Cestování po Slovinsku / Traveling in Slovenia

Lake Bled
Lake Bled
Read More 0 Comments

Kobarid

Scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Jediný národní park ve Slovinsku je Triglavský. Ovšem zabírá značnou část země. Jmenuje se podle nejvyšší hory Slovinska. Na tu jsme bohužel nešli. Výstup a sestup zabere celkem 2 dny. Navíc o víkendech je to turistická dálnice. Takže sehnat místo v některé horské boudě tzv. Koče, je témeř nemožné. 

 

My si vybrali z tohoto nádherného parku jiná místa. 

Read More 0 Comments

Lublaň / Ljubljana

scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Lublaň - hlavní město Slovinska. Velké asi jako Brno. Trochu ho i připomínající hradem čnícím na kopci uprostřed města.

Read More 0 Comments

Bohinj

Bohinjsko jezero, Lake Bohinj
Bohinjsko Jezero
Read More 0 Comments

Bled

scroll down for English

 

dalsi foto dole

 

Představte si průzračné jezero s ostrůvkem uprostřed, na kterém stojí malebný kostelík. Nad jezerem ční skála, na jejímž vrcholku je středověký hrad. V jezeře se zrcadlí rozkošné městečko, kolem dokola obehnáno vysokánskými horami.

Toto není popis pohádkové říše, ale skutečné romantické městečko Bled ve Slovinsku.

Je to tu tak kýčovité, že sem prostě musíte. A ano turisté tu jsou. Ti toto město živí. Je tu spousta hotelů, restaurací, stánků se suvenýry atp.

 

Na onen ostrůvek uprostřed jezera se dostanete lehce lodí. Všechny lodě tu musí být dřevěné! Pokud nechcete pádlovat, doveze vás tam dřevěný zastřešený člun „Pletna“ za 12 Euro. Pletna vyjíždějí ze břehu pod  Park Hotelem.

 

Právě Park Hotel je pověstnej místní specialitou – Krémovým řezem, neboli “Kremsnita” (Kremna rezina)

Tento dezert se stal symbolem města. Vymyslel ho jeden z cukrářů Park Hotelu – Istvan Lukacevic. Jde o piškotové těsto na kterém je vanilkový krém. Respektive puding té správné konzistence. Ani moc těžký, ani moc tekutý. Na krému je našlehaná smetana a  navrch zakryté tenkým listovým těstem. Celé jemně pocukrované moučkovým cukrem. …aaach ňamina.

Kremsnita se prodává  jak v hotelu, tak hned naproti v kavárně. Odtud je mimochodem úžasný pohled na hrad.

 

První dochovalá zmínka o bledském hradu  je z 11. století. Takže jde o nejstarší hrad ve Slovinsku. Dostane se k němu klidně autem, nebo po 99 schodech od jezera pěšky. Najdete tu malé muzeum, viný sklep, samozřejmě suvenýry ale i restauraci. Vstupné se vybírá už před hradbama. 10 Euro za osobu. Když ale nechcete jít dovnitř a cílem vašeho trmácení je jen vyhlídka, existuje možnost obejít hrad po pěšince od parkoviště. Tam se vám otevře úzasnej výhled. Potkali jsme tu vlastně jen Čechy ;-) no comment :-D

 

Ještě co se koupání v jezeře týče, tak přímo pod hradební skálou je udělaná taková pláž. Můžete si půjčit slunečník, lehátka. Jsou tu skříňky i převlékárny. Skluzavky, trampolíny a plavčíci. Vstup je za dospělého 7 Euro.

 

V Bledu se dá vyřádit i jinak. Například na bobové dráze. Uvidíte ji od jezera. Takže ji nemůžete minou, je naproti hradu. Jedna jízda za 9 Euro pro dospělého.

 

Nebo popojet 4 km za město k soutěsce Vintgar vytvořené v poslední době ledové. Procházíte se po pěšině 1,6 km dlouhé podél řeky a okolo vás jsou 100m vysoké skalní stěny. Říčka je plná ryb. Myslim, že pstruhů. Můžete si ho klidně dát k jídlu v restauraci před vstupem do soutěsky. 

 

Nebo popojeďte ještě kousek dál do mestěčka  Radovljica. Na krásně zachovalém středovékém náměstí, či spíš takové větší návsi, se koná během roku spousta akcí. Například v dubnu Čokoládový festival. Pokud zde budete v létě, tak se určitě spokojíte i s kávičkou a dortíkem pod některým slunečníkem.

A kdyby pršelo, můžete do muzea včelařství. Najdete ho přímo na radnici! Rodiný vstupný je za 7 Euro. Jednotlivec platí 3 EUR. 

 

Tak co byli jste v Bledu? Nebo se chystáte?

 

Dejte vědět!

 

dík

Z.

 

Read More 0 Comments