Pack for Travel like a Pro!

0 Comments

Co dělat v Šintoistickém chrámu -  What to do in Shinto Shrine

Scroll down for English

 

Když jste na jakékoli svatém místě, ať už je to křestťanský kostel, islámská mešita ,nebo buddhistický chrám, vždy byste se měli chovat s respektem k danému místu a všem lidem, pro které má posvátný význam a je jedno zda jste či nějste nějkým způsobem věřící.  

 

Jako turista a příslušník  jiného náboženství nemusíte dodržovat postupy pro daná náboženství typická. Ale je fajn je alespoň zhruba znát.

 

Tady příklad jak se modlit v japosnkých šintoistických chrámech.

Než vejdete onou šintoistikou bránou je třeba se uklonit. Brána vlastně odděluje svět lidí od světa bohů.

 

Teď jste tedy ve světě bohů. Po cestě za bránou nechoďte ve prostřed ale po straně. Prostředkem chodí jen bohové.

 

Před tím, než se v chrámu pomodlíte, či vyslovíte svá přání, je třeba se očistit. K tomu slouží nádržka s tekoucí vodou a naběračkami.

Do pravé ruky uchopíte naběračku, naberete vodu a lehce polijete levou ruku. Pak přehodíte do druhé ruky a lehce polijete pravou ruku. Jako posledni si přelijete do pravé ruky trochu vody a vypláchnete si pusu. No a teď jste připraveni na modlení :-)

Read More 0 Comments

Znojmo

for English scroll down

 

Kdo by to byl čekal, že na Jižní Moravě kousek od hranic s Rakouskem najde takový skvost...Znojmo. 

Trochu mi připomíná Tábor. Nejspíš pro krásné historické centrum s výhledem na řeku. Pohádkovýma baráčkama a křivolakýma uličkama.

 

Nejvíc jsme byli uchváceni kostelem sv. Mikuláše a vyhlídkou na něj od Rotundy sv. Kláry v areálu pivovaru. Tam je totiž od roku 2000 vybudovaná "jižní cesta" podél hradeb a právě z ní je nejlepší pohled jak na kostel, tak vedle něj na patrovou kapli sv. Václava a údolí Dyje.

 

Read More 0 Comments

Matsumoto

Japanese Alps, Matsumoto Castle,
hrad Matsumoto a japonské Alpy v pozadí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For English scroll down

 

Jelikož do Matsumoto nejezí šinkansen, je toto městě celkem odstíněno od zahraničních turistů. Nicméně na jaře při rozkvetlých sakurách si sem cestu spousta lidí najde. A ono to fakt stojí za to. My jsme ho navštívili dopoledne před cestou z Nagana do Tokya. Cesta normálním vlakem z Nagana zabere asi 50 minut.

 

Jestli se hradu v Himeji říká Bílá volavka, tak černému hradu tady v Matsumoto zas Vraní hrad. Prý pro jeho černou barvu.

 

Jde o nejstarší dochovalý hrad v celém Japonsku je ze 16.století. Okolo vodní příkop z ochočenými kapry! Koukněte na naše video tady.

 

Hrad vypadá jako by měl 5 pater, ale klame tělem! Je jich 6. Uvnitř je jedno tajné podlaží. (3.podlaží). Jde o temné patro oken. Nepřátelé, kteří na hrad chtěli zaútočit o tomto patře na první pohled nevěděli, bylo proto skvělým útočištěm pro obyvatele hradu v neklidných dobách. Ale i tajnou zbraní válečníky. Představte si, že jdete dobít hrad a najednou tam na vás čeká plná místnost válečníků o kterých jste neměli ani potuchy!

Read More 0 Comments

moje Japonsko / my Japan 2.

sushi in Osaka
sushi in Osaka

 

Jídlo a ceny

 

Do Japonska jsem jela s informací, že je zde jednak extrémně sladké a extrémně drahé jídlo. Obojí musím vyvrátit.

 Takové ty tapiokové bochánky, plněné sladkou fazolovou pastou jsou tradiční  sladkostí. Ale je to spíš žvejkací, než přeslazené.

Musím podotknout, že já téměř nesladím. Kolikrát nesladím ani ovocný koláč, když ho peču, jelikož mi sám o sobě přijde sladký právě díky ovoci. Na cukr jsem tudíž celkem dost citlivá. Takže jsem se japonských dezertů lehce obávala.

Jaké pak bylo milé překvapení, ohledně míry sladkosti! Ta fazolová pasta je sladká dost a cpou ji do všeho. Ovšem ostatní složky dezertů jsou o to méně sladké. Klasicky nejsladší jsou balené barevné tyčinky, který známe i u nás jako třeba Mars nebo Kitkat (mimochodem v Tokyu je první Kitkat store, kde prodávaj tyhle tyčky v různých příchutích, jako třeba wasabi, nebo zelený čaj J, ale lze je koupit i v normálních obchůdcích s potravinami)

 

No a co se cen za jídlo týče, tak ano je to lehce dražší. Řekla bych průměrně tak o 25% víc než v Čechách. Ovšem ovoce a zelenina jsou teda extra drahé. Jablko v přepočtu za 100 Kč byla napříč Japonskem úplná klasika.

 

Když půjdete do obyčejné restaurace, nebo takového toho bistra kam chodí místní, tak jednak se uvnitř asi bude kouřit, ale ceny se budou pohybovat okolo 500 jenů za meníčko! To se skládá většinou z Miso polévky a hlavního jídla dle výběru a bezedný hrnek vody, nebo čaje, nebo kávy. Sushi je pak lehce dražší od 700 jenů vejš.

 

Voda v automatu stojí od 100 jenů. Kafe v kavárně koupíte za cca 300 yenů.

 

Japonci nejsou kávovej národ. Sem tam ve větších městech narazíte na hipsterský místo, kde věští z kávové cremy, ale napočítali byste je na prstech. Běžně dostanete slabý překapávaný kafe.

 

Jinak lidi na nás vždycky tak jako divně koukali, když jsme třeba jedli svačinovou rejži (rejže zabalená v řase plněná třeba tuňákem) na zastávce, nebo nástupišti. Nikdo jinej to nedělal. Vím, že nejí za chůze. Koupí si třeba něco ve stánku, ale buď si s tím sednou na lavičku, nebo postávaj na rohu a v klidu si to tam sní. Napříkad když se nastoupí do shinkansenu polovina lidí sklopí stolek a rozbalí si svůj boxík s jídlem.  Druhá polovina jde spát.

Do vlaků se přímo kupujou takzvaný Bento boxíky s několika menšími druhy jídla. Na každou cestu shinkasenem jsem si pořídila 1 Bento boxík. Jídlo je úplně  výborný a tolik chutí ochutnáte....no dost jsem si na tom ulítla. Tyhle krabičky nejsou úplně nejlevnější, co byste si mohli pořídit, samozřejmě záleží na velikosti, ale abych se na oběd dosyta najedla, kupovala jsem si větší boxík od cca 800 jenů.

 

Levný výborný hotový jídlo si koupíte v kterémkoli obchůdku s potravinami. V každém najdete x regálů s hotovým jídlem. U pokladny se vás rovnou zeptají, zda to chcete v mikrovlnce ohřát, dají vám k tomu hůlky a vlhčený ubrousek. Cena do 500 jenů, takže za hubičku!

 

No a nesmím zapomenou na pivo. Jo je kupodivu dobrý, není ani moc sycený, jako třeba v Rakousku. Jak točený, tak plechovkový. A popravdě sushi a točený pivo byla moje oblíbená kombinace :-D

 

Jak to máte s japonskou kuchyní vy? Jo a předchozí článek najdete tady

Read More 0 Comments

moje Japonsko / my Japan 1.

Scroll down for English

 

Znáte to,  když se na něco/někam těšíte, tak většinou jste z toho zklamaní? Mívala jsem to až moc často, takže jsem těšení změnila na různou úroveň očekávání. Klasická stupnice od 1 do 10. Od žádného očekávání, až k očekávání spousty všeho – většinou v pozitivním slova smyslu. :-) No a Japonsko? To předčilo má očekávání! A to jsem se v tomto případě neubránila čekat hodně.  Na své stupnici někde kolem 8. Jak to? Hned vysvětlim.

Read More 2 Comments

Packing Tips & Tricks for Travel

Most of us remember the first time that we packed for a long trip. It can turn out to be quite a disaster if you miss one of the essential things, like your passport or style. It cannot be emphasized enough that if you leave your sense of style you will eventually end up with downright crappy photos for the rest of your life. Do not set yourself up for embarrassment later, take action now!

 

But, here the question arises: how do you leave behind your sense of style? This is very valid question indeed. The moment you decide that packing the things is too hard and just shove the first things you see in your travel bag. Packing is an art, but it is also something which can be learned in a very short amount of time. All that you need is a list, the right bag, and the fashion sense to pack clothes which are generic and will lead to the maximum number of combinations.

 

Let us start with a minimum list of items. You must have a secondary set of clothes, toiletries, a pair of tough sneakers, an appropriate amount of underwear, an on the go stain remover, and a camera. This is the absolute minimum list of things for any trip.

The secondary set of clothes will ensure that you will be able to feel at home in classier settings, while the one that you wear while travelling can be all-purpose outdoor apparel from The North Face. The list can change according to how you plan to travel and how much luggage you are willing to haul on your trip.

 

 However, this can get tedious, so we have compiled an infographic on the subject that will explain the things in more detail. So, enjoy your trip and thank us for the packing tips later!

Read More 0 Comments

Poprvé letadlem - co dělat

Poprvé jsem letěla letadlem ve svých 10 letech s rodiči na dovolenou do Tuniska. Pamatuju si, jak jsme přistávali večer a já obdivovala krásně osvětlené pobřeží Afriky. Vypadalo přesně jako na obálce mojí oblíbený knížky o Zemi :-)

Od té doby jsem letěla ještě mnohokrát. Létání jako takové se od té doby nezměnilo. Rozdíl je akorát v absenci papírových letenek a zevrubnější celní kontrole. Takže jak na to?

Standardní doba dostavení se na letiště by měla být cca 2 hodiny před odletem. Zejména pokud se hodláte, nebo musíte, odbavit tradičně u přepážky. Na velkých letištích třeba Shriphol v Amsterdamu, nebo Frankfurt jsou alespoň 2 hodiny nezbytný. To samý mezinárodní odlety z USA. Ty kontroly jsou tam fakt důkladný a zdlouhavý.

 

Zjistěte si z jakého terminálu vám to letí. Buď to máte přímo na e-letence, nebo to lehce zjistíte na stránkách daného letiště.  U velkých letišť to mohou být terminály dost daleko od sebe, tak si to pohlídejte ať pak nejste ve stresu při hledání správného terminálu a stíhání letadla.

Read More 0 Comments

      5 věcí co si vzít na Island/           5 items to pack on a trip to Iceland

Iceland, Landmanalaugar, outdoor

Scroll down for English

 

Co si vzít s sebou na Island? Aneb 5 nezbytností.

 

Úplně na začátek chci podotknout, že samozřejmě záleží na ročním období, ve kterém se vydáváte poznávat tuto zemi ledu a ohně.

 

půlnoční měsíc na Isladu v červenci - midnigt on Iceland in July
půlnoční měsíc na Isladu v červenci - midnigt on Iceland in July

 

My tu byli v červenci – takže polární den. Absolutní nezbytnost pro mě byla spací maska. Spali jsme totiž ve stanu.

 

Vtipný je, že jsem jí koupila úplnou náhodou v letadle při cestě na Island. Chtěla jsem si původně koupit jen špunty do uší, protože se mi líbila ta krabička ve který je prodávali. Jako bonus k tomu byla právě spací maska. Hned první “noc” jsem poznala, že za světla fakt neusnu. Bliklo mi hlavou, že mám v baťůžku tu masku! Výtězoslavně jsem jí vytáhla a pak už celou dobu spala jako mimino.

 

Read More 2 Comments

Socha Svobody

socha svobody
Statue of Liberty

 

 

Možná jste četli předchozí příspěvek o tom jak jsme se do New Yorku dostali. Jestli ne tak se určitě koukněte.

 

Přijeli jsme tedy na Penn Station (Pennsylvania Station) vlakem Amtrak z Philadelphie.

 

Necítila jsem se zrovna nejlíp. Už totiž z Washingtonu jsem si vezla tak trochu zánět močových cest. Úspěšně jsem ho léčila různýma brusinkovýma věcma...jako urologickej čaj sem nesehnala. No nic.

 

Když jsme vylezli z Penn Station a udělat prvních pár krorů na Manhattanu, přivítali nás mrakodrapy s vršky v mracích, zrovna přestalo pršet. Měli jsme kufry, takže jsme se jen rychle porozhlédli a šli do metra směr Brooklin, kde jsme přes AirBnb bydleli. Jak už jsem psala tady v jednom příspěvku, newyorský metro nemá téměř nikde jezdící schody. Takže s těma kuframa to byla fakt pecka. Naštěstí není tak hluboký, jako třeba áčko v Praze :-)

 

Bydlení bylo úúžasný. Klasická brooklinská řadovka. Dolní patro, resp. přízemí jsme měli pro sebe a naši hostitelé nám každý ráno dělali téměř opulentní snídaně! 

 

Po New Yorku jsme jezdili pouze metrem a chodili pěšky. Jo a tak vodním taxíkem. 

 

Když totiž nemáte potřebu sáhnout si na Sochu Svobody, nebo když vás odradí ta kilometrová fronta na loď na Libery Island, kde tahle pani stojí, jeďte buď zadarmo, nebo za pár babek kolem :-) 

Zadarmo okolo Sochy Svobody můžete jet přívozem. (The Staten Island Ferry).  Ten jezdí mezi Manhattanem a State Islandem ( téměř každou půlhodinu, nebo hodinu. Záleží na ročním období a denní době).  Nicméně ten bejvá nacpanej k prasknutí. Podle jejich webových stránek převeze asi 70 tisíc pasažérů denně! Uff! Je to velká oranžová loď. Vzjíždí z Whitehall Ferry terminálu u Whitehall ulice na Manhattanu a jede do St. George na Staten Islandu. Zabere to asi 25 minut.

 

Nebo jeďte vodním taxíkem. Je tam mnohem míň lidí a posádka vám dá normálně výklad a všechno ukáže, ochotně vás vyfotí… Jsou to tradičně žlutý lodě. Nástupiště jsou všude možně po městě... Koukntěte na mapku níže.  K Soše Svobody jezdí z Battery parku. Přístaviště je naproti takové staré kruhové červené pevnosti  - Castle Clinton National Monument.

Read More 0 Comments

Benátské ostrovy / Venetian islands

Venetian islands

Scroll down for English

 

foto zcela dole 

 

Asi víte, že Benátky jsou před velkou vodou chráněny speciálním systémem hrází. Ale tahle bariéra nechrání jenom město, ale celou lagunu se všemi ostrovy.  Těch je celkem asi 118. Spousta z nich byla používána jako odkladiště nemocných.

Pokud měli lidé lepru, nebo mor, nebo jinou infekci, šup s nima na ostov, aby se nákaza nešířila.

 

Na každý  větší ostrov se můžete dostat veřejným vodním autobusem - vaporettem. Ostrovy jsou vlastně všechny celkem blízko, tak se nebojte, že na lodi strávíte věčnost.

 • Murano - sklářské centrum. Obchůdky se sklem jsou tu všude! Dostanete se sem vaporettem č. 3, 12, 13, 41 a 43. Ty poslední dvě staví i na ostrově San Michele.
 • San Michel - to je benátský hřbitov
 • Burano - malej ostrůvek známý díky krajce a krásně barevným domečkům. Jezdí sem vaporetto 12
 • Torcello - skoro neobydlenej ostrov s úžasnou katedrálou. Mezi tímhle ostrovem a Buranem jezdí loď č. 9, jinak taky vaporetto č. 12.
 • Mazzorbo - ospalý ostrůvek vedle Burana se kterým je spojen dřevěným mostem
 • Sant Erasmo - tohle je zemědelský ostrov kde pěstujou ovoce a zeleninu pro Benátky. Jezdí se vaporetto č. 13
 • Le Vingole - malej krásnej ostrov, ale težko ho prozkoumat. Místní fakt nejsou zvědaví na to jak jim lezete po pozemku...
 • Lazzaretto Nuovo - býval karanténní stanicí. Než byli lodě vpuštěny do přístavu, museli zde strávit 40 dní dekontaminačních i s nákladem. Z italského výrazu pro čtyřicet (quaranta) se vyvinul dnes často používaný výraz karanténa. Na ostrov se dnes dostanete vaporettem č. 13
 • San Lazzaro - ostrov malomocných. Dnes je tu klášter arménské církve. Jezdí sem vaporetto 20.

Lido

Tohle je úplně jinej ostrov, než ostatní výše zmíněné. Největší rozdíl je ten, že sem smí auta. Dostanete se na něj trajektem i s autem, nebo pak z Benátek vaporettama. Jezdí jich spousta...1,2,6,8,10...

Taky je zde jediná pláž!

Pokud jste v Benátkách na Nový Rok, určitě se běžte podívat na novoroční plavání v moři. Což je místní tradice. V pravé poledne se otužilci vrhnou do moře, kde se snaží chvíli plavat a pak se jdou i se stovkami přihlížejících občerstvit čočkou s párkem. To je taky místní tradice. Veselí na pláži pokračuje až do noci.

 

V jednom dni jsme si udělali okružní výlet z Benátek, na Lido, Burano a Murano.

 

Co vy a vaše zážitky z těchdle ostrovů? Podělte se :-)

Dík,

 

Z.

Read More 0 Comments

Benátky a moje tipy / little travel guide for Venice

Venice
Punta della Dogana and behind is Santa Maria della Salute

scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Chtěla bych vám sem dát pár tipů kde v Benátkách jíst, pít a co speciálního vidět....

 • Pokud chcete v Benátkách popíjet, nebude to levná záležitost. Ale když zavítáte západně do univerzitní části města, vaše peněženka tolik nezapláče. Navíc to tu má prostě studentskej šmrnc. Doporučuju všechny podniky na náměstí Campo Santa Mrargheritta a jeho okolí...vyzkoušeno na Silvestra 2014, aneb naše tour de bar :-)
 • Co ještě na týhle straně kanálu stojí za zmínku je Corner Pub v uličce Calle della Chiesa 684, tedy pokud si chcete dát drink a nějakou sváču v podobě obloženýho chleba.
 • Dobré stáčené víno si můžete také dát v Cantina Azienda Agricola, na ulici Rio Tera Farsetti v opačné části města. Například až se vrátíte z Murana :-)
 • Obecná zásada je vyhnout se náměstí San Marco. Čím dál od něj,  levnější jídlo v super kvalitě.

Nevím jakého jste vyznání, ale celkem pěknej zážitek je i mše v některém z kostelů. Konají se různě během dne. Před každým kostelem najdete na tabuli i jejich rozvrh.

 

Gallerie Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro - krásná galerie v ještě krásnějších prostorech. Za 7.5 Eura se dostanete do původního stavení. Pokocháte se zde nejen sbírkami, krásným interiérem, ale i výhledem na kanál.

 

Muzeum Peggy Guggenheimové v paláci, který se jmenuje nedokončený...měl mít 4 patra, má jen 1. Na Benátky celkem bizarní místo.  Milovníci moderního umění  honem sem.

 

trhu už jsem psala v příspěvku tady.  Ten každopádně doporučuju.

 

Čtvrť Castello je trochu  vzdušnější část Benátek. Působí to tak na mě díky, širším ulicím a nábřeží. Najdete tu válečnou loděnici - Arsenale di Venezia s muzeem a taky Námořní Muzeum.

 

Jo a jestli chcete vidět na Silvestra ohňostroj doporučuju jít k muzeu Punta della Dogana, což je na takovém výběžku téměř na proti náměstí San Marco. Odtud totiž budete mít krásnej výhled na ohňostroj odpalující z pontonu a když se otočíte za pravou rukou dozadu, tak možná uvidíte i ohňostroj u hotelu Hilton, kterej je taky krásnej. Plus je, že se nebudete muset mačkat s milionem lidí u náměstí San Marco. Sem na tenhle výběžek se totiž moc lidí nevejde :-) Tak přijďte v čas!

 

Každá část Benátek má něco do sebe. Všude maj dobrý kafe, víno, prosecco a hlavně aperol :-)

 

Další informace najdete taky v dalším postu tady.

 

Honem sem s nějakými dalšími tipy! Dík,

 

Z.

Read More 0 Comments

Cestování po USA/ Transportation within USA

Amtrak

scroll down for English

 

V USA jsme vyzkoušeli sand všechny druhy dopravy. 

 

Na delší vzdálenosti se samozřejmě vyplatí letět. Letenky jsou za půldarma.

Pokud chcete jet na roadtrip, tak auto je ta správná volba. Nicméně pokud ho budete vracet v jiném místě, než jste si ho půjčili, připravte si dvojnásobnou částku! Takže autem je lepší dělat okruh.

Na bližší vzdálenosti určitě doporučuju autobus. Je to pohodlný, levný! Absolutně nestrovnatelný s českými linkovými autobusy...oukej kromě Student Agency.

Na severo-východním pobřeží zvažte cestování vlakem. Podle mě je to ten nejlepší druh přepravy v těchto místech. Jednoduše pro to, že vlakový nádraží jsou vždy v centru měst, takže se nemusíte složitě přepravovat třeba z letiště.

 

 

Níže odkazy na mnou vyzkoušené a doporučené dopravce, portály a náš přepravní itinerář.

 

LETADLO

Letenky hledám a nakupuji na těchto↓ portálech. Čím dál víc mě v Čechách baví Cestujlevne.com. Chlapci a děvčata tam odvádí zdařilou práci co se týče akčních letenek všude po světě... Co taky hodně využívám je Skyscanner a pak ostatní. Nicméně pro USA mi vždycky dobře vycházel Orbitz. No koukněte a najděte si nejlevnější možnost :-)

http://www.skyscanner.net/

http://www.orbitz.com/

https://cz.skypicker.com/

http://www.cheapflights.com/flights/usa/

 

AUTO

Auto jsme si půjčovali od mezinárodní autopůjčovny Hertz. Na požadovaný termín to bylo nejlevnější.  Můžete samozřejmě prohlídnout všechny možný půjčovny, jednu po druhé. (tuším, že jen Hertz je v češtině). Nebo najít nejlevnější půjčení přes nějaký rezervační portál. Třeba právě přes Orbitz. Tak jsem to dělala já.

Jinak auto dostanete téměř bez paliva, takže budete muset hned někde natankovat. Musíte mít mezinárodní řidičák a dost půjčoven požaduje věk alespoň 25 let. Jo a debetka nám nefungovala, takže kreditku. Pořádně se podívejte na jejich web, veškerý podmínky tam popisujou. 

http://www.budget.com/budgetWeb/home/home.ex

https://www.foxrentacar.com/en/rewards-program.html

https://www.avis.com/car-rental/avisHome/home.ac

https://www.thrifty.com/

https://www.dollar.com/

https://www.hertz.cz/rentacar/reservation/

 

AUTOBUS

V USA jsou dvě nejvýznamější společnosti provozující dálkovou autobusou přepravu. Je to Greyhound a Megabus. Jo ještě asi uvidíte Trailways, ale to je sesterská společnost Greyhoundu.

Autobusy jsou to klimatizovaný, s takovým záchodkem ale hlavně s velkýma sedačkama. (Američani jsou velký, takže tak ;-))

Jízdenky se většinou kupujou při nástupu, klasicky jako v Čechách. Jedině na Greyhound si můžete jízdenku koupit online, vytisknout si jí a při nástupu ukázat.

Všechny jízdní řády najdete nejen na konktrétních webech, ale i tady: http://www.coachusa.com/

 

VLAK

Železnice je v USA rozšířená zejména v Severovýchodní oblasti, z historických důvodů. Zbytek země je témeř nedotčen. Moji známí ve Wisconsinu byli uplně nadšený, když zjistili, že hodlám cestovat vlakem. Musela jsem jim poslat fotku z vlaku :-D

Každopádně Washington DC, Filadelfie nebo New York mají hlavní vlakové nádraží přímo uprostřed města. Mimochodem jsou to krásný budovy!

Americký dráhy se jmenujou Amtrak. Jsou stěžejním přepravcem. Najdete tu i pár regionálních přepravců - např. MARC (Maryland Area Regional Commuter). Nicméně vlaky tu fungujou stejně jako v Čechách. Jízdenku si koupíte klasicky na vlakáči u přepážky, jdete čekat na vlak. Ten může mít trochu zpoždění. Nastoupíte. Výpravčí zvedne plácačku a vlak může vyjet. Pak přijde průvodčí, štípne lístek, prohodí s váma pár slov o tom kam jedete. Řekne Vám heslo na wifi a vždycky když pak půjde kolem, tak se na vás usměje :-)

 

Vagóny jsou fakt prostorný, sedačky veliký, pohodlný. Záchody čistý. 

 

Naše hlavni přeprava po USA vypadala následovně:

 Výchozí bod bylo Chicago. Tady jsme si půjčili auto a jeli do Milwaukee (1.5 hodiny), pak do Madisonu (asi hodinu) a zpět do Chicaga (3 hodiny), kde jsme auto vrátili.

Odtud jsme přelétali do Baltimoru (1h45m). Přímo z letiště jsme jeli vlakem do Washingtonu DC (40 minut) na  hlavní nádraží, neboli Union Station. Tady je mimojiné i zastávka autobusu Greyhound. Tím jsme pak vydali do Filadelfie (tuším,že jsme jeli 3 hodiny a kus - záleží jaký autobus berete a v kolik hodin).

Z Filadelfie z 30th Street Station jsme jeli vlakem do New Yorku přímo na Penn Station (hodinu a půl). 

 Celé cestování trvalo dohromady 3 týdny, ale dali bysme to i za půl dne :-D

 

Co vaše cestování, respektive přejezdy v USA? Dejte vědět!

 

dík

 

Z.

Read More 0 Comments

Letiště Orly / Paris Orly Airport

scroll down for English 

 

Letiště Orly leží 13 km jižně od Paříže. Možností jak se sem a odtud z centra Paříže dostat, je několik. Za centrum budeme považovat třeba katedrálu Notre Dame.

1) Taxi nebo Uber 
Cena asi €50 , s Uberem i levněji cca €30 . Doba se může pohybovat od super 20 minut až po hodinu...podle toho v jakou denní či noční dobu jedete.
 
2) Autobus č. 183
Bus staví buď u Orly Sud (jih) u vchodu C, a u Orly Ouest (západ) vchod D/G a odveze vás na zastávku Metra č. 7 jménem Porte de Choisy. Sem to trvá necelou hodinu a stojí €2. Koupíte lístek na metro za 1,8 EUR a jedete až k Notre Dame. Zabere to asi půl hodiny.
90 minut a €3,8.
 
3) Tramvaj č. 7
Tramvaj staví u Orly Sud. Lístek stojí €1,8  a přiveze vás za půl hodiny na zastávku Villejuif-Louis Aragon, kde přestoupíte na Metro 7, opět za €1,8 (lístky můžete kombinovat akorát Tramvaj x Bus, nebo Metro x Vlak RER), které vás zas odveze k Notre Dame za cca 35 minut.
65 minut. €3,6


4) OrlyVal

 Je to shuttle vlak jezdící jak ze Sud, tak Ouest a doveze vás za 8 minut na zastávku Antony, kde přestoupíte na vlak RER B a tím se za 23 minut dostanete k Notre Dame.

30 minut. €12,05

 

Já mám ráda tramvaj. Je pohodlná, jezní na čas, stejně jako metro. Nemusím brát v potaz dopravní situaci a cena je víc než příznivá. 

 Mimochodem když si koupíte v automatu na lístky 10 jízdenek, tak vás vyjdou na €14,10, což doporučuju pokud hodláte jezdit po Paříži právě městskou hromadnou dopravou.

 

Budu ráda za komentáře s vašimi zkušenostmi a zážitky s pařížský dopravy!

 

Dík,

Z.

 


Read More 0 Comments

Cestování po Slovinsku / Traveling in Slovenia

Lake Bled
Lake Bled

scroll down for English

 

Letadlem

Lze letět letadlem na letiště Jože Pučnik. Není přímo v hlavním městě Lublani, ale až u města jménem Krajn. To je asi na půl cesty právě mezi Lublaní a městem Bled. (viz obrázek nahoře)

Můžete si vzít klidně taxíka, aby vás odvezl...ovšem bude to stát asi 45 Euro. Autobus je levnější - 5,4 Euro. Jezdí na obě strany. V pracovní dny dokonce spousta přímých spojů, nicméně o víkendu žádnej. Takže budete muset přestoupit v Kranji.

Dále jezdí z letiště dost soukromých kyvadlových autobusů, respektive minibusů a stojí kolem 13 Euro za osobu.

 

Autobusem

To jsem lehce naťukla výše. Pokud chcete jet z Bledu do Lublaně, nebo naopak, tak vám cesta busem zabere asi 80 minut. Jezdí to snad každou hodinu z hlavního autobusového nádraží. Všechny ostatní trasy a informace najdete třeba tady →   www.ap-ljubljana.si

  

Vlakem

Slovinská železniční síť není tak hustá jako česká. Do hlavích míst se ovšem dostanete v klidu. Například Bled má dokonce 2 vlaková nádraží...no jedno Lesce-Bled je sice 4km od centra Bledu, ovšem dostanete se tam přímým vlakem z Lublaně. Jezdí pak odtud i autobus, ale můžete se přece projít :-) Další nádraží je Bled-Jezero. Tam přímé spojení z Lublaně není. Musíte přesedat v Jesenici. Takže i cesta je mnohem delší...až 3 hodiny. Víc info tady → www.slo-zeleznice.si 

  

Autem

Dle mého nejpohodlnější cestování po Slovnisku. Pokud budete jezdit po dálnicích, tak snad ani nepotřebujete navigaci, vše je perfektně značené. Nicméně potřebujete dálníční známku. Týdenní je za 15 Euro, měsíční za 30. No neni to levný. Každopádně známky se daj koupit i na poště, nebo klasicky na pumpě. Ovšem síť čerpacích stanic tu rozhodně není hustá. 

Read More 0 Comments

Bohinj

Bohinjsko jezero, Lake Bohinj
Bohinjsko Jezero

Scroll down for English

 

foto zcela dole 

 

Po našem výstupu v Kobaridu na Stol jsme druhý den byli trochu zmoženi. Plánovali jsme si udělat jen malý okruh tzv. hystorickou 5 km trasu, podle prospektu je krasná. Projdete po důležitých místech jako je kostnice u kostela sv. Antonína, po krasných mostech, jeden zavěšenej, parádnický výhledy, vodopád Kozjak ....jenomže pršelo :-(

 

Přehodnotili jsme plán a skoncili v akvaparku v Bohinjske Bistrici. Chtěli jsme si i do sauny, ale ty tu maj otevřeny až od 16:00. Takže jsme se 3 hodiny bublinkovali ve výřivkách, jezdili na toboganu, trochu plavali.

 

Na jídlo jsme šli do útulný restaurace jménem Štrůdl ;-) už jen kvůli tomu jménu jsem tam musela zajít. Nabízí místní speciality, domácí koláče a samozřejmě štrůdl a je teplej a obrovskej! Dala jsem si extrémně hustou houbovou polívku a pohanku se škvarkama. Můj muž měl takové hodně široké nudle se sušenou šunkou ve smetanové omáčce. Fakt lahoda. Navíc tu maj i box s lokálními produkty jako sýry a klobásy. Vše si můžete koupit s sebou. Naproti Štrudlu je supermarket, kde maj  přesně ty samé místní sýry a cena je úplně stejná. Každou sobotu od 9 do 13 h je vedle Štrudlu thr! Miluju trhy. Což už asi víte, pokud čtete tenhle blog pravidelně.

 

Pro tuto noc jsme přespali ve vesničce Stredna Ves. Ve všech vsích kolem Bohinjského jezera snad každý druhý dům nabízí ubytování. Jsou to malé penziónky, kde většinou bydlí i majitelé. 

Ubytko jsem ale zamlouvala před Booking. Dá se rozhodně sehnat i na místě. Nicméně já mám radši ubytování domluvené dopředu.

 

Okolí Bohinjskeho jezera jsme si absolutně zamilovali. Není tu vůbec přeturistováno, asi proto , že u jezera se nesmí stavět žádné nové hotely. Jezero s průzračnou, ledovou vodou se dá krásně celé obejít po cestičce víc jak 11 km dlouhé. Můžete se v něm koupat, nebo jezdit na lodičce. Vesnička Ribčev Laz s druhou vesničkou Ukanc na druhém konci je spojena i  lodní dopravou. Cesta trvá kolem  půl hodiny.

 

Nicméně tahle oblast je zasvěcena pěší a cyklo turistice. Pěšky tu po upravených cestách či pěšinách dojdete úplně všude. A opravdu nemusíte být horolezec. Například vodopád Savica je dostupný po krásně upravené cestě a schodech. Je to jeden z nepopulárnějších a nejkrásnějších vodopádů ve Slovinsku, takže za hezkého počasí je tu lidí mraky. Vstup se platí pár eurama. Jo a parkoviště se taky platí. Před vodopádem je taková vyhlídková budka. Ještě pár metrů se dá k vodopádu jít, ale pak je mříž a z bezpečnostích důvodů se dál nesmí. Za hezkého počasí tu může bejt celkem těsno. Ovšem my tu byli, když pršelo. Jen další párek otužilých odvážlivců nám dělal společnost. Za mě absolutní paráda :-)

 

Od vodopádu můžete dojít zas po cestičce podél řeky k Bohinjskymu jezeru. Což jsme udělali, ale ještě předtím jsme si dali čaj a čekali až přestane pršet v Koče pri Savici. To je turistická bouda, kde se dá i nocovat. Dost horských pěších tras má nástup právě u ní. Dostanete se od ní k↓

 •  Dom na Komni (1520 m), 2.30 h 
 •  Koča pod Bogatinom (1513 m), 2.45 h 
 •  Planinski dom pri Krnskih jezerih (1385 m), přes Komno, 5.00 h 
 •  Koča pri Triglavskih jezerih (1685 m), přes Komarče, 3.00 h 
 •  Koča na Planini pri Jezeru (1453 m), 3.00 h (Náročná trasa)

 

Pro ty, kteří neholdujou příkrým výšlapům, či mají nějaké zdravotní omezení a přitom by si rádi užili Julské vrcholky je tu jedna možnost. Přímo od jezera vás vyveze lanovka na horu Vogel. V zimě tu funguje lyžařské středisko, v létě tu odtud můžete podnikat túry. Nebo se prostě jen kochat na Triglav a celé Julky. Jo a taky je tu restaurace :-)

 

 

Absolvovali jste nějaký výšlap v téhle oblasti? Určitě se podělte o své zkušenosti!

 

Dík

 

Z.

Read More 0 Comments

Eiffelovka / Eiffel Tower

scroll down for English

 

 

Už jste byli na Eiffelovce? No alespoň 1 za život byste to absolvovat mohli ;-). Nepřipadá mi tahle rozhledna jako nejromantičtější místo Paříže, ani ten výhled není bůh ví co. Navíc jsou tu tisíce lidí! Tak proč?

 

 

Kvůli těm 3 záchodkům úplně nahoře, skleněné podlaze v 1.patře?  Nebo snad precpaným výtahům, kde vás chtě nechtě klaustrofobickej pocit prostě přepadne?  

Ne. Všechno tohle absolvujete. Mnozí z vás si dokonce i vystojí tu několikahodinovou frontu na lístky. 

 

Podle mě jde o zálibu lidstva ve vyvýšených místech co poskytují přehled a rozhled. Když jste nahoře, lidi dole vypadaj jak mravenci. Připadáte si určitým způsobem mocně. A to Eiffelovka přesně je, symbol moci. Budete pyšní na to, co lidstvo v roce 1889 vytvořilo. Budete se tetelit svou přítomností na světově nejznámějším monument na ikoně.

 

V neposlední řadě když někomu řeknete, že jste byli v Paříži, nebo prostě jen ve Francii, mnoho lidí se dychtivě zeptá, zda jste taky navštívili Eiffelovku? Vy můžete klidně odpovědět: "Ano, a stálo to za to!"

 

Kupte si lístky dopředu na daný den a čas na webu. Jde to asi 3 nebo 2 měsíce dopředu. Tím ušetříte spoustu času! Je tu akorát riziko špatnýho počasí...

 

Jak to máte, jestli vůbec, s Eiffelovkou a vyhlídkama vy?

 

Dík,

Z.

 

Read More 0 Comments

Sever Paříže a TGV / North Paris & TGV

Paris North Train Station
Gare du Nord

scroll down for English 

 

 foto zcela dole

 

Když jsem zas letěla za svým mužem do Francie, nechtěla jsem zůstávat v Paříži, ale jet někam vlakem TGV.

 

Ovšem, aby nám to nezabralo půl dne a aby nás to nezruinovalo.

 

Takže maximálně 2 hodiny cesty a do 25€. Z toho mi vyšel Lyon a Štrasburg.

 

Další kritérium bylo možnost koupání se jinde než v přelidněným městským bazénu...takže to vyhrál Štrasburg. Navíc do Lyonu litá přímá linka z Prahy. Tak ho dáme jindy a na dýl než 3 dny. I s okolnímu alpskýma městečkama a túrama. 

Se svým mužem jsem se potkala na letišti Charlese de Gaulla. Odtud jsme se každej za 10€ dostali vlakem RER B na Gare du Nord. Poblíž jsme totiž přestávali. Byteček nám poskytla Brune přes AirBnB. Bydleli jsme tedy v chudší přistěhovalecké čtvrti La Chapelle v 18. obvodu. Trochu jsme si připadali spíš jako někde v Pákistánu, nebo tak.

 

Nicméně i tady najdete zajímavý místa. Například knihovnu Václava Havla. Ta je spolu vedlejším hostelem vestavěná do kovové konstrukce bývalé železniční haly. Je to velice industialní. Adresa: 26 esplanade Nathalie Sarraute 75018 Paris.

 

Na rohu v té samé budově taky najdete takovej bar-bistro-club jméneLes Petites Gouttes (12 Espl. Nathalie Sarraute, 75018 Paris, Francie). Má krásnou velkou předzahrádku s různýma stolkama a křesílkama á la co dům dal. Dáte si tu nějakej drinčík, vínko, jídlo. Pokocháte se pohledem na opravdický pařížany, možná si poslechnete i koncert, pak zaplatíte (lze i kartou) a opět vykročíte do toho úplně jiného, přistěhovaleckého světa. Kontrast jako blázen.

 

Vlak nám jel následující den v 10:55, takže spousta času na brunch. Šli jsme do opěvovaného Holy Belly. Musím říct, že lepší cappuccino jsem neměla ani nepamatuju! Sorry, nevím co měli na mlýnku. Co se týče jídla, tak palačinky byly božská mana a můj muž měl míchaný vajíčka se slaninou, žampiony a černý čaj a byl nadšenej. Oba jsme se přejedli zaplatili 32€, což nám vůbec nevadilo, protože to absolutně odpovídalo kvalitě jídla i servisu! Obsluha uměla i perfektně anglicky, to je ve Francii úkaz! Že to je Top místo Paříže, nám dokázala i fronta před dveřmi. Lidi čekali na stůl! My přišli asi v půl 10 a sedli jsme si úplně v pohodě. 

 

TGV do Štrasburgu odjíždí z Gare d´East. Jízdenky jsem kupovala on-line jakmile byli dostupný. Jsou to pěkný přehledný stránky i v angličtině. Francouzský dráhy mají během roku spoustu cenových akcí. Letní slevy, vánoční atp. Když si kupujete jízdenku dost dopředu, tak je levnější. Na poslední chvíli se vám navíc nemusí podařit sehnat místo!

 

Na jízdence máte určenej vagón a sedačku. Při nástupu a pak i ve vlaku, průvodčí naskenuje QR kód na jízdence. Všechny opravdový TGV maj uprostřed vlaku bar uprostřed, takže se můžete občerstvit klasickou vlakovou balenou stravou. Stevardi jezdí i s občerstvovacím vozíkem.

Mimochodem když jsme se vraceli do Paříže, tak mělo TGV 10 minut zpoždění. No jo no, neni to Šinkansen.☺ Navíc za náma seděla banda dětí, co celou dobu zpívaly! Dost peklo!

 

Co vaše zážitky z Paříže? A už jste jeli TGV? Kam to bylo?

 

Dík,

Z.

Read More 0 Comments

Roland Garros

inside Rolland Garros

scroll down for English

 

foto zcela dole

 

Můj muž má rád tenis a tak lístky na French Open byl skvělej dárek. Není to levná sranda, ale dá se to maximálně užít i s nevysokým rozpočtem.

French Open, známý i pod názvem Roland Garros,  se každý rok hraje na přelomu května a června v areálu Stade Roland-Garros ležící na území 16. městského obvodu Paříže u Boulogneského lesíka.

 

Při koupi elektronický vstupenky na stránkách Roland Garros (RG) si rovnou můžete koupit svačinový balíček dle svého výběru, což je trochu levnější varianta, než kupování jídla na místě. Ještě levnější je přinést si jídlo s sebou.

 

Pořídila jsem lístky na poslední den (7.6.2015) na finále mužů. Současně s tím byl volný vstup na všechny ostatní kurty, kde se hráli finále doublů atp. Lístky se kupujou dost dopředu. Je potřeba se registrovat na stránkách RG. Přijde vám pak email s upozorněním, že den od kdy jsou lístky v prodeji se blíží.

 

Takže 11. března jsem v 10 hodin dopoledne byla nastartovaná u počítače a čekala... V 10 hodin totiž spustili stránky a člověk se pak okamžitě dostal do virtuální fronty, kde čekal až na něj přijde řada....byla jsem 4000 v pořadí....celkem deprese. Ale za půl hoďky už mi byl otevřenej 20 minutovej slot, kdy sem si mohla vybrat, jaký lístky chci.

 

Doporučuju mít dopředu připravený varianty zápasů které chcete vidět. Vybrat, zaplatit kartou a pak vydechnout, přestat se klepat nervozitou a začít shánět letenky.

 

Vstupenky mi byly za měsíc a půl nahrány pod můj profil na stránkách RG, stejně jako poukázky na svačinu. Je potřeba je stejně vytisknout a přinést s sebou kvůli čárovýmu kódu, kterej vám při vstupu naskenujou a hned vytisknout lístky s Vaším jménem a ty jsou u další kontroly porovnány s vaší občankou, či pasem! Musí souhlasit jméno. Takže hlavně nezapomeňte tu občanku nebo pas. Jinak se dovnitř nedostanete.

 

Letenky jsem pořizovla přes můj oblíbenej skyscanner. Letěli jsme s nízkonákladovnkou Transavia. Z Prahy do Paříže na Orly (jak z Orly do centra tady). Tam byl let operovanej AirFrance, takže jsme dostali napít i svačinku (croissant). Zpět už samotná Transavia a to se i obyčejná voda musela kupovat. 

 

Ubytování jsem sehnala v Boulogne-Billancourt, což je město v západní části metropolitní oblasti Paříže u úžasný paní Liliane přes AirBnB. Tahle část je na ubytování lehce levnější než "centrum", přitom se autobusem, nebo tramvají za 1,8 Eur do centra Paříže za chvíli dostanete. Tady odkaz na pařížskou MHD. Jinak je tu spousta parků na piknik, spousta klasických bister a téměř žádní turisti! Kousek od bytu stavěl autobus č.123, tím jsme se na tenis a zpět dopravovali. Kdybych neměla vyvrknutý kotník, jedem na kole. (víc o nich tady

 

Měli jsme kásný počasí, takže krém byl nezbytnost (i tak jsme se trochu spálili). Zapomněla jsem si svetr, čehož jsem dost litovala, protože vítr byl studenej. Přeci jen, není léto.

 

Jo a merchendising je ukrutně předraženej! Populární klobouk za 50 EUR jsem s radostí oželela. No ale něco na památku by to chtělo...takže mám kelímky, 1 za 1 euro...na piknik super věc....no radost. :-)

 

Co vy a zkušenosti z nějakého grendslamu, máte? Nebo chteli byste jeste neco vedet?

 

Dík

Z.

Read More 0 Comments

Výhled na Eiffelovku / View of Eiffel Tower

scroll down for English 

 

foto zcela dole 

 

Tak je rozhodně možnost piknikovat pod Eiffelovkou ...ale to dělá spousta lidí a najít na přístupným trávníku místečko je v pěkným počasí celkem problém....a když už ho najdete, tak se všude válej nedojedený, rozmačkaný kousky jídla...

 

Mám lepší typ. Muzeum moderního umění (MAM). Najdete ho přes řeku vedle Trocadéra na adrese  11 avenue du Président Wilson.

 

 Vyjma úžasných sbírek a pěkné budovy, má i fajn kafeterii s venkovní teráskou a tam odtud je perfektní výhled na Eiffelovku a  celkem ucházející jídlo i vínko za pár éček. Doporučuju! Otevřeno denně kromě pondělka od 10:00 do 18:00 a ve čtvrtek do 22:00

 

Dostanete se sem buď metrem č. 9 na zastávku Alma-Marceau ou Iéna, nebo metrovlakem RER C - zastávka Pont de l'Alma anebo busem 32, 42, 63, 72, 80, 92.

Máte nějakej podobnej tip na jídlo v Paříži? Podělíte se? ;-)

 

dík,

 

Z.


Read More 0 Comments

Paříží na kole / Cycling in Paris

cycling in Paris

scroll down for English

 

Jezdit po Paříži na kole je adrenalinová zábava, taky trochu trénink orientace a asertivity v pařížském provozu.

 

Celý město i s okrajovými částmi je protkáno množstvím cyklotras a stojanů s kolama od Velib‘.

Velib je super záležitost. Jsou to kola ve speciálních stojanech umístěných všude možně po Paříži.

Mapku, kde všude jsou najdete v mobilní aplikaci, nebo na stránkách. 

 

No a jak to funguje? Přijdete ke stojanu kde je i automat. Je tam obrazovka a instrukce jsou i v angličtine. Strčíte tam kreditku, vyberete si kolo, počkáte na zelený světýlko a signál, že je kolo uvolněné ze stojanu, vezmete kolo a jedete...

 

První půl hodina každý jízdy je zdarma. Ovšem upozorňuju, že na kreditce se vám za každý půjčení kola zablokuje 150€ kauce, která se pak do měsíce odblokuje, pokud tedy kolo nezničíte a vrátíte do stojanu.

 

Jinak cena je následující:

 • 1. půlhodina  = zdarma
 • 2. půlhodina = 1€
 • 3. půlhodina = 4€
 • každá další půlhodina = 4€
 • Celodenní půjčení 1,7€. To lze koupit online.

Já takhle projela půlku Paříže. Je to super přibližovátko, skvěle nahrazující metro. Jen to chce dostatečnej kreditní limit na kartě , kvůli těm kaucím....jo a taky umět jezdit na kole.

 

Jezdíte takhle v městech na kole? Rádi si ho půjčujete, nebo je to celé podle vás blbost?

 

Dík,

Z.

 


Read More 0 Comments