místečko je v pěkným počasí celkem problém....a když už ho najdete, tak se všude válej nedojedený, rozmačkaný kousky jídla...

 

Mám lepší typ. Muzeum moderního umění (MAM). Najdete ho přes řeku vedle Trocadéra na adrese  11 avenue du Président Wilson.

 

 Vyjma úžasných sbírek a pěkné budovy, má i fajn kafeterii s venkovní teráskou a tam odtud je perfektní výhled na Eiffelovku a  celkem ucházející jídlo i vínko za pár éček. Doporučuju! Otevřeno denně kromě pondělka od 10:00 do 18:00 a ve čtvrtek do 22:00

 

Dostanete se sem buď metrem č. 9 na zastávku Alma-Marceau ou Iéna, nebo metrovlakem RER C - zastávka Pont de l'Alma anebo busem 32, 42, 63, 72, 80, 92.

Máte nějakej podobnej tip na jídlo v Paříži? Podělíte se? ;-)

 

dík,

 

Z.

Read More 0 Comments

Paříží na kole / Cycling in Paris

cycling in Paris

scroll down for English

 

Jezdit po Paříži na kole je adrenalinová zábava, taky trochu trénink orientace a asertivity v pařížském provozu.

 

Celý město i s okrajovými částmi je protkáno množstvím cyklotras a stojanů s kolama od Velib‘.

Velib je super záležitost. Jsou to kola ve speciálních stojanech umístěných všude možně po Paříži.

Mapku, kde všude jsou najdete v mobilní aplikaci, nebo na stránkách. 

 

No a jak to funguje? Přijdete ke stojanu kde je i automat. Je tam obrazovka a instrukce jsou i v angličtine. Strčíte tam kreditku, vyberete si kolo, počkáte na zelený světýlko a signál, že je kolo uvolněné ze stojanu, vezmete kolo a jedete...

 

První půl hodina každý jízdy je zdarma. Ovšem upozorňuju, že na kreditce se vám za každý půjčení kola zablokuje 150€ kauce, která se pak do měsíce odblokuje, pokud tedy kolo nezničíte a vrátíte do stojanu.

 

Jinak cena je následující:

  • 1. půlhodina  = zdarma
  • 2. půlhodina = 1€
  • 3. půlhodina = 4€
  • každá další půlhodina = 4€
  • Celodenní půjčení 1,7€. To lze koupit online.

Já takhle projela půlku Paříže. Je to super přibližovátko, skvěle nahrazující metro. Jen to chce dostatečnej kreditní limit na kartě , kvůli těm kaucím....jo a taky umět jezdit na kole.

 

Jezdíte takhle v městech na kole? Rádi si ho půjčujete, nebo je to celé podle vás blbost?

 

Dík,

Z.

 

Read More 0 Comments