scroll down for English

Ahoj,  jsem Zdenka. Momentálně žiju v Praze.

Očividně mě baví cestovat. Objevovat pro sebe nový místa, kultury, lidi a jídlo... :-)

 

Mám normální práci, stejně jako můj muž...stejně jako většina z vás. Nicméně to nás přece neodradí od cestování!

 

Máme jen omezenou dovolenou, takže naše cesty musí být intenzivní. Ovšem i s místem pro odpočinek. Cílem tohoto blogu je inspirovat vás, poskytnout nějaké nápady a tipy na cesty. Chtěla bych vám pomoct se vyhnout oné masové turistice.

 

Jsem turista. Každé místo navštívím jen na relativně krátkou dobu. Nežiju tam. A z tohoto pohledu jsou mé příspěvky i psány. Co bylo pro mě důležité, jako pro návštěvníka daného místa.

 

Píšu i v angličtině, jednak abych se procvičila (prosím opravte mě, když uvidíte, že je něco blbě), ale hlavně díky tomu můžu sdílet svoje zkušenosti s více lidma.

 

Takže vítejte! Doufám, že se tenhle blog stane užitečným nástrojem pro plánování vaší dovolené.

 

P.S. Ještě chci poděkovat svému muži za jeho neutuchající podporu a trpělivost :-* ...to je ten pán na téměř všech fotkách ;-)


Hi, I’m Zdenka, currently living in Prague. Obviously love traveling and exploring places, cultures, people and food...

 

I have an ordinary full-time job as well as my husband… as well as many of you guys!  But it doesn't stop us from traveling!

Because of our limited vacation time, we have to find a balance between travel intensive and relaxing trip. Main aim of this blog is to inspire you, provide you some trip ideas and tips, which can help you to avoid a mass tourism. And of course to find the balance :-)

 

I am a turist. Each place visit for a relatively short time. I do not live there...just traveling. And write about it.

 

I decided to write the blog also in English, partially because I need to improve and practice my language skills. But mostly because this way I can share my experience with as many people as possible (thanks global language:-)).

You, native English speakers, would you please correct me where it is necessary? You are gonna be my teachers :-)  Thank you!

 

So welcome! Wish this blog became a useful tool for planning your vacation.

 

P.S. I need to say big thanks to my husband for his undying support and patience!  btw. this is the man in almost all pictures.